Tata to wyjątkowa osoba w życiu każdego człowieka – dziecka, ale również dorosłego. Naszych ojców powinniśmy doceniać codziennie, jest jednak taki wyjątkowy dzień w roku, kiedy to szczególnie liczy się pamięć o nich. W tym artykule przedstawimy kilka propozycji prezentów na Dzień Ojca.
Jaki prezent na Dzień Ojca?
Wybieranie podarunku dla taty nie jest łatwym zadaniem, jeżeli nie chcesz iść w sztampę i po linii najmniejszego oporu. Kosmetyki, skarpetki lub krawat, ewentualnie jakiś kubek czy śmieszny gadżet są już passe i raczej nie wypada ich dawać w prezencie, o ile faktycznie taki przedmiot nie jest potrzebny. Przygotowaliśmy kilka mniejszych i większych propozycji, z których tata na pewno się ucieszy, a produkty te nie zostaną odstawione na kupkę „do wiecznego zapomnienia”.
1. Prezent na Dzień Ojca: Opaska do monitorowania aktywności
Wiadomo, że sport to zdrowie, czasami jednak trudno zebrać się w sobie. Dlatego powstały takie urządzenia jak opaski do monitorowania aktywności. Jeżeli wydaje Ci się, że tego typu gadżety przeznaczone są dla osób młodych, to jesteś w błędzie – to akcesorium, które sprawdzi się u każdego, niezależnie od wieku. Opaska monitorująca aktywność fizyczną to świetny prezent na dzień taty, gdyż jest praktyczny. Monitoruje tętno, przypomina o konieczności przejścia odpowiedniej liczby kroków dla zachowania zdrowia, motywuje do podejmowania aktywności, a przy okazji pełni funkcję zegarka i smart opaski; na przykład pozwala na odczytywanie wiadomości i powiadomień. Prezent dla taty na Dzień Ojca: opaska do monitorowania aktywności Medel Cardio Watch.
2. Prezent na Dzień Ojca: Szczoteczka soniczna
Inny pomysł na prezent na dzień taty to szczoteczka soniczna do zębów. Czym różni się od takiej zwykłej lub elektrycznej? Przede wszystkim zapewnia dużo większą skuteczność, jest wygodniejsza i umożliwia docieranie do zakamarków, do których nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie jest w stanie sięgnąć. Szczoteczka soniczna oprócz tego że wibruje, to jeszcze tworzy falę dźwiękową, wprowadzając w drgania cząsteczki wody, śliny i pasty do zębów – drobinki te docierają dalej niż same włókna i dodatkowo wspierają usuwanie bakterii i kamienia nazębnego. Dbanie o stan uzębienia jest niezwykle istotne w każdym wieku, dlatego soniczna szczoteczka do zębów, a także irygator do jamy ustnej będą strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o pomysł na prezent na dzień taty.
3. Prezent na Dzień Ojca: Maszynka do golenia
Maszynka jako prezent na dzień ojca? Pomysł tego typu może się sprawdzić. Jeżeli Twój ojciec ma starą maszynkę do golenia, która wymagałaby już wymiany lub do tej pory używał zwykłej manualnej, to podaruj mu elegancką, elektryczną maszynkę, która znacznie ułatwi cały proces porannej toalety. W naszej ofercie mamy spory wybór akcesoriów do pielęgnacji męskiej twarzy, np. trymery. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.
4. Prezent na Dzień Ojca: Lampa rozgrzewająca
Czy wiesz, do czego służy lampa rozgrzewająca? To akcesorium, które jest niezwykle przydatne w domu. Naświetlanie promieniami podczerwonymi pomaga w zwalczaniu bólu mięśni, sprzyja szybszemu gojeniu się ran i chorych miejsc, uśmierza migreny, zmniejsza napięcie mięśni. Lampa rozgrzewająca jest produktem stosowanym w leczeniu różnych dolegliwości bólowych, dlatego warto, aby znalazła się w domowej apteczce. Dlaczego to dobry pomysł na prezent na dzień taty? Z pewnością będzie zadowolony, gdy przetestuje lampę i przekona się, jak zbawienny wpływ może mieć ona na bóle kręgosłupa, kolan, czy nadgarstków. Szeroki wybór lamp rozgrzewających oraz akcesoriów do nich znajdziesz tutaj.
