Ochrona przed zakażeniem - obowiązek noszenia, jak zdejmować rękawiczki i środki dezynfekcji rąk
W przypadku pracowników medycznych, którzy mają obowiązek noszenia rękawiczek, szybkie i sprawne założenie rękawic jest bardzo ważne. Doświadczony lekarz jest w stanie założyć rękawiczki w przeciągu kilku sekund, co wbrew pozorom nie jest takie proste, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie pandemii, gdy obowiązek noszenia rękawiczek dotyczył wszystkich. Dużym ułatwieniem okazują się rękawiczki pudrowe pokryte warstwą skrobii kukurydzianej lub talku.
Taki „puder” absorbuje wilgoć, co jest szczególnie ważne w przypadku nadmiernej potliwości. Ułatwia to szybkie założenie i ściągnięcie rękawiczek. Należy jednak pamiętać, że przed włożeniem nowej pary należy dokładnie umyć, a następnie osuszyć dłonie.
Jak uzyskać najlepszą ochronę w wypadku jednorazowych rękawiczek – czas noszenia rękawiczek medycznych
Rękawiczki medyczne odznaczają się wysoką trwałością, ale czynniki takie jak: temperatura, wilgoć oraz kontakt z niektórymi substancjami mogą obniżać poziom ochrony. Z tego względu czas noszenia rękawiczek medycznych powinien być ograniczony. Skrupulatnie dbają o to lekarze, którzy mają obowiązek noszenia rękawiczek. W trakcie długich operacji lekarz nawet kilkukrotnie zmienia rękawiczki.
W przypadku rękawic niejałowych, wykorzystywanych do celów diagnostycznych, czas optymalnej ochrony wynosi do 45 – 60 minut. Większą żywotnością odznaczają się natomiast rękawice chirurgiczne jałowe, które mogą zachować nienaganną trwałość nawet przez 90 – 120 minut.
Wiedza na temat zakładania rękawiczek jednorazowych i dezynfekcji rąk
Prawidłowe stosowanie rękawiczek medycznych ma ogromne znaczenie w kontekście ich trwałości oraz stopnia gwarantowanej ochrony. Weźmy pod uwagę chociażby warunki, w jakich powinny być przechowywane takie rękawiczki – należy je trzymać w miejscu zaciemnionym, z dala od promieni słonecznych. Temperatura powinna wynosić od 5 do 25 st. C, natomiast wilgotność pomieszczenia powinna mieścić się w przedziale od 40 do 75%. Rękawiczki nitrylowe trzymane w takich warunkach zachowują trwałość przez okres ok. trzech lat, choć niektórzy producenci deklarują 5 lat.
Osoby, które mają obowiązek noszenia rękawiczek muszą znać przepisy związane z prawidłowym używaniem. Jedna para rękawiczek może być noszona nie dłużej, niż 60 minut w przypadku rękawiczek niejałowych i 120 minut w przypadku rękawiczek jałowych. Po tym czasie rękawiczki należy ściągnąć, zadbać o umycie i dezynfekcje rąk wraz z dokładnym osuszeniem, a następnie założyć nową parę. Bezwzględnie nie należy stosować tej samej pary więcej niż jeden raz.
Najskuteczniejsze praktyki wśród rękawiczek ochronnych - higiena rąk to podstawa!
W okresie pandemii zwracaliśmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo i staraliśmy się przestrzegać wielu norm i wytycznych. Coś, co dla nas było przejściową niedogodnością, dla osób, które obejmuje obowiązek noszenia rękawiczek jest obowiązkiem. Zgodnie z wytycznymi, standardowe rękawiczki medyczne nie powinny być noszone dłużej, niż 45 – 60 minut dla rękawiczek niejałowych oraz 90 – 120 minut dla rękawiczek jałowych.
Jednocześnie, rękawiczki lateksowe należy zmienić, jeśli zauważymy uszkodzenie mechaniczne (nawet niewielkie przetarcie) lub gdy poczujemy, że rękawiczki lateksowe stają się zbyt luźne. Czas optymalnej ochrony może być skrócony w przypadku nadmiernej potliwości dłoni, gdyż wilgoć rozszerza materiał. W takich sytuacjach, osoby z obowiązkiem stosowania rękawiczek często sięgają po rękawice pudrowane z warstwą skrobii kukurydzianej lub talku. Taka powłoka skutecznie absorbuje wilgoć, a jednocześnie znacznie ułatwia szybkie założenie oraz ściągnięcie rękawiczek.