Rozmiar rękawic - dobierz swój rozmiar długości palców
Dość powszechnym problemem jest nadmierne przegrzewanie się dłoni w rękawiczkach medycznych, co może mieć wpływ na nadmierne pocenie. Wilgoć rozszerza natomiast materiał, co może zmniejszać skuteczność ochrony. Jednak w przypadku rękawiczek lateksowych do codziennego użytku grubość materiału nie musi być duża. To trwały i bardzo elastyczny materiał, który nawet przy stosunkowo cienkiej warstwie jest w stanie zagwarantować oczekiwany poziom ochrony. Zaletą jest mniejsze pocenie się skóry i większy komfort użytkowania.
Analizując rozmiary rękawic, a w tym przypadku grubość, warto pamiętać o tym, że materiał w procesie produkcyjnym nie rozkłada się równomiernie, przez co rękawiczka posiada trzy strefy: palce, dłonie i mankiet. Grubość materiału w tych strefach może się różnić. W przypadku rękawic lateksowych do codziennego użytku optymalna grubość dobrej jakości rękawiczek wynosi: 0,12 – 0,15 mm na palcach, 0,11-0,12 mm na dłoni oraz ok. 0,08 mm w przypadku mankietu.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar i jakie są cechy rękawic
Rękawiczki wykorzystywane przez lekarzy muszą spełniać określone normy. To przekłada się na rozmiary rękawic, w tym oczywiście grubość. Do celów diagnostycznych wystarczą rękawiczki lateksowe o grubości: 0,17 – 023 mm dla palców, 0,15 – 0,20 mm dla dłoni i 0,12 – 0,18 mm dla mankietów. Nieco cieńsze są zwykle rękawice nitrylowe, z kolei nieco grubsze rękawice winylowe.
Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku rękawiczek lateksowych wysokiego ryzyka wykorzystywanych chociażby w trakcie zabiegów i operacji. Muszą być one trwalsze, aby zapewnić lepszy poziom ochrony. Nie mogą być jednocześnie zbyt grube, aby nie ograniczać swobody ruchu decydującej o precyzji. Rozmiary rękawic stosowanych do tych celów wynosi: 0,40 mm na palcach, 0,30 mm na dłoniach i 0,20 mm na mankietach. Jeszcze grubsze mogą być natomiast rękawice lateksowe do podawania cytostatyków. Tutaj optymalne grubości to: 0,48 mm (palce), 0,43 mm (dłoń) i 0,24 mm (mankiet).
Rękawice ochronne, zobacz jak dobrać rozmiar i rodzaj rękawice
Do celów medycznych najczęściej wykorzystuje się trzy rodzaje rękawiczek: lateksowe, nitrylowe oraz winylowe. Rzadziej stosowane są natomiast rękawice jednorazowe neoprenowe oraz izoprenowe. Do codziennego użytku najczęściej wybierane są rękawiczki lateksowe odznaczające się bardzo wysoką elastycznością.
Minusem jest jednak to, że lateks, zwłaszcza ten syntetyczny, może uczulać i podrażniać skórę. Ponadto nie jest on odporny na tłuszcze oraz oleje. Dlatego częstym zamiennikiem są rękawiczki nitrylowe o większej odporności i właściwościach hipoalergicznych. Rękawiczki winylowe odznaczają się bardzo wysoką trwałością, ale są mniej elastyczne, przez co rozmiary rękawic muszą być idealnie dobrane do obwodu dłoni.
Każdy rodzaj rękawiczek medycznych musi spełniać określone normy, a to wpływa m.in. na zalecaną grubość materiału i rozmiary rękawic. Najcieńsze okazują się rękawiczki nitrylowe, a zaraz za nimi plasują się rękawiczki lateksowe. Wyraźnie grubsze są natomiast rękawiczki winylowe. Warto pamiętać o tym, że grubość materiału nie zawsze idzie w parze z trwałością. Tutaj bardzo dużo zależy od procesu produkcyjnego i jakości materiału. Świetnym przykładem są rękawiczki lateksowe mikrochirurgiczne, które są dość cienkie, a zarazem bardzo odporne.
Jak dobrać rękawice do właściwiegoo rozmiaru naszej dłoni
Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na temat produktu. Znajdziemy tu m.in. informacje o grubości materiału w trzech strefach. Na podstawie wyżej opisanych wartości można sprawdzić, czy grubość deklarowana przez producenta jest wystarczająca. Jest ona inna dla rękawiczek codziennego użytku i dla rękawiczek specjalistycznych. Rozmiary rękawic medycznych muszą być dobrane pod kątem obwodu dłoni. Nie mogą być zbyt ciasne, ale zarazem zbyt luźne. To właśnie prawidłowo dobrany rozmiar rękawic pod kątem indywidualnych potrzeb stanowi gwarancję wysokiej ochrony oraz komfortu użytkowania.