Nowoczesne termometry douszne na podczerwień potrafią zmierzyć temperaturę dosłownie w sekundę. Polecane są szczególnie rodzicom, bo jak wiadomo, dzieci są bardzo ruchliwe i jakiekolwiek dłuższe utrzymanie ich w bezruchu, by dokonać pomiaru, graniczy z cudem. Termometr douszny jest dobrym kompromisem pomiędzy funkcjonalnością, szybkością wykonywania pomiaru a ceną. Poznaj wszystkie zalety i dowiedz się, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę.
Spis treści
Termometr douszny – dla kogo?
Pomiar temperatury w uchu jest możliwy dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań. Opisywana technologia została stworzona po to, by ułatwić pomiar temperatury, a jednocześnie zapewnić maksymalną dokładność; polega na sprawdzeniu promieniowania podczerwonego emitowanego przez bębenek ucha i otaczającą tkankę. Pomiar dokonywany jest w zakresie 34°C-42,5°C z dokładnością do 0,2°C, co jest wystarczające na domowe potrzeby. I tutaj docieramy do ważnej kwestii, często zapominanej przy opisywaniu sprzętu, jakim jest termometr do ucha. Jak mierzyć nim temperaturę? Czy jest to urządzenie polecane dla wszystkich? Biorąc pod uwagę parametry, jakie charakteryzują termometry do ucha, odpowiedź jest prosta. Tego typu akcesoria polecane są przede wszystkim na użytek prywatny, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci. Szybki pomiar dokonywany przez ucho sprawia, że mierzenie temperatury nawet u małego dziecka jest łatwe i nie sprawia problemów. Jednak nie dla każdego małego pacjenta najlepszym wyborem będzie termometr do ucha. Jak mierzyć temperaturę niemowlętom lub noworodkom? Zasady pomiaru temperatury w uchu wskazują, że urządzenie tego typu można stosować u kilkuletnich dzieci i dorosłych. Warto jednak dodać, że niektóre z urządzeń dousznych mają bardziej dopasowany kształt do ucha noworodków, a elastyczna i podgrzewana końcówka wpływa na komfort maluszka w trakcie badania. Termometr do ucha dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny oraz przyjazny w użyciu.
Zatem termometr douszny to dobry pomysł na to, jak mierzyć temperaturę w uchu w warunkach domowych, u poszczególnej grupy osób. Natomiast nie jest to typ sprzętu medycznego przeznaczony typowo do zastosowań szpitalnych czy do użytkowania przez wielu ludzi, ponieważ pomiar wymaga kontaktu z ciałem chorego. W zestawie dostępne są jednorazowe kapturki lub nakładki do dezynfekcji, zapewniające higienę, jednak wymienianie nakładki przy dużej liczbie pomiarów może być uciążliwe. Dlatego termometry douszne polecane są przede wszystkim:
-
na użytek prywatny,
-
dla rodziców małych dzieci,
-
do domowej apteczki.
Termometr do ucha dla niemowlaka
Trzeba zatem odpowiedzieć na pytanie, jaki termometr dla niemowlaka najlepiej wybrać? Z pewnością pamiętasz pomiar temperatury przy pomocy termometru rtęciowego. Królował on w apteczkach domowych u naszych mam lub u babć. Obecnie rodzice maluszków mają do dyspozycji sprzęt znacznie nowocześniejszy, gwarantujący szybki i bezpieczny pomiar. Termometr smoczek, model bezdotykowy a może paskowy, który z nich wybierzesz? Cóż, w przypadku najmłodszych doskonałym rozwiązaniem będzie postawienie na termometr douszny.
Termometr do ucha dla dziecka to tak naprawdę propozycja dla całej rodziny. Dobrej jakości sprzęt jest zaprojektowany w taki sposób, aby wykonać bezbłędnie pomiar zarówno u niemowlaka, jak i dorosłego. Istnieje jednak jedna bardzo ważna kwestia, która sprawia, że termometr do ucha dla niemowlaka to najlepsza opcja. Otóż pomiar w błonie bębenkowej daje wynik najbardziej zbliżony do temperatury wewnętrznej organizmu.
