Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jednym z podstawowych badań medycznych. Dobry ciśnieniomierz powinien gwarantować dokładne, powtarzalne wyniki, charakteryzować się łatwością obsługi i niezawodnością. Co to właściwie znaczy? W tym artykule odpowiemy na pytanie: jaki ciśnieniomierz kupić i na co zwracać uwagę podczas wyboru.
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki?
Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Godny polecenia model spełnia kilka podstawowych warunków:
-
Dobry ciśnieniomierz musi zapewniać dokładny i powtarzalny pomiar – to oznacza, że mierząc ciśnienie kilka razy z rzędu, powinniśmy otrzymać jak najbardziej zbliżone wyniki. Standardy US i UE dopuszczają błąd pomiaru do 3 mm Hg. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ciśnienie tętnicze krwi jest wartością zmienną, zależną od wielu czynników, dlatego wykonując dwa pomiary, wyniki mogą nieznacznie się od siebie różnić ze względów fizjologicznych. Warto także pamiętać, aby przeprowadzać badanie o tych samych porach dnia.
-
Dobry ciśnieniomierz musi być prosty w obsłudze – wiele osób, zwłaszcza starszych ma problemy z obsługą zaawansowanych urządzeń elektronicznych. Ciśnieniomierz, który warto kupić, powinien mieć jak najprostszą obsługę – użytkownik zakłada urządzenie na ramię lub nadgarstek, włącza pomiar i odczytuje wynik. Oczywiście istnieją zaawansowane aparaty do mierzenia ciśnienia z dodatkowymi funkcjami, jak np. łączność bluetooth z aplikacją na telefonie; są to modele przeznaczone dla użytkowników, którzy nie mają problemów z obsługą elektronicznych gadżetów. W tej kategorii produktów polecamy ciśnieniomierz naramienny Braun BP6200 ExactFit 5 z aplikacją na smartfony.
-
Dobry ciśnieniomierz musi być niezawodny – nawet najlepszy ciśnieniomierz do niczego się nie nada, jeżeli wyczerpie się bateria, albo po upadku ze stołu rozbije się o podłogę. Aparat do mierzenia ciśnienia powinien być odporny na typowe, domowe uszkodzenia – upadki z małych wysokości, przypadkowe zalanie niewielką ilością wody itd. Bateria powinna jasno sygnalizować konieczność jej wymiany lub naładowania.
-
Dobry ciśnieniomierz musi mieć czytelny ekran i pamięć wyników – aby osoby ze słabym wzrokiem nie miały problemów z tym, jak odczytać ciśnienie w każdych warunkach oświetleniowych (cyfry muszą być duże i wyraźne). Powinien mieć wbudowaną pamięć, by użytkownik lub lekarz mógł sprawdzić archiwalne pomiary. Jeżeli z urządzenia będzie korzystało kilka osób, powinno mieć możliwość tworzenia profili użytkowników.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki ciśnieniomierz kupić, jest rodzaj i wielkość mankietu. Czy to ma być ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy naramienny? Jeżeli chodzi o dokładność pomiaru, to oba te rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze, choć w niektórych przypadkach np. u pacjentów z arytmią pomiar z nadgarstka może być utrudniony.
Odpowiadając na pytanie czy lepszym wyborem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny, należy przybliżyć krótką charakterystykę każdego z nich. Ciśnieniomierz nadgarstkowy ma niewielkie rozmiary, można go wyjąć z torebki i wykonać pomiar nawet na ulicy, jeżeli zajdzie taka konieczność (niezalecany jest pomiar w ruchu). Sprawdza się też u osób otyłych. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy to także idealne rozwiązanie dla osób, które czują duży dyskomfort w trakcie mierzenia ciśnienia z powodu ucisku ramienia. Modele nadgarstkowe wykonują pomiar na niewielkim obszarze, tętnicy promieniowej, a ucisk kończyny jest znacznie subtelniejszy (mankiet powinien był założony ok. 2 cm nad dłonią). Jeżeli zależy Ci na niewielkim, łatwym w obsłudze urządzeniu, wybierz ciśnieniomierz nadgarstkowy. Opinie na temat tego rozwiązania są w większości pozytywne, tak wśród pacjentów, jak i lekarzy. Sprawdź na przykład nadgarstkowy ciśnieniomierz automatyczny iCheck 7 Braun.
Ciśnieniomierz naramienny jest popularniejszym i częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. Na co warto zwrócić uwagę, omawiając naramienne ciśnieniomierze? Opinie specjalistów sugerują ich nieco większą dokładność od urządzeń zakładanych na nadgarstek. To ciśnieniomierze polecane przez lekarzy do pomiarów ciśnienia w warunkach domowych, jeśli pacjent nie ma problemów z zakresem ruchów lub nadwagą. Pomiar jest przeprowadzany na tętnicy ramiennej, w trakcie badania mankiet powinien być założony ok. 2 cm nad łokciem. Duża rozpiętość rozmiarów mankietów (z możliwością ich wymiany) pozwala na dopasowanie ich do dowolnej wielkości ramienia. Tego typu ciśnieniomierze sprawdzają się również dla dzieci, a także u osób z arytmią. Dobry ciśnieniomierz naramienny jest bardzo dokładny, ma też zaawansowane funkcje uśredniania wyników dla osób z nieregularną pracą serca. Ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o to, jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać jest model VITAMMY Super Cosmo Black and White. Dobry ciśnieniomierz naramienny to propozycja dla całej rodziny – w końcu najnowsze aparaty są wyposażone w funkcje pamięci pomiarów dla kilku osób.
