Konieczność noszenia maseczek ochronnych na twarz w miejscach publicznych sprawiła, że przedstawiciele niektórych zawodów muszą przez cały dzień pracować z zasłoniętymi ustami i nosem. Noszenie jednej i tej samej maseczki nie jest zalecane ani higieniczne, dlatego należy ją zmieniać co kilka godzin lub gdy nawilgnie. Jednak osoby o wrażliwej skórze mogą czuć się niekomfortowo. Osobom o delikatnej cerze i tym, którzy muszą codziennie przez wiele godzin pracować z zasłoniętymi ustami, proponujemy alternatywę, czyli przyłbicę na twarz. Czy jest to dobre zastępstwo dla maseczki? Czy przyłbice na twarz chronią w podobny sposób i czy można nosić przyłbice zgodnie z obowiązującymi zaleceniami?
{#callMethod:getProductsInCategory 672#}
Przyłbica zamiast maseczki?
Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli czy trzeba nosić maseczkę, czy zamiast niej można używać innych akcesoriów? Przepisy mówią jedynie o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Można wykorzystać na przykład część garderoby: szalik, chustkę, apaszkę lub przyłbicę zamiast maseczki. Istotny za to jest materiał, który musi zapewniać odpowiedni poziom ochrony, a jednocześnie nie utrudniał oddychania i nie powodował odczynów alergicznych czy podrażnień. Materiałem tym może być: bawełna, bawełna z elastanem, bawełna z lnem, len, poliester, wiskoza z poliestrem, poliamid z poliestrem, fizelina lub PVC.
Rodzaj użytego materiału oraz prawidłowość noszenia maseczki mają znaczenie. Przypominamy, że to ochrona mająca na celu ograniczyć emisję wirusów i jest skuteczna tylko wtedy, gdy każdy ma zasłonięte usta, co ogranicza zasięg zakażania i liczbę wirusów. Sama maseczka nie chroni jednak przed ich wdychaniem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: czy maseczka chroni przed wirusami?
Maseczka czy przyłbica?
Przyłbice zamiast maseczek częściowo spełniają swoją funkcję, choć nie do końca. Największa ich skuteczność jest wtedy, gdy przyłbica jest stosowana razem z maseczką, a nie w zastępstwie. Dlaczego? Otóż maseczka obejmuje całe usta i twarz, powodując, że cząsteczki śliny zatrzymywane są na materiale i nie rozchodzą się na boki. Przyłbica chroni wyłącznie obszar na wprost, ale już nie blokuje rozchodzenia się mikrodrobinek śliny na boki; niewielkie cząsteczki aerozoli mogą przedostawać się poza przyłbicę na odległość nawet do jednego metra.
Z drugiej strony pełne przyłbice na twarz chronią również oczy przed bezpośrednim kontaktem z aerozolami. Dlatego o ile sama przyłbica na twarz nie jest zalecaną ochroną, o tyle w połączeniu z maseczką stanowi całkiem skuteczne zabezpieczenie. Jeżeli jednak ze względów zdrowotnych nie możesz nosić maseczki lub innego materiału zasłaniającego usta i nos, przyłbice zamiast maseczek też się sprawdzą i przynajmniej pod względem formalnym, spełnią swoje zadanie.
Czy można nosić przyłbice tylko na usta?
Najmniej efektywne są malutkie plastikowe ochronki zakładane na podbródek i zasłaniające wyłącznie usta i nos. Nie są to nawet przyłbice, a jedynie nakładki, które nie chronią przed niczym, nie są to też maseczki. Aerozole, kropelki śliny, a wraz z nimi wirusy są roznoszone na wszystkie strony. Fizyki nie da się oszukać, a cyrkulacja powietrza jest zjawiskiem, które praktycznie niweluje zasadność tego rozwiązania.
Przyłbica ochronna zamiast maseczki – jaką wybrać?
Wśród przyłbic ochronnych na twarz panuje pewna różnorodność. Dobre modele powinny zasłaniać jak największą część twarzy i być zagięte po bokach, co ograniczy rozprzestrzenianie się aerozoli w innych kierunkach. Najskuteczniejsze są przyłbice na twarz zasłaniające obszar od czoła, aż po podbródek, gdyż zapewniają też ochronę oczu. Jeżeli jednak wolisz coś swobodniejszego, możesz wypróbować pół przyłbice (mini przyłbice) zakładane w podobny sposób co maseczka. Przykłady takich przyłbic ochronnych na twarz znajdziesz w naszym sklepie. Kupisz tam również przyłbice dla dzieci na nos i inne osłony.
Przyłbice zamiast maseczek – używać czy nie?
Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy wystarczająco na pytanie o to, czy przyłbica chroni. Zapewnia częściowe zabezpieczenie, a przyłbica ochronna może być używana zamiast maseczki, jednak zaleca się noszenie maseczki oraz przyłbicy równocześnie, wtedy zyskuje się lepszą osłonę. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach, gdzie zachodzi większe ryzyko kontaktu z osobami potencjalnie chorymi.