Najnowocześniejsze metody oczyszczania rękawiczek medycznych
W sieci możemy przeczytać o wielu metodach dezynfekcji rękawiczek medycznych. Do najpopularniejszych należą: zamrażanie, podgrzewanie w piekarniku oraz czyszczenie rękawiczek mydłem z gorącą wodą lub profesjonalnymi środkami dezynfekującymi. Niektórzy używają specjalistycznych sprzętów do dezynfekcji.
Jednak nawet najnowocześniejsze metody oczyszczania rękawiczek medycznych nie mają najmniejszego sensu i okazują się po prostu nieskuteczne. Rękawiczki medyczne z definicji są rękawiczkami jednorazowymi, których nie należy stosować kilka razy.
Po ściągnięciu jednej pary należy je bezzwłocznie wyrzucić i założyć nowe rękawiczki. Sposoby dezynfekcji, o których możemy przeczytać w sieci, odnoszą się do rękawiczek gumowych do celów gospodarczych, np. sprzątania.
Rękawiczki medyczne są jednak wykonane z bardzo cienkiego materiału, co ma nam zapewnić wysoki komfort w trakcie noszenia. Materiał ten ulega uszkodzeniom m.in. na skutek wilgoci, wysokich temperatur oraz kontaktu z niektórymi substancjami. Dlatego tez, czyszczenie rękawiczek medycznych zwyczajnie nie ma sensu.
Zdrowe i bezpieczne metody oczyszczania rękawiczek medycznych
Należy zaakceptować fakt, że nie istnieją skuteczne metody oczyszczania rękawiczek medycznych. Jest to produkt jednorazowy, który powinien zostać wyrzucony po jednorazowym użyciu.
Wynika to z kilku faktów – materiał, z którego wykonane są rękawiczki stale pracuje na naszych dłoniach. Rozciąganie w końcu prowadzi do tego, że pory robią się na tyle duże, że mogą przez nie przeniknąć bakterie i wirusy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Dlatego też, gdy rękawiczki stają się zbyt luźne, należy je bezzwłocznie wymienić na nową parę.
Producenci zalecają również, aby jedna para rękawiczek nie była noszona dłużej, niż 60 minut (rękawiczki niejałowe) lub 120 minut (rękawiczki sterylne). Po tym czasie poziom ochrony wyraźnie spada. Czyszczenie rękawiczek tego nie zmieni. Owszem, w ten sposób niewątpliwie można usunąć bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni materiału. Tylko co nam po tym, skoro materiał na skutek wilgoci i naturalnej eksploatacji ulegnie takiemu rozciągnięciu, że jego struktura nie będzie stanowić szczelnej bariery przeciwko patogenom.
Jak zapobiec zanieczyszczeniom przy użyciu rękawiczek medycznych?
Rękawiczki medyczne chronią nasze dłonie przed różnymi patogenami, nie tylko przed wirusami i bakteriami. Są one skuteczne również przeciwko zanieczyszczeniom, w tym przeciwko kurzowi i zawartych w nim roztoczach. Z tego względu, jednorazowe rękawiczki medyczne są przez niektórych wykorzystywane do sprzątania.
Musimy jednak pamiętać o tym, że rękawiczki nie powinny ulec zamoczeniu. Ponadto, rękawiczki lateksowe są wrażliwe na oleje i tłuszcze, które mogą prowadzić do uszkodzenia materiału. Na czynniki te odporne są natomiast rękawiczki winylowe i nitrylowe. Jeśli zależy Ci na ochroni przed konkretnymi zanieczyszczeniami, koniecznie sprawdź informacje o produkcie i zapoznaj się o właściwościach rękawiczek wykonanych z różnych materiałów.
Jak zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej?
Osoby odpowiedzialne za zakup rękawiczek do profesjonalnych placówek medycznych powinny być świadome różnicy w poszczególnych materiałach, a także wiedzieć, że rękawiczki wykorzystywane w opiece zdrowotnej powinny mieć stosowne atesty czyniące je produktem medycznym.
Co więcej, rękawiczki medyczne dla lekarzy i pielęgniarek dzielą się na dwie grupy: niesterylne i sterylne. Te pierwsze można wykorzystywać jedynie do czynności diagnostycznych i proceduralnych. Natomiast rękawiczki sterylne o większej trwałości są wykorzystywane przy zabiegach i operacjach.
Z tego względu są określane mianem rękawiczek chirurgicznych. Personel medyczny wie, że czyszczenie rękawiczek jest nieskuteczne i pamięta o tym, że tylko regularna zmiana rękawiczek na nowe pozwala zachować najwyższy poziom ochrony.
Jak prawidłowo stosować rękawiczki medyczne?
Tylko prawidłowo użytkowane rękawice medyczne gwarantują wysoki poziom ochrony przed patogenami. Nosząc rękawiczki nie dotykaj ostrych krawędzi i chropowatych powierzchni, a także chroń materiał przed zamoczeniem i zabrudzeniami. Zadbaj o rozmiar rękawiczek dobrany do obwodu dłoni, ponieważ zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt luźne rękawiczki mogą nie zaoferować oczekiwanej ochrony.
Pamiętaj także, że czyszczenie rękawiczek medycznych mija się z celem, gdyż z definicji jest to produkt jednorazowy. Czyszczenie może pokonać bakterie i wirusy, ale doprowadzi także do uszkodzenia materiału – choć nie widzisz tego gołym okiem, to pory materiału ulegają rozszerzaniu, przez co nie stanowi on już szczelnej bariery dla patogenów.