5. Prezent na Dzień Ojca: Poduszka i koc rozgrzewające
A co powiesz na poduszkę i koc rozgrzewające jako prezent na dzień taty? Elektryczna poduszka i koc mają wiele zastosowań: mogą służyć do uśmierzania bólu w przebiegu termoterapii, ale też do relaksu. Niewiele jest bowiem przyjemniejszych chwil, niż te, gdy można położyć się na kanapie, w ciepełku, z kubkiem gorącej herbaty, pod elektrycznym kocem. Jeżeli Twój tata uwielbia domowe ciepło, to taki prezent na Dzień Ojca sprawi mu prawdziwą radość. Sprawdź nasze poduszki i koce rozgrzewające i wybierz coś dla niego.
{#callMethod:getProductsPromotedInCategories 480#}
A może jeszcze coś innego?
Powyższe pomysły na praktyczny prezent na Dzień Ojca to zaledwie wierzchołek góry. Przytoczyliśmy kilka przykładów, które mogą Cię zainspirować, ale jeżeli potrzebujesz więcej inspiracji, rzuć okiem na kategorię Pomysł na prezent w sklepie Apteczka24.pl i wybierz idealny prezent na Dzień Ojca. A jeżeli szukasz również pomysłów i inspiracji na Dzień Matki, koniecznie zajrzyj do tego artykułu.
Termoterapia dzieli się na ciepłolecznictwo oraz zimnolecznictwo, a zabiegi dobierane są w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza stany zapalne, poprawia ogólną odporność organizmu i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. To właśnie ciepłolecznictwem zajmiemy się w tym artykule. Jakie są korzyści leczenia ciepłem i jakie produkty rozgrzewające warto mieć w domu?
Co to jest termoterapia (ciepłolecznictwo)?
Leczenie ciepłem wykorzystuje wiele metod np. hydroterapię, balneoterapię, zabiegi parafinowe i metody wzbudzające ciepło w tkankach – promieniowanie IR, ultradźwięki czy prądy wielkiej częstotliwości. Metody te zleca lekarz i wykorzystywane są w zabiegach fizjoterapeutycznych. Termoterapia może być też stosowana w warunkach domowych z wykorzystaniem termożeli, kompresów i plastrów żelowych, a także rozgrzewających poduszek, czy termoforów.
Zabiegi ciepłem przynoszą bardzo dobry efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i zmniejszający napięcie mięśniowe. Miejscowe leczenie ciepłem powoduje rozgrzanie tkanek, dzięki czemu rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa się krążenie krwi i jej dopływ do narządów wewnętrznych. Ciepłolecznictwo wpływa na poprawę ruchomości stawów i elastyczności tkanki kolagenowej, pobudza krążenia, działa odprężająco i uspokajająco, pobudza przemianę materii, a także przyspiesza gojenie powierzchownych ran. Korzyści wynikających z leczenia ciepłem jest znacznie więcej, nic więc dziwnego, że to chętnie wykorzystywana metoda zarówno w profesjonalnej fizykoterapii, jak i w warunkach domowych.
Ciepłolecznictwo – wskazania i przeciwwskazania:
Istnieje wiele wskazań do zastosowania termoterapii, są to m.in.: choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatyczne, przewlekłe stany zapalne ścięgien, mięśni, stawów i nerwów, urazy tkanek miękkich, zapalenie nerwów obwodowych, rwa kulszowa, przykurcze mięśniowe, niektóre choroby ginekologiczne, laryngologiczne i neurologiczne oraz wiele innych.
Działanie ciepłem nie zawsze jest bezpieczne, a pewne stany są przeciwwskazaniami do prowadzenia termoterapii ciepłem. Są to między innymi: ostre stany zapalne, zaburzenia czucia, świeże urazy, ciężkie choroby serca i układu krążenia, żylaki, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowo-zatorowe zapalenia naczyń, gorączka i stany podgorączkowe. W pewnych, rzadkich sytuacjach ciepło może wywołać oparzenia, obrzęki i krwawienia, aktywizację utajonych infekcji, czy zaburzenia pracy układu krążenia.