Zalety termometrów dousznych
W sprzedaży dostępne są różne technologie pomiaru temperatury (termometry cieczowe, elektroniczne, douszne, bezdotykowe). Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać i jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, przeczytaj artykuł: Termometr do domowej apteczki.
Dlaczego w takim razie ludzie chętnie wybierają termometry douszne? Powodów jest kilka:
-
Pomiar wykonywany jest w około 1-3 sekundy.
-
Zakres temperatury w uchu dobrze odzwierciedla wewnętrzną temperaturę ciała, dzięki czemu pomiar jest wiarygodniejszy niż spod pachy czy na czole (temperatura w uchu jest wyższa niż na czole).
-
Temperatura zmienia się wraz z porą dnia, istnieją też różnice w jej normach ze względu na wieku czy płeć. Nowoczesne termometry douszne pozwalają na określenie tych zmiennych (w termometrach Braun odpowiada za to funkcja Age Precision). Pomiar z błony bębenkowej precyzyjniej oddaje wewnętrzną, czyli prawdziwą temperaturę ciała. W innym przypadku taką dokładność można byłoby uzyskać tylko z pomiaru doodbytniczego, co w przypadku dzieci jest niekomfortowe i trudne do wykonania.
-
Badanie można wykonać w trakcie snu dziecka.
-
Na wynik nie wpływają czynniki zewnętrzne np. jedzenie czy picie gorącego/zimnego posiłku.
-
Jednorazowe lub wymienne końcówki zapewniają lepszą higienę, termometr nie ma kontaktu z błoną śluzową, istnieje też mniejsze ryzyko zakażenia w przypadku stosowania termometru u kilku chorych. Warunkiem jest stosowanie higienicznych nakładek i dezynfekcja.
-
Modele douszne dają więcej możliwości niż tradycyjne elektroniczne i są tańsze niż bezdotykowe (a nie ustępują im dokładnością), dzięki czemu stanowią dobry kompromis pomiędzy możliwościami, jakością oraz ceną.
Temperatura w uchu wyższa niż na czole
Omawiając kwestię tego, jak mierzyć temperaturę w uchu i dla kogo termometry douszne są najlepszym wyborem, należy też zwrócić uwagę na pewną ciekawą zależność. Została już ona wspomniana w tekście. Mianowicie chodzi o zagadnienie temperatura w uchu wyższa niż na czole. Pomiar temperatury w otworach ciała zawsze daje wyższe wartości od tych przeprowadzanych na skórze – pod pachą czy na czole. Są to niewielkie różnice, jednak mające wpływ na interpretację wyniku badania. Najbardziej precyzyjny jest tutaj termometr douszny – pomiar z błony bębenkowej pozwala uzyskać wynik najbliższy wewnętrznej temperaturze organizmu. To właśnie przez błonę bębenkową przepływa krew z ośrodka kontroli temperatury ciała w mózgu. Pomiar na czole pozwala uzyskać wynik określający zewnętrzną temperaturę ciała, a więc nie jest do końca miarodajny. Pozostaje więc zadać pytanie, jak mierzyć temperaturę w uchu, aby nie zafałszować wyniku? Błędy w pomiarze temperatury zdarzają się przy stosowaniu każdego z dostępnych na rynku modeli termometrów, w tym dousznych. Zasady pomiaru są proste, wystarczy zastosować kilka poniższych wskazówek.
Termometr douszny – jak mierzyć temperaturę
Zarzutem, który kieruje się w stronę tego typu akcesoriów, jest to, że są one niedokładne. Nie jest to prawdą, a błędy biorą się z nieumiejętnego wykonywania pomiaru. Należy zatem pamiętać o kilku istotnych krokach – jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem do ucha?
