Regularny pomiar ciśnienia krwi to niezastąpiony element diagnostyki chorób krążenia. Obecnie nadciśnienie jest uważane za chorobę cywilizacyjną, dotykającą coraz młodsze osoby. Geny, styl życia, współistniejące schorzenia – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na wysokość ciśnienia krwi. A co wpływa na pomiar ciśnienia? Czego unikać, aby zminimalizować ryzyko niemiarodajnych wyników?
Zbyt niskie czy za wysokie?
Idealne ciśnienie? 120/80 mm/Hg – niestety, mało która osoba może się nim pochwalić. Już większa dawka stresu w pracy wpływa na wynik pomiaru, nie wspominając o porze dnia, dniu cyklu miesiączkowego czy problemach z hormonami. Coraz więcej osób choruje na nadciśnienie – o tym schorzeniu mówimy wtedy, gdy wynik pomiaru osiąga wartość powyżej 140/90 mm/Hg. Zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wielu chorób, zawału oraz udaru. Po drugiej stronie mamy grupę osób, które skarżą się na niskie ciśnienie krwi, wynoszące poniżej 90/60 mm/Hg. Choć wiele ludzi bagatelizuje taki wynik, ciesząc się, że nie ma nadciśnienia, warto pamiętać, że za niskie ciśnienie (hipotonia) również może wiązać się z gorszą jakością życia. Bóle i zawroty głowy, senność czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z problemów towarzyszących niskociśnieniowcom. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ciśnieniu krwi.
Mierzenie ciśnienia krwi w domowych warunkach to doskonała forma profilaktyki, jak i sposób na to, aby sprawdzać efekty ewentualnego leczenia. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że błędy przy mierzeniu ciśnienia fałszują pomiar. Gorzej, jeśli osoba go wykonująca nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. O czym należy pamiętać, aby uniknąć takich sytuacji?
Co wpływa na pomiar ciśnienia?
Nieprawidłowy pomiar ciśnienia w domu może zdarzyć się każdemu. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi ciśnieniomierza oraz stosować się do kilku ważnych zaleceń. Na fałszowanie wyniku wpływa wypicie kawy, alkoholu lub napoju energetycznego przed pomiarem. Tak samo sprawa wygląda w przypadku aktywności fizycznej, a nawet narażenia się na dużą dawkę stresu. Niemiarodajny wynik może być wynikiem mówienia w czasie badania, zażycia leków bez recepty (leki na receptę zażywa się według wytycznych lekarza) czy złego ułożenia ręki. Jeśli chodzi o pomiar ciśnienia, błąd, jakim jest wykonanie badania na ręce dominującej, jest jednym z najczęstszych. Zasada jest prosta. Osoba leworęczna mierzy ciśnienie na dłoni prawej, a osoba praworęczna – na lewej. Podczas pomiaru przyjmuje się pozycję siedzącą. Ręka powinna mieć stabilne oparcie, stopy powinny dotykać podłogi. Aby wyrównać oddech, uspokoić myśli, należy odpocząć 10-15 minut przed wykonaniem pomiaru. Ważny jest także sam mankiet. Jego prawidłowe położenie podpowie instrukcja obsługi, natomiast należy też zwrócić uwagę na szerokość i długość tej części ciśnieniomierza. U większości osób sprawdzi się uniwersalny mankiet, 22-40 cm, w przypadku osób otyłych wymiary te powinny być większe. Zbyt wąski mankiet zawyży wynik pomiaru, z kolei zbyt szeroki i luźny obniża wartość ciśnienia.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Błędny pomiar ciśnienia krwi
Błędny pomiar ciśnienia krwi może być spowodowany… złej jakości sprzętem. Warto zatem postawić na urządzenia wzbogacone o najnowsze technologie, wyposażone w dodatkowe funkcje, jak chociażby wykrywanie arytmii czy interpretację wyników z zaleceniami WHO. Najwyższej jakości ciśnieniomierze to sprzęt, który ma wbudowaną technologię ograniczającą błędne pomiary. Mowa o m.in. sygnale, jeśli w czasie badania poruszysz ręką lub źle nałożysz mankiet. Tego typu urządzenia ma w swojej ofercie marka Vitammy. Seria Vitammy Next to gwarancja jakości i ochrona przed najczęstszymi błędami pomiaru ciśnienia. Wartym uwagi ciśnieniomierzem jest model Next 7, który ma uniwersalny mankiet 22-40 cm, duży, podświetlany wyświetlacz oraz wydaje komunikaty w języku polskim. Urządzenia wykonuje pomiar szybko i delikatnie, dzięki czemu sprawdzi się u osób wrażliwych na ucisk. Next 7 ma funkcję wykrywania ruchu i złego ułożenia mankietu, a o relaks podczas pomiaru pomaga zadbać muzyka relaksacyjna.
Vitammy Next 9 to z kolei ciśnieniomierz o małych rozmiarach, który doskonale sprawdzi się w podróży lub na co dzień – zmieści się w każdej torebce! Sprzęt ma wbudowany akumulator, ładuje się go poprzez kabel USB. Wymiary mankietu to 23-36 cm, urządzenie ma pamięć na 120 pomiarów. Warto też dodać, że do stworzenia ciśnieniomierze nie użyto lateksu, zatem jest to dobry wybór również w przypadku osób uczulonych na ten materiał. W ramach serii Next można też kupić m.in. zestawy składające się z ciśnieniomierza oraz pulsoksymetru. Wszystkie zestawy, jak i najnowszej technologii ciśnieniomierze możesz zamówić już teraz na Apteczka24. Nie wiesz, jaki model wybrać? Podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz kupić do domu.