Automatyczny, półautomatyczny czy manualny? Jaki ciśnieniomierz jest dobry?
Pytanie dotyczącego tego, jaki ciśnieniomierz kupić, nie musi ograniczać się do wyboru urządzenia w wersji nadgarstkowej lub naramiennej. Istnieją trzy podstawowe rozwiązania, jeżeli chodzi o mechanikę działania ciśnieniomierzy. Ciśnieniomierz automatyczny, taki jak Braun ExactFit 1 BUA 5000, działa bez kontroli użytkownika. Wystarczy założyć mankiet i wcisnąć przycisk startu, a pompowanie mankietu, dobieranie odpowiedniej ilości powietrza czy wreszcie sam pomiar dokonywany jest automatycznie. Jest to najlepszy ciśnieniomierz do zastosowań domowych. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są ciśnieniomierze półautomatyczne, które wymagają ręcznego pompowania mankietu, ale sam pomiar odbywa się już samoczynnie. To takie rozwiązanie pomiędzy nowszymi a starszymi urządzeniami, choć raczej wyparte z rankingów najpopularniejszych ciśnieniomierzy do mierzenia ciśnienia i to zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych.
Jaki ciśnieniomierz jest dobry i zapewnia najdokładniejsze pomiary? Cóż, w tym przypadku delikatnie na pierwszą pozycję wysuwają się starsze typy ciśnieniomierzy, czyli urządzenia manualne, do ręcznego pomiaru. Manualne ciśnieniomierze to urządzenia wykorzystywane w praktyce medycznej. Są bardzo dokładne i zapewniają możliwość pomiaru nawet słabego ciśnienia, którego automat nie byłby w stanie wykryć, ale wymagają do tego umiejętności, wyczucia i dobrego słuchu. Nie są to ciśnieniomierze domowe, lecz medyczne, stosowane przez wykwalifikowany personel. Najpopularniejszym ich rodzajem są ciśnieniomierze zegarowe. Urządzenie ma mankiet, który należy ręcznie pompować przy pomocy gruszki. Wynik pomiaru wskazuje zegar, tzw. manometr, a nieodłącznym elementem wyposażenia tego typu ciśnieniomierza jest stetoskop. Badanie ciśnienia metodą osłuchową gwarantuje szeroką skalę pomiaru, ale wymaga cichego otoczenia oraz prawidłowego umieszczenia głowicy stetoskopu w okolicy zgięcia łokciowego. Liczy się także tempo spuszczania powietrza z mankietu. Jak widać, łatwo tu o pomyłkę, zwłaszcza jeśli lekarz lub pielęgniarka nie mają długiego stażu pracy. Ciśnieniomierz manualny to zdecydowanie dobry ciśnieniomierz, jednak trudno nim również wykonać pomiar na sobie, na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jedynie najlepsi specjaliści z doświadczeniem w ich obsłudze.
Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz dobrze działa?
Błędny wynik badania ciśnienia może być wynikiem złej jakości sprzętu, kończącej się baterii w urządzeniu automatycznym lub – najczęściej – niepoprawnie przeprowadzonego pomiaru. Ważny jest już sam sposób założenia mankietu. W odpowiedniej odległości od łokci/dłoni. Dużą rolę odgrywa też ułożenie dłoni. Gdy jest położona poniżej serca, wynik może być zawyżony. Gdy z kolei jest zbyt wysoko uniesiona – zaniżony. W trakcie pomiaru nie wolno mówić, ani się ruszać, należy przyjąć pozycję siedzącą, z ręką położoną na wysokości serca. Dobór mankietu ma spore znaczenie – zbyt krótki i wąski zawyża wynik, z kolei za szeroki i długi fałszywie go zaniża. Warto także pamiętać, aby pomiar ciśnienia przeprowadzać na kończynie niedominującej.
Dobry ciśnieniomierz – gdzie kupić?
Nadal zastanawiasz się jaki ciśnieniomierz wybrać i co równie ważne, jeśli chodzi o domowy ciśnieniomierz – gdzie kupić dobrej jakości, certyfikowane urządzenie? Koniecznie sprawdź ciśnieniomierze, które przygotowaliśmy w sklepie online z akcesoriami medycznymi Apteczka24.pl. W naszej ofercie znajdziesz dobry ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy, wyposażony w niezbędne technologie i najnowsze udogodnienia, dzięki czemu bez problemu dobierzesz sprzęt do swoich potrzeb. Dobry ciśnieniomierz, wyposażony w system alarmujący o złym założeniu mankietu, interpretujący wyniki zgodnie z wytycznymi WHO, z podświetlanym wyświetlaczem lub komunikatami głosowymi to również doskonały pomysł na prezent. Problemy z ciśnieniem dotykają coraz więcej osób, schorzenia te zostały określone już mianem chorób cywilizacyjnych XXI w. Domowe pomiary ciśnienia powinny przeprowadzać regularnie nawet osoby zdrowie. W końcu najlepszym sposobem o to, aby zadbać o zdrowie, jest profilaktyka.