Termometr do ucha dla niemowlaka to sprzęt, który należy odpowiednio używać, w przeciwnym wypadku nietrudno o błędny wynik – a tym samym złą ocenę stanu zdrowia dziecka. Sondę urządzenia umieść we właściwym miejscu przewodu słuchowego. W tym celu delikatnie pociągnij do tyłu małżowinę uszną, dzięki czemu przewód subtelnie się wyprostuje. Termometru nie wprowadzamy zbyt głęboko, należy także pamiętać o tym, że temperatura w każdym uchu jest inna. Dlatego też ponowne pomiary przeprowadzaj zawsze w tym samym uchu. Tylko w taki sposób możesz ocenić, czy temperatura wzrasta lub nie. Przeczytaj więcej o tym, jak mierzyć temperaturę termometrem do ucha i uniknij popularnych błędów podczas pomiaru!
UWAGA – termometr do ucha dla dziecka, niestety, nie może być stosowany w przypadku infekcji i stanu zapalnego w danym uchu. Nie używa się go również wtedy, gdy do ucha wprowadzane są leki. Na wiarygodność wyniku wpływa też zalegająca w uchu woskowina.
Termometr douszny Braun ma funkcję ExacTemp®, która potwierdza stabilność i prawidłowe umiejscowienie przyrządu. Drugą ważną funkcją jest technologia Age Precision® odpowiadająca za dopasowanie zakresów temperatur do wieku dziecka (niemowlaki i małe dzieci mają ją fizjologicznie podwyższoną). Aby uzyskiwać wiarygodne wartości, porównuj wyniki z tego samego ucha, ponieważ fizjologiczna temperatura w uchu prawym i lewym nieco się różni.
Jak mierzyć temperaturę termometrem do ucha, aby zapewnić higienę badania? Każdorazowo przed dokonaniem pomiaru, na końcówkę należy nałożyć ochronny kapturek. Jeżeli kapturki są jednorazowe, do każdego badania należy stosować nowy, jeżeli są wielorazowe, trzeba je dezynfekować zgodnie z instrukcją producenta.
Pamiętając o powyższych wskazówkach jak mierzyć temperaturę termometrem dousznym i wybierając modele dobrej jakości, możecie być pewni wiarygodnych, powtarzalnych i dokładnych wyników. Odpowiedni termometr dla niemowlaka do ucha może okazać się niezbędny w Twoim domu!
Jaka jest normalna temperatura u dziecka?
Książkowe 36,6 st. C to temperatura rzadko spotykana u najmłodszych. Powodów jest kilka. Niemowlęta i noworodki nie mają jeszcze wykształconego układu termoregulacji. Jaka jest normalna temperatura u dziecka w tym wieku? Przyjmuje się widełki 36 - 37,5 st. C. U najmłodszych można jednak zauważyć skoki temperatury w ciągu dnia, zmiana temperatury jest też wynikiem np. stresu, płaczu. Jak mierzyć temperaturę w uchu, pamiętając o możliwych wahaniach dobowych temperatury? Przede wszystkim regularnie, aby móc określić indywidualną temperaturę dziecka – każda osoba ma swoją własną normę, która w większości przypadków odbiega od 36,6 stopni. Starsze dzieci, powyżej 2 roku życia, normę temperatury mają bardziej zbliżoną do dorosłych, ponieważ jest to 36,6 - 37 st. C. O gorączce mówimy wtedy, gdy pomiar wskazuje na wartość powyżej 38 stopni.
To, czy dany wynik mieści się w normie, zależy też od rodzaju termometru i metody pomiaru. Jeśli Twój termometr sprawdza, jaka jest temperatura w uchu, ile odjąć od wskazanego wyniku? Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura w uchu mieści się w granicy do 37,6 stopni.
Jaki termometr do ucha wybrać dla dziecka?
