Opieka nad niemowlęciem to nie tylko zaspokojenie potrzeb maluszka, ale i jego baczna obserwacja. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z pediatrą. Jednym z parametrów życiowych regularnie sprawdzanych u najmłodszych jest temperatura. Gdzie mierzyć temperaturę dziecku i czy każde odchylenie od normy z tabelki książkowej jest powodem do niepokoju?
Temperatura u niemowlaka – o czym warto pamiętać
Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że powtarzane od lat normy temperatury ciała stanowią pewną umowną skalę, dzięki której łatwiej oszacować stan zdrowia danej osoby. Klasyczne 36,6 st. C? Tak naprawdę każdy organizm ma własną, indywidualną podstawową temperaturę ciała i nie musi to być wspomniana wartość. Na wynik pomiaru ma wpływ także szereg czynników, a mierzenie temperatury u niemowlaka musi być ściśle powiązane z ich analizą.
Wysokość temperatury ciała jest uzależniona nie tylko od wieku i płci, ale i warunków pomiaru. Liczy się temperatura pomieszczenia, w którym przeprowadzany jest pomiar, to, czy mierzenie temperatury u niemowlaka odbywa się w odpowiednim odstępie od kąpieli, a nawet i zakończenia zabawy. Podwyższona temperatura u niemowlaka może być efektem zwiększonej aktywności fizycznej, zjedzenia ciepłego pokarmu, emocji, płaczu czy powrotu do domu po spacerze w słoneczny, upalny dzień. Stan podgorączkowy towarzyszy też procesowi ząbkowania. Temperatura u noworodka bywa powiązana z reakcją poszczepienną, przegrzaniem, a w przypadku niższych wartości – wychłodzeniem organizmu. Jeśli za wyższą temperaturą stoi choroba, zwykle są to infekcje bakteryjne. W przypadku niemowląt wymagają one natychmiastowej interwencji lekarza. Może też wystąpić gorączka będąca sygnałem przewlekłej choroby czy gorączka o nieznanej przyczynie.
Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi?
Pomiar temperatury ciała u człowieka można przeprowadzić, wkładając termometr do jamy ustnej, pod pachę, do odbytu, ucha lub przykładając specjalny termometr bezdotykowy do czoła. Jeśli chodzi o to, jak mierzyć temperaturę niemowlakowi, najdokładniejsze wyniki pomiaru zapewnia metoda doodbytnicza i douszna, wiele osób decyduje się także na pomiar temperatury na czole u niemowlaka. Nie zaleca się natomiast mierzenia temperatury w jamie ustnej dziecka. Każda z metod ma swoje plusy i minusy. Co równie ważne – w przypadku każdej z nich bierze się pod uwagę nieco inny zakres norm dla temperatury.
W przypadku dzieci normy dla temperatury mierzonej w uchu wynoszą 35,6-37,7 st. C, w odbycie – 36,6-38. Zakres temperatury dla pomiaru na czole to 35,6-37,9, z kolei pomiar w pachwinie u niemowląt jest raczej traktowany jako typowo orientacyjny pomiar, z możliwością lekkiego zafałszowania wyniku. Normy dla tej metody mierzenia temperatury u niemowląt to 35,6-37,2. Bez względu na rodzaj pomiaru, temperatura 38 st. C u niemowlaka jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej, podobnie jak utrzymujący się dłużej stan podgorączkowy.
Pomiar temperatury na czole u niemowlaka
W ostatnim czasie coraz popularniejszym wyborem stają się termometry bezdotykowe, dzięki którym pomiar temperatury na czole u niemowlaka jest łatwy i trwa zaledwie 1-2 sekundy. To spore ułatwienie dla rodziców, zwłaszcza jeśli sprawdzają temperaturę w nocy, kiedy dziecko śpi. Jak mierzyć temperaturę za pomocą termometru bezdotykowego? Decydując się na tę metodę pomiaru, warto pamiętać o tym, że pot czy kosmyki włosów na skórze czoła wpływają negatywnie na wynik. Przed pierwszym użyciem termometru należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia. Pozornie drobne rzeczy, jak chociażby przeniesienie termometru z pokoju np. z niższą temperaturą powietrza do sypialni dziecka, gdzie temperatura jest wyższa, mogą zafałszować wynik pomiaru.
Wiele osób, które kupiło termometr na podczerwień zastanawia się, gdzie mierzyć temperaturę dziecka – na czole czy skroni? Odpowiedź jest prosta. Końcówkę termometru należy ustawić w niewielkiej odległości od środka czoła. Najnowsze modele urządzeń są wzbogacone o specjalne czujniki, które pomagają w prawidłowym ułożeniu termometru w trakcie pomiaru. Jest to przydatne także w przypadku termometru dousznego. Należy podkreślić, że pomiar w tym miejscu pozwala uzyskać wynik jak najbardziej zbliżony do temperatury wewnątrz organizmu. Sprawdź, jaki termometr douszny dla niemowlaka warto kupić.
Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem dotykowym?
Termometr elektroniczny dotykowy to uniwersalne urządzenie, dzięki któremu można przeprowadzić pomiar temperatury różnymi metodami. Sprzęt sprawdzi się w przypadku pomiaru w pachwinie czy odbycie (starsze dzieci i dorośli mogą mierzyć nim także temperaturę w jamie ustnej). Mierzenie temperatury u niemowlaka w odbycie powinno poprzedzić nałożenie kremu lub oliwki na końcówkę termometru. Urządzenie delikatnie wsuwa się do odbytu. Warto kupić model, który pomaga w prawidłowym umiejscowieniu termometru, bez ryzyka zbyt głębokiego wsunięcia końcówki.
Warto pamiętać o tym, aby dany model termometru stosować do jednej metody pomiaru, na przykład w odbycie. Chodzi oczywiście o kwestie higieny, ale stawianie na jeden sposób mierzenia temperatury u dziecka pozwala także szybciej wychwycić nawet niewielkie zmiany w wysokości temperatury. Temperatura u niemowlaka powinna być mierzona regularnie, o tych samych porach, rano i wieczorem. W przypadku stanu podgorączkowego lub gorączki pomiary przeprowadza się częściej, aby kontrolować stan zdrowia dziecka, jak i jego reakcje na ewentualne leczenie.