Kluczowe czynniki wpływające na żywotność rękawiczek medycznych przed zagrożeniami mechanicznymi
Duże znaczenie w kontekście żywotności rękawiczek ochronnych ma już sam sposób ich przechowywania. Opakowanie powinno być trzymane w ciemnym i suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych. W takich warunkach jednorazowe rękawiczki ochronne mogą zachować trwałość nawet przez 3 lata, choć niektórzy producenci dają gwarancję nawet na 5 lat. Rękawiczki medyczne są produkowane z jakościowych materiałów, ale tylko ich prawidłowe stosowanie pozwala wykorzystać pełny potencjał ochronny. Stosowanie rękawiczek ochronnych opiera się na kilku prostych zasadach.
Nosząc rękawiczki ochronne jednorazowe nie należy dotykać ostrych krawędzi oraz chropowatych powierzchni. Rośnie bowiem ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zwłaszcza, że rękawiczki ochronne zazwyczaj mają bardzo cienką warstwę materiału. To konieczne, aby zagwarantować wyższy komfort noszenia. Rękawiczki ochronne nie mogą ulec zamoczeniu lub zabrudzeniu – w takich sytuacjach muszą być natychmiast zmienione. Należy także pamiętać, że rękawiczek medycznych nie można nosić zbyt długo. W przypadku przeciętnych rękawiczek zalecany czas noszenia to ok. 45 – 60 minut. Jednocześnie, raz użytych rękawiczek jednorazowych, jak sama nazwa wskazuje, nigdy nie należy zakładać ponownie.
Jak przedłużyć trwałość rękawiczek medycznych przy pracy z czynnikami chemicznymi?
W zasadzie nie istnieją sposoby, które pozwoliłby znacznie wydłużyć żywotność i trwałość rękawiczek medycznych, jako iż jedną parę można nosić maksymalnie do 60 minut, ewentualnie kilku godzin w przypadku jakościowych rękawiczek jałowych. Prawidłowe stosowanie rękawiczek ochronnych bardziej opiera się unikaniu pewnych czynności, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń.
Jak już mówiliśmy, nosząc rękawiczki nie należy dotykać ostrych krawędzi oraz chropowatych powierzchni, ponieważ w ten sposób może dojść do uszkodzenia materiału. Rękawiczek nie należy także dezynfekować, gdyż w składzie niektórych płynów mogą znajdować się substancje, które uszkodzą materiał. Stosowanie rękawiczek ochronnych wymaga także chronienia ich przed nadmiernym zawilgoceniem oraz zabrudzeniem – gdy tak się stanie, należy je od razu zmienić. Te kilka prostych zasad pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia rękawiczek ochronnych.
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe - jak zapobiegać częstym uszkodzeniom rękawiczek medycznych?
Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia rękawiczek ochronnych jest wilgoć. Problem ten występuje zwłaszcza w przypadku osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości skóry na dłoniach. Nadmiar wilgoci rozszerza pory materiału, co sprawia, że lateksowe rękawiczki jednorazowe mogą nie stanowić dostatecznie szczelnej bariery dla bakterii oraz wirusów. Aby zapobiec uszkodzeniom na skutek wilgoci warto pamiętać o kilku zasadach. Przed założeniem rękawiczek należy umyć dłonie, a następnie dokładnie wytrzeć i osuszyć. Jeśli zmagasz się z problemem nadmiernej potliwości, możesz stosować rękawiczki pudrowane z talkiem, który dobrze absorbuje nadmiar wilgoci.
Inną częstą przyczyną uszkodzenia rękawiczek są po prostu uszkodzenia mechaniczne. Aby temu zapobiec, stosuj rękawiczki w prawidłowo dobranym rozmiarze. Nie mogą być one zbyt napięte, gdyż to zwiększa ryzyko powstawania pęknięć i nieszczelności. Nosząc jednorazowe lateksowe rękawiczki nie dotykaj również ostrych krawędzi i chropowatych powierzchni. Czynnikiem zagrożenia dla rękawiczek ochronnych są także oleje i tłuszcze. Substancje te stanowią zagrożenie zwłaszcza dla rękawiczek lateksowych. Bardziej odporne na te substancje są natomiast rękawiczki winylowe oraz nitrylowe.
Jednorazowe rękawiczki - jakie są skutki uszkodzenia rękawiczek medycznych?
Uszkodzone rękawiczki nie stanowią już szczelnej bariery przed patogenami, które mogą swobodnie przedostać się na skórę dłoni, a z niej w okolice twarzy. Z tego względu eksperci przypominają o tym, że tylko właściwe stosowanie rękawiczek ochronnych zgodnie z ich przeznaczeniem może zagwarantować wysoką trwałość oraz skuteczność, której oczekujemy. W zasadzie każde uszkodzenie rękawiczek, niezależnie czy na skutek pęknięcia mechanicznego, przetarcia, czy też rozszerzenia pod wpływem wilgoci niesie ze sobą takie same następstwa – taka rękawiczka utraciła swoją szczelność, co jest podstawą ochrony.
Najgorsze jest to, że nie zawsze da się zauważyć uszkodzenia gołym okiem. Np. na skutek wilgoci pory się rozszerzają, ale nie zauważymy tego bez mikroskopu. Różnica jest jednak na tyle duża, że bakterie i wirusy będą w stanie przez nie przeniknąć i przedostać się na skórę dłoni. Dlatego też musimy stosować najważniejsze zasady profilaktyki – pamiętać o maksymalnym czasie noszenia jednej pary, nigdy nie używać tej samej pary ponownie, zmieniać rękawiczki, gdy zostaną one zamoczone, zabrudzone lub po prostu staną się zbyt luźne. Umiejętne stosowanie rękawiczek ochronnych nie jest szczególnie trudne, ale wymaga większej ostrożności.
Jak prawidłowo stosować rękawiczki medyczne chroniąc się przed substancjami chemicznymi
Ważnym czynnikiem jest wybór właściwego rozmiaru. Prawidłowe stosowanie rękawiczek ochronnych jest możliwe wtedy, gdy rękawiczki dobrze przylegają do skóry, ale jednocześnie nie są zbyt ciasne, gdyż duże napięcie sprzyja powstawaniu uszkodzeń mechanicznych. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Należy zmierzyć obwód dłoni w najszerszym miejscu, pomijając kciuk, a następnie sprawdzić zalecenia producenta, co do prawidłowej rozmiarówki. W większości przypadków rękawiczki ochronne występują w rozmiarach: XS, S, M, L oraz XL, ale istnieje osobna rozmiarówka dla kobiet i mężczyzn.
Rękawiczek medycznych nie należy odkażać i dezynfekować. W składzie preparatów mogą znajdować się substancje, które doprowadzą do uszkodzenia materiału. Czynnikiem ryzyka jest również wilgoć. Właściwe stosowanie rękawiczek medycznych w dużej mierze opiera się na tym, aby jedna para nie była stosowana zbyt długo, a ponadto, aby nigdy nie zakładać ponownie zużytych rękawiczek. To powszechne błędy, które sprawiają, że ochrona oferowana przez rękawiczki jest niedostateczna.