Od dawien dawna wiadomo, że olejki eteryczne mają wpływ na samopoczucie i nastrój. Aromaterapia jest metodą świadomego wykorzystywania naturalnych olejków eterycznych w celu uzyskania pewnych efektów zależnych od użytej substancji. Dowiedz się, co to jest aromaterapia, jak ją stosować i jakie są zalety oraz metody wykorzystania olejków.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia olejkami polega na wykorzystywaniu właściwości owych olejków. Stosuje się je w różnych formach na przykład w formie waporyzacji w specjalnych dyfuzorach lub aromatycznych wkładkach uwalniających zapach. Aromaterapię można stosować też w kąpieli, dodając kilka kropel do gorącej wody w wannie. To jedna z najprzyjemniejszych form, gdyż oddziałuje na wszystkie zmysły, a substancje wchłaniają się nie tylko przez drogi oddechowe, ale również przez skórę. Aromaterapia olejkami do masażu to z kolei idealny sposób na relaks i ukojenie nerwów, a także rozluźnienie spiętych mięśni. Olejek dodany do oliwki do masażu wchłania się przez skórę oraz zapewnia wyjątkowe wrażenia zapachowe.
Olejki można nakładać też skórę, na przykład pod nosem. Jednak niektóre mogą powodować podrażnienia, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta w kwestii sposobu zastosowania, a przed pierwszym użyciem sprawdzić działanie preparatu na niewielkim fragmencie skóry.
Aromaterapia olejkami
Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin: z kwiatów, liści, kory drzew, łodyg, nasion itd. w zależności od tego, z jakiej rośliny, a nawet, z której jej części są pozyskiwane, właściwości mogą być odmienne. Ponadto znaczenie ma również sposób pozyskiwania olejku, który również ma wpływ na właściwości i stężenie substancji.
Najpopularniejsze technologie ekstrakcji to: destylacja parą wodną, wytłaczanie, ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi, absorpcja w tłuszczach na zimno, ekstrakcja rozpuszczalnikami nielotnymi. Pozyskane olejki eteryczne zawierają bogactwo naturalnych substancji o korzystnym wpływie na organizm. Jakim? To już zależy od konkretnego olejku.
Na przykład olejek eukaliptusowy stosuje się przede wszystkim w infekcjach dróg oddechowych w celu łagodzenia objawów zapalenia zatok, kataru i kaszlu. Preparat rozszerza drogi oddechowe i pomaga na zatkany nos, ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Olejek cytrynowy w aromaterapii stosuje się jako jeden ze składników produktów odświeżających powietrze. Działa też relaksująco, poprawia koncentrację i ma właściwości lekko dezynfekujące.
Różany olejek eteryczny w aromaterapii stosowany jest do stabilizacji układu nerwowego, pomaga w kojeniu nerwów i pozbyciu się stresu, pomaga zwalczyć bezsenność, działa antydepresyjnie, zwiększa libido.
Popularny olejek lawendowy wykorzystywany jest między innymi do walki ze stresem, gdyż działa relaksująco i pomaga się odprężyć. Olejek w aromaterapii można stosować do zmniejszania stanów lękowych i depresyjnych, a także do odstraszania moli, czy innych owadów.
Takich olejków eterycznych jest znacznie więcej, a łącząc je ze sobą, można osiągnąć nie tylko wspaniałe mieszanki zapachowe, ale też skuteczne mikstury wspomagające leczenie stanów emocjonalnych i zdrowotnych. Przykładem takiego miksu jest na przykład olejek złodziei, będący połączeniem olejków: goździkowego, cytrynowego, eukaliptusowego, rozmarynowego i cynamonowego. O jego właściwościach więcej przeczytasz tutaj.
Urządzenia do aromaterapii
Olejek eteryczny może być stosowany na najróżniejsze sposoby. Warto dodać kilka kropel do nawilżacza powietrza, mieszanki zapachowej, aromatyzera, albo rozpylać w powietrzu zwykłym atomizerem. Specjalnymi urządzeniami przeznaczonymi do aromaterapii, są dyfuzory oraz kominki.
Dyfuzor olejków do aromaterapii jest nawilżaczem, który rozbija atomy wody i substancji rozpuszczonych, rozpylając je w powietrzu lub zmieniając wodę w parę wodną (w zależności od technologii). Jest wyjątkowo skuteczny, cichy i wydajny.
Kominek do aromaterapii działa na zasadzie odparowywania. W pojemniczku znajduje się woda z rozpuszczonym olejkiem, który jest podgrzewany świeczką lub źródłem ciepła, a ciecz jest powolutku odparowywana. Taki kominek do aromaterapii może pełnić również funkcję ozdobną.
Aromaterapia jest sposobem na to, by poczuć się lepiej, odświeżyć wnętrze mieszkania i skorzystać z leczniczych właściwości naturalnych substancji eterycznych. Polecamy przetestować różne zapachy i na własnej skórze wypróbować jak działa aromaterapia i jakie korzyści się z nią wiążą.
Learn how to solve a Rubix Cube with the easiest method. You can have an amazing new skill in an hour!