Termometr to jeden z niezastąpionych elementów domowej apteczki. Pomiar temperatury ciała jest bardzo pomocny przy określaniu stanu zdrowia i w razie potrzeby – daje sygnał do podjęcia leczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatury do mierzenia temperatury, jednak czy termometr może się mylić? Czy i jakie błędy pomiarowe wpływają na uzyskany wynik badania? Czy coraz popularniejszy termometr bezdotykowy jest dokładny?
Czemu termometr pokazuje różne wartości?
Większość osób z pewnością bez wahania stwierdzi, że mierzenie temperatury jest banalnie proste. Owszem, jeśli zna się wszystkie zasady pomiaru i wie, co może wpłynąć na jego zafałszowany wynik. Czy termometr może się mylić? Bez względu na to, czy wybierzesz termometr bezdotykowy, czy też cieczowy lub elektroniczny, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Błędne wyniki przy mierzeniu temperatury mogą się zdarzać. Wpływają na to różne czynniki, począwszy od jakości sprzętu, wybranej metody pomiaru czy wreszcie techniki jego wykonania. Masz pewność, że Twój termometr dotykowy czy termometr bezdotykowy jest dokładny, a pomiar przeprowadzony prawidłowo? Jeśli tak, to czemu termometr pokazuje różne wartości przy kolejnych pomiarach, wykonywanych w krótkich odstępach? Cóż, i tutaj możliwości jest kilka. Być może za każdym razem mierzysz temperaturę w innym miejscu. Warto pamiętać, że temperatura w otworach ciała jest wyższa niż na skórze. Niższe wartości wskaże pomiar pod pachą w porównaniu z pomiarem na czole. Jeśli stawiasz na pomiar w uchu, a wydaje Ci się, że termometr elektroniczny źle mierzy, zwróć uwagę na to, czy mierzysz temperaturę w tym samym uchu, czy w uchu nie ma woskowiny.
Jak wyeliminować ryzyko, że termometr dotykowy czy termometr elektroniczny źle mierzy? Przede wszystkim, zanim przystąpi się do pomiaru temperatury u danej osoby, należy znać jej normalną temperaturę. Taką, którą ma rano lub wieczorem, gdy jest w pełni zdrowa. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie zawczasu pomiarów sprawdzających. Przy czym warto pamiętać o tym, że temperatura ciała ulega zmianie w ciągu dnia, po aktywności fizycznej. Na jej wysokość mogą także wpływać m.in. zażywane leki, spożywanie alkoholu, dzień cyklu miesiączkowego czy ciąża. Gdy normalna temperatura danej osoby jest określona, o wiele łatwiej wychwycić odstępstwa od normy i tym samym zapobiec błędnej interpretacji wyniku pomiaru. Jeśli już jesteśmy przy samej interpretacji wyników. Czasami zdarza się, że pomiar jest prawidłowy, bez błędów, ale jest błędnie zinterpretowany względem dopasowania norm temperatury do wieku osoby badanej.
Jak sprawdzić, czy termometr jest dobry?
Przede wszystkim kupując termometry gabinetowe lub do użytku domowego, sprawdź, które termometry są najdokładniejsze. Granica błędu nie powinna być większa niż +/- 0,1-0,2 stopnie. Prym wiedzie tutaj termometr bezdotykowy. Jest dokładny, szybki w użyciu, chętnie sięga po niego personel medyczny. Polecane urządzenie z tej kategorii to m.in. termometr bezdotykowy BRAUN BNT 400 B. Model wyróżnia podwójna technologia - pomiar na czole bezdotykowy i dotykowy, a także cichy tryb pracy. O precyzję badania dba wrażliwy czujnik zbliżeniowy oraz innowacyjny układ optyczny (jego dokładność potwierdzają badania kliniczne). Termometr wychwytuje 2 razy więcej ciepła emitowanego przez człowieka i otrzymaną energię przelicza na odczyt wysokości temperatury. Pomiar trwa zaledwie 2 sekundy. Co więcej, urządzenie wskazuje właściwą pozycję termometru i daje znać, gdy ten jest za daleko od czoła.
Błędy w pomiarze temperatury mogą się zdarzyć, jeśli nie weźmiesz pod uwagę warunków otoczenia. Chodzi zarówno o to, aby w miejscu pomiaru nie było przeciągu, jak i o to, aby zarówno termometr, jak i osoba badana spędziły w tym miejscu minimum 10 minut przed pomiarem. Czy termometr może się mylić, jeśli przechowujesz go w złych warunkach – zbyt niskiej/wysokiej temperaturze lub za wysokiej wilgotności? Tak! Zwróć uwagę na instrukcję producenta sprzętu i przechowuj termometr w odpowiednich warunkach. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na ewentualne złe wyniki pomiaru. Zafałszowane pomiary mogą też być wynikiem złej techniki mierzenia temperatury. Jeśli chodzi o termometr na podczerwień, ważne jest właściwe ułożenie sprzętu i dopasowanie odległości między termometrem a czołem lub skronią.
