Rękawiczki nitrylowe - Skuteczna ochrona przed zakażeniami
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle nosimy rękawiczki medyczne. W przypadku lekarzy sprawa jest jasna – w ten sposób pracownicy służby zdrowia chronią zarówno siebie, jak również swoich pacjentów przed transmisją niebezpiecznych substancji. A co w przypadku zwykłych ludzi? W ciągu dnia wielokrotnie dotykamy twarzy naszymi dłońmi, zwykle po to, żeby się podrapać lub wytrzeć. Kobiety często poprawiają także makijaż. Na dłoniach mogą znajdować się niebezpieczne wirusy lub zarazki, czasem wystarczy chwilowy kontakt z poręczą lub uchwytem, który chwilę wcześniej trzymała osoba chora, która tego dnia wielokrotnie kichnęła w swoje dłonie lub ocierała nos.
Zapewne już wiesz, w czym problem – mając kontakt z przedmiotami i obiektami w przestrzeni publicznej nasze dłonie są narażone na kontakt z patogenami. Następnie te patogeny nieświadomie przenosimy w okolice twarzy, co znacznie zwiększa ryzyko zakażenia. Niedawna pandemia pokazała, jak dynamicznie postępuje transmisja wirusa w takich sytuacjach. Kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe jesteśmy w stanie skutecznie chronić dłonie przed kontaktem z patogenami, a ponadto nie roznosimy patogenów po innych przedmiotach, których dotykamy. To właśnie dlatego rękawiczki medyczne stanowią skuteczną ochronę przed zakażeniami.
Rękawiczki foliowe - Jak zapobiegać infekcjom za pomocą rękawiczek?
Stosując rękawiczki medyczne możemy skutecznie uchronić się przed infekcjami, zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności. Wystarczy stosować jednorazowe rękawiczki nitrylowe w miejscach publicznych, gdzie znajduje się wiele przedmiotów oraz obiektów, które są często dotykane przez inne osoby. Warto tu wymienić: poręcze, barierki, uchwyty, oparcia. Kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe możemy skutecznie zapobiec przenoszeniu patogenów w okolice twarzy. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.
Podczas noszenia rękawiczek musimy bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie dotykać nimi twarzy. Na rękawiczkach przenoszona jest znacznie mniejsza ilość patogenów, ale wciąż jest ich sporo, o czym warto pamiętać. Jeśli chcesz kichnąć, zrób to w przegub ręki, a nie w rękawiczki. Pamiętaj także o tym, aby rękawiczek jednorazowych nie nosić zbyt długo i absolutnie nie zakładać ich ponownie. Gwarancją należytej ochrony jest także prawidłowy wybór rękawiczek medycznych (zwłaszcza rozmiar), a także przestrzeganie najważniejszych zasad higieny.
Jakie są potencjalne zagrożenia podczas zakładania rękawiczek jednorazowych?
Najczęstszym problemem jest źle dobrany rozmiar rękawiczek. Kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe nieprawidłowo dobrane do naszych rąk, zachodzi ryzyko nieskutecznej ochrony. Gdy rękawiczki są zbyt ciasne, znacznie zwiększa się ryzyko uszkodzeń mechanicznych, a co za tym idzie nieszczelności, przez które patogeny przedostaną się na skórę. Ponadto, zbyt ciasne rękawiczki medyczne mogą powodować nadmierne pocenie się dłoni, co wpływa na rozszerzanie materiału i utratę właściwości ochronnych. Nadmierny ucisk jest niekorzystny dla układu krążenia, a kolejnym negatywnym następstwem jest ścieranie się naskórka, co grozi podrażnieniami.
Jeśli rękawice medyczne są zbyt duże, nie osłaniają skutecznie całej powierzchni dłoni, przez co zachodzi większe ryzyko zakażenia. Poważnym błędem jest także zbyt długie noszenie rękawiczek. Właściwości ochronne utrzymują się, w zależności od jakości materiału, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nosząc te same rękawiczki przez kilka godzin nie chronisz dostatecznie dobrze dłoni. No i błąd kardynalny – czyli wielokrotne stosowanie tych samych rękawiczek. Nawet jeśli je zdezynfekujesz, nie przywróci im to właściwości ochronnych. Mało tego, niektóre środki dezynfekujące mogą wręcz uszkodzić materiał, co tylko pogorszy sytuację.
Jakie są cechy jednorazowych rękawiczek i wymagania środków ochrony na rękawiczki lateksowe?
Kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe musimy pamiętać o tym, aby nie dotykać w nich twarzy. Po każdym użyciu należy wymienić odpowiednie rękawiczki jednorazowe. Jednocześnie, jednej pary nie można stosować zbyt długo. Optymalny czas ochrony wynosi ok. 45 minut dla rękawic niejałowych i ok. 90 – 120 minut w przypadku rękawic jałowych. Po ściągnięciu rękawiczek wyrzuć je do odpadów zmieszanych, a także pamiętaj o tym, aby dokładnie umyć ręce lub zastosować środek dezynfekujący. Jeśli zbiera Ci się na kichnięcie, a masz na sobie rękawiczki, zasłoń usta przegubem ręki.
Rękawiczki ochronne - zdejmowanie rękawiczek i na co zwrócić uwagę? Środki ochrony rąk.
Kluczową kwestią jest rozmiar. Pamiętaj o tym, aby zmierzyć obwód dłoni w najszerszym punkcie (pomijając kciuk), a następnie zestawić uzyskany wynik z przeciętnymi wymiarami rękawiczek. Zwróć uwagę, że osobną rozmiarówkę mogą mieć rękawiczki dla kobiet i dla mężczyzn. Ważną kwestią jest także materiał, z jakiego wykonane zostały rękawiczki jednorazowego użytku.
Najpowszechniejsze są bardzo elastyczne rękawiczki lateksowe, które u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Bezpieczniejsze są rękawiczki nitrylowe odznaczające się większą trwałością. Dostępne są także rękawiczki winylowe, ale tutaj pewnym minusem jest dużo niższa elastyczność.
Kiedy zakładamy rękawiczki winylowe? Najczęstsze zastosowania i jak zdejmować rękawiczki ochronne?
Rękawiczki jednorazowe mają znacznie szerszy zakres zastosowań, niż mogłoby nam się wydawać. Zastanawiasz się, kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe? Oto najczęstsze sytuacje:
· w trakcie odwiedzania osób bliskich w szpitalu,
· w trakcie wizyty w placówce medycznej,
· w sklepach oraz w obiektach użyteczności publicznej,
· podczas opiekowania się osobą chorą,
· w trakcie sprzątania (doskonała ochrona przed kurzem),
· w miejscach o zwiększonym narażeniu na patogeny (np. środki transportu publicznego),
· udzielając komuś pierwszej pomocy,
· w trakcie prowadzenia wypożyczonego samochodu, jazdy rowerem, hulajnogą.
Warto zauważyć, że rękawiczki medyczne na stałe weszły do zestawu podstawowej ochrony osobistej. Nie może to dziwić, po tym, jak duże piętno na nasze codzienne życie odcisnęła niedawna pandemia, której skutki odczuwamy do dzisiaj. Chociaż obowiązek noszenia rękawiczek medycznych w miejscach publicznych jest już za nami, to wiele osób stosuje zasadę: przezorny zawsze ubezpieczony. Takie osoby, na pytanie o to, kiedy zakładamy rękawiczki jednorazowe odpowiadają, że zawsze wtedy, gdy chcą czuć się bezpiecznie i mieć gwarancję ochrony przed patogenami.
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe - kto ma obowiązek ich noszenia?
W okresie pandemii pojawił się powszechny obowiązek noszenia rękawiczek medycznych w sklepach, środkach transportu publicznego, w placówkach medycznych oraz w innych obiektach użyteczności publicznej. Choć ten obowiązek jest już za nami, to w niektórych dużych marketach wciąż można spotkać się ze stanowiskiem ze środkiem dezynfekującym oraz rękawiczkami dla tych klientów, którzy chcą lepiej chronić swoje dłonie. Warto także przybliżyć te sytuacje, kiedy nosimy rękawiczki jednorazowe nie ze względu na własną potrzebę ochrony, ale obowiązek.
Obowiązek zakładania rękawiczek medycznych niezmiennie mają oczywiście lekarze, którzy w ten sposób chronią nie tylko swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich pacjentów. Taki obowiązek dotyczy także sprzedawców, którzy podają niektóre produkty żywnościowe, zwłaszcza mięso. Po rękawiczki medyczne chętnie sięgają także osoby z branży kosmetycznej i fryzjerskiej. Warto pamiętać, że choć powszechny obowiązek noszenia rękawiczek nie dotyczy już nas wszystkich, to wciąż nie brakuje groźnych wirusów i bakterii, które stanowią dla nas realne zagrożenie. Warto zatem sięgać po tę formę ochrony zwłaszcza w okresach zwiększonej liczby zakażeń na infekcje sezonowe.