Elektroniczny termometr bezdotykowy na podczerwień jest medycznym urządzeniem pozwalającym na szybki i precyzyjny pomiar temperatury ciała, obiektów i cieczy. Warunkiem otrzymania wiarygodnych danych jest przeprowadzenie badania w prawidłowy sposób, w przeciwnym razie wyniki mogą być niedokładne. Podpowiadamy, jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym oraz jaki termometr bezdotykowy wybrać, by spełnił pokładane w nim oczekiwania.
Komu polecamy urządzenie bezdotykowe?
Ogólnie o różnych modelach termometrów pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Wskazywaliśmy najczęstsze rozwiązania, zwłaszcza ich zalety i wady. Wśród nich na największą uwagę zasługują termometry bezdotykowe, które są uniwersalne, higieniczne i bardzo dokładne. Dobry termometr bezdotykowy powinien zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale również cieczy (napoju lub wody w wanience) oraz ciał stałych (np. pokarmu).
Zalety termometrów bezdotykowych na tym się nie kończą. Niewątpliwie najważniejszą cechą jest szybki i higieniczny pomiar. Temperatura jest sprawdzana bez kontaktu z ciałem chorego, a więc nie istnieje ryzyko przenoszenia zarazków na końcówce termometru, zatem urządzenie może być wykorzystywane przez wiele osób. To zdecydowanie najlepszy wybór do szpitali i ośrodków zdrowia oraz – oczywiście – dla rodzin z dziećmi.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać termometr dla niemowlaka, model bezdotykowy będzie strzałem w dziesiątkę. Możesz też rozważyć zakup termometru dousznego – o jego zaletach przeczytasz tutaj.
{#callMethod:getProductsData 23746,27891,10204,23164,15571,14661#}
Jaki termometr bezdotykowy wybrać?
Bez wątpienia termometry bezdotykowe są jednymi z najwygodniejszych, jednak nie należą do najtańszych, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad wyborem. Sprawdź dostępne modele termometrów bezdotykowych w sklepie Apteczka24.pl.
Funkcje, które powinien mieć najlepszy termometr bezdotykowy:
-
Pomiar temperatury ciała na odległość, bez dotykania skóry.
-
Szybki czas pomiaru (mniej niż 2 sekundy).
-
System wspomagający pomiar (czujnik ułatwiający prawidłowe ustawienie termometru).
-
Tryb umożliwiający pomiar temperatury żywności, napojów czy wody do kąpieli.
-
Interpretacja wyników w zależności od wieku dziecka (temperatura niemowlaka jest fizjologicznie wyższa).
-
Wbudowana pamięć pozwalająca na sprawdzenie wcześniejszych wyników.
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym wykonywany jest na powierzchni czoła, ewentualnie na szyi.
-
Termometr należy włączyć i zbliżyć na sugerowaną przez producenta odległość (przeważnie jest to ok. 2-2,5 cm) i trzymać urządzenie prostopadle do czoła.
-
Pomiar musi być dokonany na skórze, a sensor nie może być skierowany na brwi lub włosy. Niektóre modele, np. termometr bezdotykowy Braun mają wbudowany czujnik ułatwiający dobre ustawienie miejsca pomiaru i odległości od czoła.
-
Po prawidłowym ustawieniu termometru należy zwolnić przycisk odpowiedzialny za wykonanie pomiaru i trzymać nieruchomo urządzenie przez około 2 sekundy.
-
Wynik pojawi się na wyświetlaczu w postaci liczbowej, a w niektórych modelach również w formie kolorowego podświetlenia, informującego o prawidłowej lub nieprawidłowej temperaturze.
Gorączkująca osoba mocno się poci, a pot obniża temperaturę skóry, co może zafałszowywać wynik, dlatego przed wykonaniem pomiaru warto przetrzeć czoło suchą chusteczką, by zebrać kropelki potu, możesz też wykonać pomiar na szyi – z reguły jest mniej spocona. Nie zaleca się mierzenia temperatury na kończynach i w innych nierekomendowanych przez producenta miejscach.
Pomiar temperatury cieczy lub przedmiotów można wykonywać po wybraniu odpowiedniej funkcji w ustawieniach urządzenia, o ile termometr bezdotykowy oferuje taką funkcję.
Błędy podczas mierzenia temperatury termometrem bezdotykowym
Zdarza się, że wyniki pomiaru są niedokładne. Bierze się to z błędów popełnianych podczas pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym. Do najczęstszych uchybień należą:
-
Nieodpowiednia odległość pomiędzy urządzeniem a skórą – należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, przeważnie zaleca się, aby odległość ta wynosiła nie więcej niż 2,5 cm, ale w niektórych urządzeniach może to być nawet 5 cm lub więcej.
-
Pomiar w nieodpowiednim miejscu.
-
Pomiary wykonywany przez włosy lub brwi.
-
Pomiar przeprowadzany na spoconej lub wilgotnej skórze.
-
Sprawdzanie temperatury zaraz po wejściu do budynku, w którym panuje inna temperatura otoczenia.
-
Korzystanie z urządzenia, które było przechowywane w temperaturze innej niż temperatura otoczenia.
-
Ustawienie złego programu.
-
Wykonanie badania w ruchu.
-
Nieuwzględnienie czynników mogących zaburzać pomiar.
-
Niebranie poprawki na wiek dziecka (niemowlaki i małe dzieci mają temperaturę wyższą niż dorośli).
-
Niestosowanie się do instrukcji obsługi.
Dobry termometr bezdotykowy ma funkcje chroniące przed zbieraniem nieprawidłowych danych, należy natomiast uważać na tanie termometry skanujące, które nie są zbyt dokładne i mogą wprowadzać w błąd. Kupując dobry termometr bezdotykowy renomowanej marki, zyskujesz pewność, że wynik będzie odpowiadał stanowi rzeczywistemu.