Skuteczność w dezynfekcji rękawiczek medycznych – porównanie metod
Rękawiczki medyczne z definicji są rękawiczkami jednorazowymi, których nie można używać wielokrotnie. Mimo to można usłyszeć o tym, że niektóre sposoby dezynfekcji rąk pozwalają skutecznie rozprawić się z bakteriami i wirusami na powierzchni rękawiczek. Czy to prawda? Jeśli chodzi o mrożenie, jest ono skuteczne przeciwko bakteriom, ale nie pokona wirusów. Podgrzewanie w wysokich temperaturach pozwala skutecznie rozprawić się z wirusami i bakteriami, ale również… z samymi rękawiczkami. Materiały, z których wykonywane są rękawiczki medyczne pod wpływem wysokiej temperatury tracą swoją trwałość i ulegają rozszerzaniu.
A co z odkażaniem rękawiczek popularnymi środkami dezynfekującymi? Analogicznie jak w przypadku podgrzewania – w ten sposób można usunąć bakterie i wirusy, ale wilgoć oraz niektóre substancje zawarte w takich środkach mogą prowadzić do uszkodzenia materiału. Co za tym idzie, żadne metody dezynfekcji rękawiczek nie są w pełni skuteczne. Tutaj warto jeszcze wspomnieć o tym, że jedna para rękawiczek nie może być noszona dłużej niż 60 minut (niejałowe) lub 120 minut (jałowe). Po upływie tego czasu skuteczność nawet najlepszych rękawiczek medycznych po prostu spada.
Jak skutecznie dezynfekować rękawiczki medyczne?
Jak już mówiliśmy, nie istnieją w pełni skuteczne metody dezynfekcji rękawiczek medycznych. Choć podgrzewanie w wysokich temperaturach oraz odkażanie środkami dezynfekującymi bez wątpienia pozwala rozprawić się z bakteriami i wirusami, to niestety wysokie temperatury, wilgoć oraz niektóre substancje chemiczne uszkadzają materiał, przez co traci on swoją szczelność. Pory ulegają rozszerzaniu, co sprawia, że patogeny mogą przedostać się na skórę. Ponadto, ponownie założona rękawiczka nigdy nie będzie przylegać do skóry tak dobrze, jak nowa rękawiczka.
Jak zminimalizować ryzyko zakażenia – poradnik dezynfekcji rękawiczek medycznych
Minimalizowanie ryzyka zakażenia jest możliwe poprzez prawidłowe stosowanie rękawiczek medycznych. Elementarną zasadą jest to, że jedna para rękawiczek medycznych może być użyta tylko jeden raz. Po ich ściągnięciu nigdy nie należy ich ponownie zakładać, ponieważ żadne metody dezynfekcji nie gwarantują stuprocentowej skuteczności, a ponadto, sam materiał pod wpływem tych metod ulega uszkodzeniu.
Ryzyko zakażenia można zminimalizować poprzez wybór odpowiednich rękawiczek medycznych. Ich rozmiar powinien być dobrany do obwodu dłoni. Rękawiczki nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ w ten sposób rośnie ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jednocześnie nie mogą być zbyt luźne, ponieważ wtedy patogeny mogą przedostać się na skórę.
Jakie metody dezynfekcji rękawiczek są skuteczne?
Zdanie ekspertów jest w tej kwestii jasne – żadne metody dezynfekcji nie są skuteczne. Zamrażanie nie pozwala na usunięcie wirusów, a wręcz może sprzyjać ich namnażaniu. Podgrzewanie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia materiału. To samo tyczy się środków dezynfekujących, które również mogą uszkodzić materiał.
Wysoka skuteczność metod dezynfekcji w przypadku rękawiczek medycznych to mit, który pochodzi w prostej linii od metod dezynfekcji maseczek. Owszem, maseczki wielorazowe mogą być skutecznie dezynfekowane. Podobnie zresztą jak wielorazowe rękawiczki wykorzystywane np. do celów gospodarczych. Ale rękawiczki medyczne z definicji są produktem jednorazowym, którego po prostu nie da się skutecznie dezynfekować.
W dzisiejszych czasach skuteczna jest dezynfekcja chemiczna, która wspiera inne rodzaje dezynfekcji. Wśród środków chemicznych, najbardziej popularne są te, na bazie alkoholu. Jeśli zaś chodzi o trzy metody dezynfekcji, warto zwrócić uwagę na to, że dostępna jest także dezynfekcja fizyczna czy dezynfekcja powietrza, która usprawnia cały proces dezynfekcji w wielu miejscach. Fizyczne metody dezynfekcji polegają właśnie na tym, aby wykonać czynności związane z dezynfekcją. Natomiast metody dezynfekcji powietrza, czy też dezynfekcji pomieszczeń, polegają na prostych czynnościach, związanych z naszym pomieszczeniem.