Przepisy bezpieczeństwa dotyczące stosowania rękawiczek jednorazowych
Rękawiczki medyczne to podstawowy element stroju ochronnego wszystkich pracowników personelu medycznego. Takich rękawiczek używają także pracownicy szpitali i placówek medycznych niezwiązani z zawodami typowo medycznymi. Obowiązujące przepisy sprawiają, że rękawiczki jednorazowe są na wyposażeniu ratowników, policjantów, strażaków.
Całkiem niedawno rękawiczki obowiązek noszenia dotyczył nas wszystkich, ale na szczęście te dość mroczne czasy mama już za sobą. Mimo to, warto wiedzieć o tym, jak bezpiecznie stosować rękawiczki medyczne.
Jest to bowiem podstawowy środek ochrony swojego zdrowia. Rękawiczki medyczne chronią nasze dłonie przed kontaktem z patogenami, takimi jak wirusy i bakterie, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko zakażenia.
Warto je stosować w okresie wzmożonej zapadalności na infekcje sezonowe, nawet, jeśli rękawiczki obowiązek noszenia nas nie obowiązuje. Warto je mieć na dłoniach zwłaszcza w często uczęszczanych obiektach użyteczności publicznej.
Noszenie rękawiczek - przepisy dotyczące noszenia maseczki i środki dezynfekcji rąk
Warunkiem wysokiej ochrony ze strony rękawiczek medycznych jest prawidłowe stosowanie. Należy dobrać rozmiar pasujący do obwodu dłoni. Rękawiczki lateksowe muszą dobrze przylegać do skóry, ale jednocześnie nie mogą być zbyt ciasne. Należy je chronić przed wilgocią, która rozszerza pory, przez co materiał nie stanowi już szczelnej bariery dla patogenów.
Jedną parę rękawiczek można nosić przez maksymalnie 45 – 60 minut (rękawiczki niejałowe) lub 90 – 120 minut (rękawiczki sterylne). Pracownicy medyczni posiadający rękawiczki obowiązek noszenia doskonale znają przepisy i wiedzą, jak ważne jest ich przestrzegania dla zachowania oczekiwanego poziomu ochrony zdrowia.
Jak chronić się przed zakażeniem przy użyciu jednorazowych rękawiczek ochronnych?
Rękawiczki medyczne zapobiegają transmisji patogenów. W ciągu dnia wielokrotnie dotykamy dłońmi twarzy, co sprzyja przenoszeniu wirusów i bakterii w okolice nosa i usta. Rękawiczki lateksowe chronią skórę przed kontaktem z patogenami. Należy jednak pamiętać, że patogeny gromadzą się na powierzchni rękawiczek.
W trakcie ich noszenia nie należy zatem dotykać rękami twarzy. Jeśli odczuwasz potrzebę kichnięcie, zrób to w przegub ręki. Po ściągnięciu rękawiczek należy je od razu wyrzucić, natomiast ręce dokładnie umyć i zdezynfekować. Jeśli chcesz założyć nowe rękawiczki, pamiętaj, aby zakładać je na wysuszoną skórę. Wilgoć obniża właściwości ochronne materiału.
Zasady postępowania z rękawiczkami medycznymi - obowiązek noszenia
Kluczową zasadą przy stosowaniu rękawiczek medycznych jest ta, że jedną parę rękawiczek można stosować tylko jeden raz. Absolutnie nie należy ponownie używać raz wykorzystanych rękawiczek. Ich dezynfekcja jest nieskuteczna, ponieważ prowadzi do uszkodzenia materiału.
Personel medyczny posiadający rękawiczki obowiązek noszenia doskonale wiedzą, że jedną parę rękawiczek można stosować maksymalnie do 2 godzin i to w przypadku wyższej jakości rękawiczek chirurgicznych. Zużyte rękawiczki winylowe wyrzuca się do opadów zmieszanych, a jeśli miały one kontakt z krwią lub innymi wydzielinami organicznymi, wówczas należy je wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne.
Zasady zakładania rękawiczek i tego, jak zdejmować rękawiczek
Niedawna pandemia podniosła świadomość społeczną na temat tego, jak ważna jest prawidłowa ochrona osobista. W okresie wzmożonej zapadalności na infekcje sezonowe wiele osób wciąż stosuje ten prosty środek, choć rękawiczki obowiązek noszenia nie obowiązuje już zwykłych ludzi.
Mimo to, warto je nosić zwłaszcza w często uczęszczanych miejscach publicznych, takich jak: galerie handlowe, sklepy, urzędy, a przede wszystkim przychodnie oraz szpitale. Rękawiczki nitrylowe warto mieć przy sobie także w środkach komunikacji publicznej. Kierowcy powinni posiadać rękawiczki medyczne w swojej apteczce, gdyż są one bardzo przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy.