Należysz do grona osób, które choć raz w życiu stwierdziły, że brak pogody zepsuł im plany? Pogoda jest zawsze, ale może być albo dobra, albo zła. Odpowiedni ubiór i przygotowanie do panujących warunków atmosferycznych pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci na przykład ulewy w czasie wycieczki rowerowej. Jak sprawdzić prognozę pogody i zaplanować swoją aktywność? W tej kwestii niezastąpiona jest stacja pogody.
Domowa stacja meteorologiczna
Klasyczny termometr zawieszony za oknem od pewnego czasu jest wypierany przez funkcjonalne, poręczne urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych. Powód jest prosty – stacja pogody nie tylko wskazuje aktualną temperaturę, ale też przedstawia na bieżąco dane o m.in. wilgotności czy ciśnienia atmosferycznego. Zamiast sprawdzać prognozę pogody w sieci lub czekać na odpowiedni program w telewizji, wystarczy jedno spojrzenie na wyświetlacz stacji, aby otrzymać szereg informacji na temat pogody.
{#callMethod:getProductsInCategory 429#}
Domowa stacja meteorologiczna przez wielu jest określana mianem gadżetu. Jeśli już, to jest to bardzo praktyczny gadżet. W zależności od tego, na jaki typ urządzenia się zdecydujemy, możemy zyskać sprzęt będący jednocześnie stacją pogodową, kalendarzem, budzikiem, a nawet powerbankiem. Sprawdzenie pogody przed wyjściem z domu pozwala dobrać ubiór do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, jest także niezastąpione w przypadku meteopatów czy osób chorujących na nadciśnienie i mających problemy z sercem. Wszyscy wiemy, jak zmiany ciśnienia atmosferycznego i upały potrafią pogorszyć ich stan zdrowia. Masz taką osobę w swoim otoczeniu lub sam cierpisz z powodu wyższych temperatur? Dowiedz się, jak bezpiecznie przybywać na zewnątrz podczas upałów. Stacja pogody, która prognozuje pogodę czy określa intensywność opadów deszczu, to także niezastąpiona pomoc dla rolników czy osób uprawiających przydomowy ogródek.
Jaka stacja pogody będzie najlepszy wyborem?
Wybór stacji meteorologicznej wcale nie musi być trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy określić, jaka stacja pogody najlepiej sprawdzi się w domu czy mieszkaniu:
-
Stacja pogody cyfrowa – obecnie jedna z najpopularniejszych, działa w oparciu o sygnał radiowy.
-
Stacja pogody analogowa – do pomiarów warunków pogodowych wykorzystuje zjawiska fizyki.
-
Stacja pogody internetowa – działa w oparciu o łącze WiFi.
Jeśli chodzi o zasilanie, najwygodniejszą opcją jest stacja pogody bezprzewodowa, zasilana bateriami lub akumulatorkami. Domowa stacja meteorologiczna składa się z urządzenia bazy oraz czujników. Warto wiedzieć, jak ustawić stację pogody, aby jej działanie nie było niczym zakłócone. Bazę umieszcza się w domu lub mieszkaniu, w zależności od modelu sprzęt można zawiesić na ścianie lub położyć na stole czy półce. O pomiar parametrów pogodowych dbają czujniki zewnętrzne. Im ich więcej, tym więcej informacji na temat pogody można otrzymać. Gdzie powiesić czujnik stacji pogody? Należy pamiętać o tym, aby umiejscowić go w nienasłonecznionym miejscu, aby pomiary były jak najbardziej wiarygodne. Czujnik powinien być zawieszony ok. 2 metry nad ziemią. A jak dobrać czujnik do stacji pogody? Wszystko zależy od tego, jaki parametr chcemy określić. Producenci stacji pogodowych oferują sprzęt pozwalający na pomiar m.in. intensywności opadów czy kierunku i siły wiatru.
Stacja pogodowa ranking i najważniejsze parametry
Wybierając stację pogodową, należy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry. Była już mowa o zasilaniu czy sposobie działania, czas zatem zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia.
-
Zakres temperatury – im większy, tym lepiej. Wiele stacji przedstawia nie tylko temperaturę wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia, ale również wykonuje pomiar temperatury odczuwalnej.
-
Wilgotność powietrza (higrometr) – niezwykle ważny pomiar, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy suche powietrze w domach wysusza górne drogi oddechowe. Niektóre urządzenia mają także czujnik pleśni.
-
Błąd pomiaru – wartość do 0,5° C gwarantuje wiarygodność pomiarów urządzenia.
-
Barometr – czyli pomiar ciśnienia atmosferycznego.
-
Wyświetlacz – duży, czytelny, kolorowy lub czarno-biały. Warto też zwrócić uwagę na możliwość regulacji jasności ekranu i jego podświetlenie.
-
Prognozowanie pogody – oprócz aktualnych danych urządzenie przedstawia prognozę pogody na najbliższe dni. Pomiary są pobierane z serwisów internetowych lub przedstawiane na podstawie analizy danych historycznych.
-
Funkcje dodatkowe – data i godzina, funkcja radia, fazy księżyca, budzik z alarmem, alarm w przypadku słabej baterii, alarmy pogodowe (np. za wysokiej lub niskiej temperatury, oblodzenia), pomiar promieniowania UV, pomiar kierunku i prędkości wiatru, intensywności opadów), możliwość rozbudowy o kolejne czujniki.
Dobra stacja pogodowa? Ranking urządzeń wskazuje na urządzenia takich marek jak ADE, Vitammy czy Honeywell. Urządzenia ADE to zarówno stacje pogodowe cyfrowe, oferujące szereg funkcji dodatkowych, jak i stacje analogowe. Sprzęt Hygro od Vitammy sprawdzi się idealnie jako higrometr pokojowy, wskazujący temperaturę i wilgotność pomieszczenia, podobnie jak higrometr cyfrowy od marki Honeywell. Te i inne propozycje poręcznych i funkcjonalnych stacji pogodowych znajdziesz w sklepie Apteczka24.