Jak do każdej formy terapii, i to tej należy podchodzić z ostrożnością. Wszelkie specjalistyczne zabiegi muszą odbywać się pod obserwacją osoby nadzorującej i nie należy na własną rękę z nimi eksperymentować. Można natomiast bezpiecznie stosować bezpieczne formy domowego ciepłolecznictwa, niewymagające przypisania przez lekarza, choć w przypadku występowania przeciwwskazań, zalecana jest ostrożność i konsultacja ze specjalistą.
Domowa termoterapia, czyli produkty do leczenia ciepłem dla każdego
Termoterapia domowymi metodami może być całkiem skutecznym sposobem niwelowania bólów mięśniowych i stawowych, łagodzenia bolesnych miesiączek, bólów pleców, a także pomocą w odprężeniu się i zrelaksowaniu. Polecamy zwłaszcza bardzo wygodne grzejące poduszki elektryczne, które stanowią źródło przyjemnego ciepła – mogą zastąpić termofor lub okład ogrzewający.
O ile poduszki elektryczne, rozgrzewające do termoterapii lub koce rozgrzewające zwiększają przede wszystkim uczucie komfortu, tak kompresy i plastry rozgrzewające na ciało mają typowo lecznicze zastosowanie. Ich zadaniem jest niwelowanie bólu i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Kompresy i plastry rozgrzewające występują w wersjach do jednorazowego oraz wielorazowego użytku i mają kształty dopasowane do konkretnej części ciała. Kupimy więc plastry rozgrzewające na lędźwie, na plecy, na szyję, kompresy żelowe dla dzieci, kompresy na głowę itd. Czy takie plastry rozgrzewające działają? Zdecydowanie tak i polecamy je jako formę łagodzenia bólów mięśniowych, stawowych czy wynikających z lekkich urazów.
Termoterapia ciepłem w warunkach domowych może być wykonywana również przy pomocy promieniowania podczerwonego. Służą do tego specjalne lampy na podczerwień, które działają przez naświetlanie falami w zakresie 780-1400 nm. Ich zastosowanie jest szerokie, polecane są zarówno do łagodzenia bólów, jak i zmniejszania stanów zapalnych, przyspieszania gojenia się ran, wspierania leczenia odleżyn, czyraków, trądziku.
Termoterapia – dla zdrowia i komfortu
Termofor, rozgrzewająca poduszka na plecy i brzuch, czy też kocyk elektryczny są produktami, które można użytkować nie tylko na potrzeby termoterapii. Doskonale sprawdzą się, by zapewnić sobie przyjemny komfort podczas zimowych dni, gdy chciałoby się rozgrzać, ale herbatka już za zimna, a kaloryfer niedomaga.
Ból pleców i kręgosłupa może być spowodowany wieloma czynnikami, czasami wystarczy przeciążenie mięśni, nieprawidłowe podniesienie ciężaru, albo niewygodna pozycja podczas snu – i ból pleców gwarantowany. Dolegliwość może skutecznie pokrzyżować plany na kilka następnych dni. Czy są jakieś skuteczne sposoby na bóle pleców do doraźnego stosowania?
Najczęstsze powody dolegliwości
Bóle pleców są powszechne i przeważnie wywołane przez typowe czynniki, np. sen w niekomfortowej pozycji, naciągnięcie mięśni czy wypadnięcie dysku. Są to w większości niegroźne niedyspozycje, wiążące się z dyskomfortem, ale niebędące zagrożeniem dla zdrowia. Mimo wszystko, jeżeli bóle są nawracające lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych, poważniejszych przyczyn bólu kręgosłupa.
Możemy wyróżnić m.in.: bóle pleców na dole (w odcinku lędźwiowym), ból z tyłu pleców obejmujący odcinek krzyżowy i piersiowy, ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, czy też specyficzne, charakterystyczne bóle korzonków lub związane z rwą kulszową. Bóle kręgosłupa i mięśni mogą być spowodowane różnymi czynnikami:
-
przeciążeniem mięśni i więzadeł,
-
spaniem w złej pozycji lub na niewygodnym łóżku,
-
urazami mięśni lub kręgosłupa,
-
brakiem aktywności fizycznej,
-
chorobą zwyrodnieniową stawów,
-
przepukliną kręgosłupa.