Jednym z najchętniej stosowanych termometrów dousznych jest termometr do ucha Braun. Jak mierzyć temperaturę z jego pomocą? Termometr douszny Braun IRT6520 zapewnia szybki pomiar, a o prawidłowe umieszczenie końcówki w uchu dbają sygnały świetlne i dźwiękowe. Otrzymany wynik jest od razu automatycznie interpretowany poprzez zmieniający się kolor wyświetlacza, a normy temperatury uwzględniają także wiek badanej osoby. Higienę badania zapewniają jednorazowe kapturki na końcówkę sondy, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać wszyscy domownicy. Powyższe zalety charakteryzują także termometr douszny Braun IRT6515. Co więcej, sprzęt ten możesz używać u dzieci od pierwszego dnia życia, a sam pomiar trwa zaledwie 3 sekundy. W zestawie dołączone są także kapturki jednorazowe. Polecany termometr dla niemowlaka oraz starszych dzieci to także termometr douszny Braun IRT3030. Omawiany termometr elektroniczny dla niemowlaka to sprzęt bardzo profesjonalny. Jest to polecany przez lekarzy termometr do ucha Braun. Jak mierzyć temperaturę przy jego użyciu? W tym przypadku sam pomiar trwa jedynie sekundę, z kolei interpretacja wyniku jest połączona z sygnalizacją dźwiękową. Termometr jest bardzo delikatny, ma w zestawie kapturki jednorazowe, choć zastosowana technologia zapewnia także czystość końcówki, gdy sprzęt przypadkowo zostanie użyty bez osłonki. Szukając odpowiednich cech, jaki termometr najlepszy dla noworodka spełni technicznie swoje funkcje, musisz wybrać rozsądnie. Dlaczego?
Kupując termometr do ucha dla niemowlaka, nie warto kierować się samą ceną produktu. Sprawdź, czy sprzęt jest łatwy w użyciu i dezynfekcji, a także, w jakie dodatkowe funkcje wyposażył go producent. Jeśli tak, jak wielu rodziców, zadajesz sobie pytanie, który termometr dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiedni , sprawdź koniecznie również model Braun – termometr douszny IRT 6520 Thermoscan 7. Jest to urządzenie z innowacyjną technologią Age Precision. Z pewnością wiesz, że konkretna wysokość temperatury może oznaczać normę dla kilkulatka, jednak już w przypadku niemowlaka wiązać się z niebezpieczeństwem dla zdrowia maluszka. Dlatego też wspomniana technologia zadba o to, aby sprawnie zinterpretować wynik pomiaru zgodnie z wiekiem Twojego dziecka. Wynik analizy jest przyporządkowany do konkretnego koloru, gdzie czerwień odpowiada za alarm gorączkowy.
Termometr douszny marki Braun został również wzbogacony o sygnały świetlne i dźwiękowe, które pomogą Ci umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu w uchu. Podgrzewana końcówka termometru dba o precyzję pomiaru, jak i komfort maluszka. Higienę zapewniają jednorazowe nakładki – bez obaw możesz mierzyć temperaturę wszystkim domownikom przy użyciu jednego urządzenia! Termometr ma pamięć 9 ostatnich pomiarów, a duży, podświetlany wyświetlacz zdaje egzamin nocą. Niewielka, miękka sonda to dobry wybór dla niemowlaków, a ergonomiczny kształt termometru zapewni Ci komfort podczas używania modelu. Opisywany termometr dla niemowlaka zapewnia pomiar z dokładnością do 0,2 st. C. Są to zdecydowanie cechy produktu, które wskazują na to, że pod kątem wyboru, jest to najlepszy termometr do ucha.
Termometry do ucha dla dzieci (i dorosłych) możesz kupić wygonie online w Apteczka24. Warto pamiętać, że termometr dla niemowlaka czy starszego dziecka przede wszystkim musi być bezpieczny i sprawdzony.