W sprzedaży znajduje się wiele modeli glukometrów, które różnią się od siebie poszczególnymi funkcjami, dokładnością i wieloma innymi parametrami. Nie jest obojętne na jaki model glukometru się zdecydujesz. Jaki glukometr wybrać? Czym się kierować? Który glukometr będzie najlepszy? Oto kilka podstawowych informacji na temat glukometrów.
Dobry glukometr, czyli jaki?
Zacznijmy od funkcji podstawowej, czyli dokładności pomiaru glikemii. Wszystkie inne funkcje to tylko dodatki, ale ta jedna jest najważniejsza. Urządzenie powinno spełniać standardy europejskie ISO EN 15197:2015. Jest to zbiór wytycznych, obowiązujących w krajach UE, określających jakie wymagania musi spełnić urządzenie, aby zostało dopuszczone do sprzedaży na terenie wspólnoty. Podstawowym założeniem jest to, aby wymóc na producentach maksymalną dokładność i zminimalizować błędy pomiarowe. W porównaniu do metody referencyjnej w laboratorium, 95% wykonanych pomiarów glukometrem musi zawierać się w granicy błędu +/- 15% dla wyników od 100 mg/dL lub +/- 15 mg/dL dla wyników poniżej 100 mg/dL.
Dodatkowo norma ISO EN 15197:2015 nakłada konieczność zminimalizowania wpływu czynników zewnętrznych mogących zakłócać pomiar – im jest ich mniej, tym lepiej. Na przykład dużym problemem może być wysoki lub niski hematokryt, więc dobry glukometr to taki, który uwzględni wpływ hematokrytu na pomiar.
Jeżeli glukometr spełnia normę ISO EN 15197:2015, masz pewność, że sprzęt został dopuszczony do obrotu w krajach UE. W aptekach nie da się kupić urządzeń niespełniających tych wymagań, ale w przypadku urządzeń kupowanych z niepewnych źródeł lub sprowadzanych spoza UE sytuacja może być odmienna. Dlatego uczulamy, aby zawsze sprawdzać, czy glukometr jest opatrzony tą normą.
Wybór glukometru – przydatne funkcje i dodatki
Zastanawiając się, jaki glukometr wybrać, warto mieć na uwadze wielkość pamięci, aby urządzenie nie zapamiętywało jedynie kilku wyników, lecz co najmniej kilkaset, dzięki temu można cofnąć się nawet kilka miesięcy wstecz, by lekarz zobaczył archiwalne wyniki. Niektóre urządzenia mają możliwość przesyłania wyników do aplikacji na smartfonach lub desktopowych programów, w których można prowadzić dzienniczki glikemii i zaawansowane statystyki. Przydatna jest też możliwość wyciągnięcia średniego stężenia glukozy we krwi z kilku dni.
Duży wyświetlacz z funkcją czytelnego przedstawienia wyników to pożądany element zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku oraz mających słabszy wzrok. Dzięki czytelnemu przedstawieniu wyników i opcji kolorystycznego oznaczenia dobrego i złego wyniku zmniejsza się ryzyko błędnej interpretacji. Urządzenie może mieć też opcję głosowego odczytu dla osób niewidomych i niedowidzących.
Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sposób ładowania. Glukometry mogą być zasilane zwykłymi bateriami albo akumulatorkami ładowanymi w podobny sposób co telefon. Warto zwrócić uwagę na długość pracy na jednym ładowaniu (zestawie baterii).
Polecany glukometr to taki, który będzie oferował też możliwość pomiaru z alternatywnych miejsc nakłucia, dzięki czemu pomiar można wykonywać z kropli krwi pochodzącej nie tylko z opuszki palca, ale również z innych określonych miejsc, co pozwala odpocząć i zregenerować się palcom. Podstawowym glukometrem bez funkcji pomiaru z alternatywnych miejsc nakłuć niestety nie jest to możliwe, gdyż uzyska się niewiarygodny wynik.
Oprócz alternatywnych miejsc nakłuć wybór glukometru powinien uwzględniać potrzebę pobrania jak najmniejszej kropli krwi, a także wspierać możliwość dodania kropli krwi, jeżeli za pierwszym razem okazała się niewystarczająca.
Wybór glukometru może także uwzględniać możliwość wykonywania innych pomiarów z kropli krwi. W podstawowej wersji urządzenie mierzy poziom glukozy we krwi, ale niektóre urządzenia mają też bardzo przydatną funkcję pomiaru ciał ketonowych, więc jeżeli zastanawiasz się jaki glukometr mierzy ketony, koniecznie sprawdź ofertę w sklepie Apteczka24.pl. Polecamy też urządzenie MultiCare In BSI, które wykonuje pomiar glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów. Jest to więc gadżet, dzięki któremu możesz kompleksowo mierzyć te 3 parametry z jednego nakłucia, jednak wymagane są różne paski testowe.
Glukometr – jaki wybrać? Pamiętaj o akcesoriach
Glukometry wymagają do działania pasków testowych oraz nakłuwaczy. Wybierając urządzenie, bierz pod uwagę również cenę i dostępność tych akcesoriów, które z reguły stanowią prawdziwy koszt glukometru. Jeżeli natomiast jesteś osobą podróżującą i często bywasz poza domem, polecamy zaopatrzyć się w torbę lub pokrowiec na glukometr, w którym możesz trzymać również awaryjną insulinę, tabletki lub dawkę glukozy do zastosowania, gdyby zaszła taka konieczność.
Wybór glukometru jest ważną decyzją, gdyż jest to urządzenie, od którego będzie zależało poprawność wyregulowania cukrzycy. Warto zainwestować w dobry glukometr niezależnie od tego, czy będzie przeznaczony do użytku osobistego, do apteczki pierwszej pomocy, czy też zostanie zakupiony jako narzędzie diagnostyczne do placówek ochrony zdrowia.
Bibliografia:
1. Izabela Kokot i in., Diagnostyczna wartość glukometrów w praktyce, Family Medicine & Primary Care Review 2013; rocznik 15, tom 2, s. 119–120;
2. Mariusz Mielcarek, Dlaczego dokładność sprzętu do samokontroli glikemii jest ważna?; portal pielęgniarek i położnych pielegniarki.info, (dostęp: 16.06.2021);
3. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, „Diabetologia praktyczna” 2018, tom 4.