Masz problemy z ciśnieniem? Pamiętaj o jego regularnym mierzeniu! Pomogą Ci w tym automatyczne ciśnieniomierze, które zapewniają precyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego w warunkach domowych. Samodzielne badanie to doskonałe rozwiązanie między wizytami u lekarza jest także zalecane wszystkim dorosłym w ramach profilaktyki m.in. chorób układu krążenia. Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Samodzielna kontrola ciśnienia tętniczego
Mierzenie ciśnienia w gabinecie lekarskim to rutynowa kontrola w przypadku wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia układu krążenia, ale nie tylko. To podstawowe badanie, które może być kluczowe w diagnostyce każdego pacjenta, jak i uchronić go przed m.in. zawałem serca. Jednak, aby pomiar ciśnienia był miarodajny, należy wykonywać go regularnie. Warto zatem zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego w warunkach domowych, aby móc na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Na dokładny pomiar ciśnienia mają wpływ dwie rzeczy – stosowanie się do zasad mierzenia ciśnienia oraz zakup dobrej jakości sprzętu.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli ciśnieniomierzy, wzbogaconych o dodatkowe funkcje i technologie. Wysokiej klasy aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego to gwarancja komfortu użytkowania sprzętu, jak i jego niezawodności oraz precyzji. Automatyczny ciśnieniomierz dokonuje pomiaru praktycznie samodzielnie, wystarczy odpowiednio nałożyć mankiet na ramię i przycisnąć guzik, rozpoczynając badanie. Dokładna kontrola ciśnienia i zaawansowane technologie to domena m.in. ciśnieniomierzy Vitammy Next. Są to łatwe w obsłudze aparaty, których mogą używać wszyscy domownicy. W przypadku Vitammy Next opinia użytkowników sprowadza się przede wszystkim do jednego – automatycznego dopasowania ciśnienia w mankiecie przez aparat oraz widocznej redukcji ucisku, co znacząco zmniejsza dyskomfort podczas badania.
Ciśnieniomierz, który dba o prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego
W Apteczka24 znajdziesz ciśnieniomierze, które doskonale sprawdzą się przy samodzielnym mierzeniu ciśnienia. Seria Next marki Vitammy (modele 1,3, 5 i 6) to nowoczesny sprzęt z uniwersalnym mankietem naramiennym, który można swobodnie regulować (22-40 cm). Dzięki temu z jednego ciśnieniomierza mogą skorzystać zarówno osoby szczupłe, jak i tęższe. O prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego dbają zaawansowane funkcje, które informują o właściwym ułożeniu mankietu, jak i dają sygnał, gdy poruszysz się w trakcie badania. Wszystkie modele wykrywają arytmie, a uzyskany wynik pomiaru interpretują zgodnie z zaleceniami WHO. Aparaty uśredniają 3 ostatnie pomiary oraz mają wbudowaną pamięć pomiarów dla dwóch osób, dla każdej z nich zapisując po 120 wyników. To doskonała opcja, która pozwala na porównywanie wartości ciśnienia z ostatnich tygodni, jak i dostarczenie lekarzowi dokładnego opisu wszystkich badań.
Wybierając ciśnieniomierz, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje i dobierz je do swoich potrzeb. Przykładowo, Vitammy Next 3 i 6 to modele z akrylową szybką ochronną, która zapewni bezawaryjność sprzętu nawet w przypadku upadku. Oba aparaty dokonują pomiaru podczas pompowania mankietu, co znacząco przyśpiesza badanie, jak i zmniejsza ucisk na kończynę. Dokładny pomiar w komfortowych warunkach uzupełniają komunikaty głosowe w języku polskim, co stanowi doskonałe rozwiązanie m.in. dla seniorów z gorszym wzrokiem. Czas badania umila relaksująca muzyka, która pozwala zapomnieć o ewentualnym stresie związanym z mierzeniem ciśnienia. Funkcja głosowa oraz muzyka to kilka z dodatkowych funkcji, które charakteryzują także model Vitammy Next 5. Ten aparat ma podświetlany ekran, dzięki czemu pomiar ciśnienia tętniczego w nocy nie jest żadnym problemem. Jeśli zależy Ci na dobrym ciśnieniomierzu i nie potrzebujesz dodatkowych funkcji, koniecznie sprawdź model Vitammy Next 1.
Zasady mierzenia ciśnienia
Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego wymaga pamiętania o kilku ważnych zasadach. Mierz ciśnienie po odpoczynku. Przyjmij wygodną pozycję siedzącą, łokieć oprzyj o blat, stopy powinny dotykać podłogi. Bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia nie pij kawy, alkoholu, nie żuj gumy. Mierz ciśnienie regularnie, o tych samych porach, przed przyjęciem leków. Pamiętaj, że na wartość ciśnienia mają wpływ m.in. dzień cyklu, dieta, infekcje czy stres. Sprawdź, o czym może świadczyć nieprawidłowe ciśnienie i w razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jeśli chodzi o ciśnieniomierze Vitammy Next, recenzja użytkowników mówi sama za siebie, jednak podczas zakupu aparatu kieruj się swoimi potrzebami i postaw na model, który zapewni Ci największy komfort podczas badania. Wszystkie modele z serii Next oraz wiele innych propozycji znajdziesz w Apteczka24.