Jakie ciśnienie tętnicze jest prawidłowe? Profilaktyka nadciśnienia tętniczego
Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o tym, jakie ciśnienie tętnicze jest uważane za prawidłowe. Za książkowy wynik podaje się ciśnienie 120 / 80 mm Hg, gdzie 120 to ciśnienie skurczowe, natomiast 80 to ciśnienie rozkurczowe. W praktyce jednak, normy są różne w zależności od wieku i płci, a co za tym idzie, zawsze warto sprawdzić normy pod indywidualnym kątem. Przyjmuje się jednak, że prawidłowe ciśnienie skurczowe mieści się w przedziale: 90 – 135 mm Hg, natomiast za prawidłowe ciśnienie rozkurczowe uważa się przedział: 50 – 90 mm Hg. Wyniki powyżej 140 / 90 mm Hg są już klasyfikowane jako nadciśnienie w stopniu łagodnym.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.
Co wpływa na ciśnienie tętnicze? Zasady pomiaru ciśnienia krwi
Ciśnienie tętnicze jest uzależnione od wielu istotnych czynników. Pierwsze dwa już wymieniliśmy, a są nimi: wiek oraz płeć. Wraz z wiekiem zakres prawidłowego ciśnienia wzrasta. Ponadto, niektóre badania wskazują na to, że u kobiet prawidłowe ciśnienie jest nieznacznie niższe. Ogromny wpływ na ciśnienie tętnicze ma prowadzony tryb życia, a mianowicie: ilość aktywności fizycznej, rodzaj pracy, ilość stresu i strategie radzenia sobie z nim, a także dieta. Niektóre choroby, jak również leki stosowane w leczeniu przewlekłych chorób mogą mieć wpływ na ciśnienie tętnicze.
Należy także zauważyć, że ciśnienie tętnicze może być w pewien sposób uzależnione od warunków atmosferycznych. U meteopatów obserwuje się zmiany ciśnienia w zależności od pogody. Na koniec pozostaje jeszcze tryb dobowy. Ciśnienie jest najwyższe rano, gdy miejsce ma „rozruch” po nocy, a następnie stabilizuje się na poziomie, w którym utrzymuje się przez większość dnia. Ponowny wzrost ciśnienia można zaobserwować wieczorem. Z kolei najniższe ciśnienie obserwujemy podczas snu.
W jaki sposób zadbać o dobre ciśnienie? Dbanie o prawidłowe ciśnienie krwi
Biorąc pod uwagę, że nadciśnienie jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych i przyczyną wielu przedwczesnych zgonów, warto już w młodym wieku wziąć sobie do serca kilka zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego. Jak dbać o prawidłowy zakres ciśnienia?
-
staraj się regularnie uprawiać sport;
-
dbaj o codzienną aktywność pozatreningową (np. właściwa liczba kroków);
-
zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb;
-
unikaj alkoholu, papierosów i napojów energetyzujących;
-
nie spożywaj w nadmiarze kawy, herbaty, czerwonego mięsa, soli kuchennej, cukru;
-
pamiętaj o okresowych badaniach profilaktycznych;
-
regularnie badaj poziom cholesterolu oraz cukru we krwi;
-
zadbaj o systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego;
-
staraj się ograniczać stres i wprowadzaj do codziennych nawyków techniki relaksacyjne.
W sytuacji, gdy systematyczne pomiary ciśnienia krwi pokażą, że zmagasz się z nadciśnieniem lub niedociśnieniem, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Podjęte w porę leczenie jest w stanie skutecznie rozwiązać problem i zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji nieprawidłowego ciśnienia.
Jak regularnie sprawdzać ciśnienie krwi? Stres a ciśnienie krwi
Jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych jest regularne sprawdzanie ciśnienia tętniczego. Można to zrobić bezpłatnie praktycznie w każdej aptece. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup ciśnieniomierza elektronicznego, z pomocą którego możliwe będzie wygodne monitorowanie ciśnienia tętniczego w domu. Ciśnienie tętnicze należy sprawdzać o regularnych porach, tak, aby różnice nie wynikały np. z cyklu dobowego. O nadciśnieniu lub niedociśnieniu można mówić, gdy pomiary nie mieszczą się w normie przynajmniej w kilkutygodniowym ujęciu czasu.
Zakup ciśnieniomierza elektronicznego to niewielki wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Bardzo zaawansowane modele można kupić już za nieco ponad 100 zł. W naszym sklepie internetowym dostępne są ciśnieniomierze elektroniczne Vitammy cieszące się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. W ofercie tej firmy dostępne są zarówno ciśnieniomierze naramienne, jak również poręczne ciśnieniomierze nadgarstkowe, które można ze sobą zabrać w dowolne miejsce. Wiele przydatnych funkcji, jak np. możliwość sparowania ciśnieniomierza z urządzeniem mobilnym pozwoli wygodnie monitorować ciśnienie tętnicze krwi na co dzień.