Oprócz odkręgosłupowych dolegliwości mogą pojawić się również inne, związane z chorobami lub ze stanami fizjologicznymi, np. ból pleców w ciąży, wywołany zaburzeniami w obrębie miednicy, półpaścem, czy chorobami autoimmunologicznymi. Jeżeli ból nie jest wyłącznie pojedynczym epizodem, jest nawracający lub utrzymuje się powyżej 3 miesięcy (przewlekły), koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Co robić, gdy bolą plecy?
Istnieją sposoby na ból mięśni pleców, łagodzące dyskomfort i zmniejszające obrzęk. Skuteczne są zwłaszcza rozgrzewające kompresy do termoterapii, które rozluźniają mięśnie. Zmniejszenie napięcia mięśniowego powoduje zazwyczaj zniesienie dyskomfortu spowodowanego napięciem. To skuteczna metoda również w przypadku wypadnięcia dysku. W sprzedaży dostępne są kompresy rozgrzewające i chłodzące, a także uniwersalne termofory.
Skuteczne na ból kręgosłupa jest również działanie podczerwienią. Specjalne lampy lecznicze na podczerwień emitują światło, które sprzyja gojeniu chorych miejsc i uśmierza ból oraz zmniejsza napięcie mięśniowe. Lampy rozgrzewające na podczerwień pobudzają krążenie krwi i limfy, są skuteczne również na inne dolegliwości bólowe, czy stany zapalne.
Spośród fizjoterapeutycznych metod łagodzenia napięcia mięśniowego pleców można wymienić też taśmy do kinesiotapingu. Plastry kino odciążają zmęczone mięśnie, łagodzą bóle kręgosłupa i niwelują takie objawy jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, czy ból promieniujący do kończyn. Taśmy polecane są w odkręgosłupowych bólach na przykład w dyskopatii. W sklepie z akcesoriami medycznymi Apteczka24.pl znajdziesz również wiele innych przydatnych akcesoriów pomagających w walce z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi.
Ból w dole pleców i w innych odcinkach kręgosłupa można łagodzić za pomocą środków przeciwbólowych oraz specjalnych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Pamiętaj jednak, że ćwiczeń oraz masaży pleców nie należy wykonywać w ostrej fazie bólu, lecz dopiero wtedy, gdy ten minie lub zelżeje na tyle, że będzie można je wykonywać bez ryzyka zwiększenia dolegliwości. Bolące mięśnie są napięte i powodują nacisk na kręgosłup, więc jakiekolwiek manewrowanie w tej okolicy w ostrej fazie, może skończyć się pogorszeniem stanu. Bezpiecznie można wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, które w połączeniu z pozostałymi metodami łagodzenia bólu kręgosłupa przynoszą dobre efekty.
Jak uniknąć bólu pleców?
Zamiast zastanawiać się co na ból pleców i kręgosłupa, lepiej wdrożyć kilka zasad i zachowań pozwalających uniknąć problemów, a przynajmniej je zminimalizować. Przede wszystkim istotna jest aktywność fizyczna mająca na celu wzmocnienie mięśni pleców i brzucha, zwłaszcza u osób pracujących przy biurku. Znaczenie ma także zachowanie prawidłowej postawy, a jeżeli dużo pracujesz w pozycji siedzącej, wykonuj przerwy na ruch i rozciąganie mięśni.
Ból pleców odcinka lędźwiowego bywa spowodowany nieprawidłowym podnoszeniem ciężarów, dlatego koniecznie naucz się zasad ergonomicznego podnoszenia na prostych plecach, tak by całe obciążenie było przenoszone na nogi. Ponadto dbaj o prawidłową dietę bogatą w witaminy i minerały oraz związki niezbędne do budowy masy mięśniowej i ścięgien, a także utrzymuj prawidłową masę ciała, by nie obciążać kręgosłupa nadmiarowymi kilogramami.
W zdecydowanej większości przypadków profilaktyka wystarczy, by na długo pożegnać się z dokuczliwymi bólami i zamiast zastanawiać się co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy i jak złagodzić ból pleców, po prostu cieszyć się kolejnym radosnym dniem.
Bibliografia:
-
Wojciech Pietraszko, Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, portal mp.pl (22.02.2017);
-
Teofan M. Domża, Bóle krzyża – rozpoznawanie i leczenie, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 12(189):34-45;
-
Wojciech Pietraszko, Rwa kulszowa, portal internetowy mp.pl dla pacjentów (26.10.2016);