Sprawdź: jak prawidłowo mierzyć temperaturę przy pomocy termometru bezdotykowego.
Wielu młodych rodziców stosuje do pomiarów temperatury u dzieci termometry douszne. I w tym przypadku ważne jest prawidłowe ułożenie sprzętu i stosowanie kilku zasad podczas pomiaru (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak mierzyć temperaturę ciała za pomocą termometru dousznego?. Warto też zdecydować się na jeden rodzaj pomiaru i przeprowadzać go w jednym miejscu (pod pachą, w jamie ustnej, na czole lub w odbycie) i o podobnych porach, aby móc dokładnie porównać wyniki.
Czy termometr rtęciowy może się mylić?
Stosowany przez wiele lat termometr rtęciowy pozwalał na przeprowadzenie dokładnego pomiaru, choć minusem była tutaj długość badania - ok. 10 minut. Obecnie ten typ termometru jest wycofany z użycia, jednak w wielu domostwach wciąż jest on obowiązkowym elementem domowej apteczki. Czy termometr rtęciowy może się mylić? Ewentualne błędy pomiarowe są wynikiem złego użytkowania sprzętu. Braku strzepnięcia termometru przed użyciem, zbyt krótkiego czasu mierzenia temperatury. To, czy termometr może się mylić w tym przypadku, zależy też od ewentualnego uszkodzenia obudowy urządzenia. Nawet niewielkie pęknięcia czy wylew rtęci stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i oczywiście wpływa na wynik pomiaru.
Termometr dotykowy, czy bezdotykowy?
Jeśli nie chcesz się zastanawiać, czy termometr może się mylić, warto postawić na dobrej jakości sprzęt, który zminimalizuje błędy pomiarowe. Taki produkt, wraz z odpowiednią techniką mierzenia temperatury, zapewnia właściwy przebieg badania. Sporą popularnością cieszy się termometr elektryczny bezdotykowy, gwarantujący szybki pomiar. Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny i dokładny? Nowoczesna technologia ułatwia i usprawnia mierzenie temperatury, jak i pomaga w unikaniu błędów podczas pomiaru, zapobiegając zafałszowanym wynikom. Chcesz kupić dobre termometry bezdotykowe, dostępne w Apteczka24? Dokładny pomiar na czole zapewnia wspomniany już model BTN 400 marki Braun. Wolisz termometry do ucha? Jeśli chodzi o termometr douszny, to marka Braun ma w ofercie model IRT6516 Thermoscan 6, także wzbogacony o technologię Age Precision. Urządzenie daje sygnały świetlne i dźwiękowy, aby pomóc we właściwym umiejscowieniu termometru w uchu. O komfort podczas badania dbają podgrzewane końcówki. To tylko dwie z propozycji marki Braun. Te i inne termometry dobrej jakości możesz kupić już teraz w Apteczka24.
Biorąc pod lupę termometry dotykowe, obok szklanego termometru z rtęcią lub bez rtęci, oferta producentów obejmuje też termometry paskowe i naklejkowe. Pomiar z ich zastosowaniem jest jednak obarczony sporym ryzykiem błędu, stanowi więc raczej sposób na kontrolę temperatury w nagłej sytuacji, a podwyższony wynik daje sygnał do przeprowadzenia pomiaru z użyciem termometru szklanego lub elektronicznego.
Sprawdź, jaki termometr do domowej apteczki warto wybrać.
Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny?
Mając do wyboru termometr dotykowy czy bezdotykowy, coraz więcej osób stawia na drugi ze sprzętów. Powodów jest kilka. Szybki pomiar, łatwość stosowania urządzenia czy wreszcie funkcje dodatkowe, mające wpływ na precyzję pomiaru. Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny? Obecnie jest to najbezpieczniejszy wybór, który ogranicza kontakt z drobnoustrojami chorego. Pomiar z odległości 2-3 cm zapewnia precyzję, oczywiście to, czy termometr może się mylić, zależy od sposobu jego użytkowania. Instrukcja obsługi, dołączona od producenta, pomaga w prawidłowym stosowaniu sprzętu. Wiele osób ich nie czyta, jednak warto podkreślić, że nie ma lepszej metody na to, jak sprawdzić, czy termometr jest dobry, niż używanie go według zaleceń producenta. Wtedy łatwiej wychwycić moment, gdy termometr elektroniczny źle mierzy np. w wyniku niskiego poziomu baterii czy błędów w kalibracji.