Leczenie zimnem (krioterapia) jest metodą wykorzystującą naturalne reakcje organizmu wyzwalane pod wpływem niskich temperatur. Leczenie zimnem w postaci miejscowych okładów jest także skutecznym sposobem na zmniejszenie obrzęków, łagodzenie dolegliwości bólowych i ograniczenie procesów zapalnych, toczących się w tkankach miękkich. Pisaliśmy już o zbawiennym wpływie ciepłych okładów i leczeniu wysoką temperaturą, teraz przyszedł czas na nieco chłodniejsze tematy. Czy wiesz, kiedy i w jaki sposób stosować zimne okłady oraz jak prowadzić leczenie zimnem w domu?
Jak działają zimne okłady?
Leczenie zimnem jest bardzo starą praktyką, wykorzystywaną już w starożytności. Działanie niską temperaturą na ludzki organizm może przybierać różne formy: miejscowe wymrażanie tkanek, stosowanie kompresów chłodzących, czy pobyt w kriokomorze. W każdym przypadku chodzi o wywołanie określonych reakcji organizmu, naturalnych odruchów obronnych, które wywoływane są w wyniku działania niskiej temperatury.
Zimne okłady mają miejscowo obkurczyć tkanki i naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i ból, a także zmobilizować organizm, by zaczął produkować przeciwciała, pomagające zwalczyć stany zapalne toczące się wewnątrz stawów i mięśni. Zimny okład powoduje miejscowe obniżenie temperatury tkanki, a receptory odpowiedzialne za termoregulację wysyłają do mózgu informację, że jest zimno. Organizm wytwarza więcej energii i przekierowuje w miejsce urazu substancje przyspieszające regenerację. Wykorzystując te mechanizmy, jesteśmy w stanie zwiększyć skuteczność naturalnej odnowy organizmu.
Leczenie zimnem w domu
O ile krioterapia jest zabiegiem wymagającym nadzoru lekarza lub fizjoterapeuty i wymaga stosowania specjalnych urządzeń takich jak kriokomory, o tyle takie zabiegi jak nakładanie chłodzących kompresów i opatrunków żelowych na obolałe miejsca, można bez przeszkód prowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Jedyne, czego potrzebujesz, to opatrunki chłodzące, które działają pod wpływem uruchomionej reakcji chemicznej albo po wcześniejszym ich schłodzeniu w zamrażalce.
Duży wybór kompresów ciepło/zimno znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl. Są to wielorazowe kompresy żelowe, które mogą być używane zarówno jako opatrunki chłodzące, jak i rozgrzewające. W ofercie znajdują się także jednorazowe opatrunki chłodzące do doraźnego stosowania na świeże urazy i stłuczenia; nie wymagają mrożenia i mogą być przechowywane np. w apteczce.
Głównym działaniem zimnych okładów na opuchliznę jest spowodowanie znieczulenia poprzez obniżenie szybkości rozchodzenia się impulsów w nerwach czuciowych i ruchowych oraz zmniejszenie obrzęku. Zimny okład zaleca się stosować w przypadku obrzęku i opuchlizny mięśni, ścięgien lub stawów występujących bez przerwania ciągłości skóry. Kompres należy nałożyć nie bezpośrednio na gołą skórę, lecz poprzez jakiś materiał, aby uniknąć ryzyka odmrożenia. Chłodzenie powinno trwać do 15 minut i należy je powtarzać 3-4 razy dziennie.
Zimne okłady są skuteczne również w przypadku kontuzji i urazów sportowych, po ukąszeniach owadów, czy jako wspomaganie terapii w chorobach zwyrodnieniowych. Inne wskazania to skurcze mięśniowe, bóle po masażu, skręcenia i zwichnięcia stawów, ostre urazy bez krwawienia. Zimne kompresy mają też zastosowanie w celach kosmetycznych – pomagają likwidować worki pod oczami i łagodzą opuchliznę twarzy po źle przespanej nocy.
Stosując zimne okłady na opuchliznę, należy przestrzegać pewnych zasad. Przeciwwskazaniami do stosowania zimnych okładów są nadwrażliwość na zimno, niewydolność krążenia, czy zespół Raynauda. Zimne okłady na opuchliznę powinny być stosowane ostrożnie, gdyż nieprawidłowe użytkowanie może wiązać się z ryzykiem miejscowych odmrożeń, uszkodzeniem nerwów powierzchniowych, a nawet prowadzić do pogłębiania się urazu ze względu na maskowanie bólu.
Miej kompres w apteczce
Gorący lub zimny okład na bolące miejsce jest bezpieczną metodą niwelowania bólu, łagodzenia obrzęków oraz przyspieszania naturalnych procesów regeneracyjnych. Warto więc zadbać o to, by w domowej apteczce znalazło się kilka takich opatrunków.
Termoterapia dzieli się na ciepłolecznictwo oraz zimnolecznictwo, a zabiegi dobierane są w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza stany zapalne, poprawia ogólną odporność organizmu i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. To właśnie ciepłolecznictwem zajmiemy się w tym artykule. Jakie są korzyści leczenia ciepłem i jakie produkty rozgrzewające warto mieć w domu?
Co to jest termoterapia (ciepłolecznictwo)?
Leczenie ciepłem wykorzystuje wiele metod np. hydroterapię, balneoterapię, zabiegi parafinowe i metody wzbudzające ciepło w tkankach – promieniowanie IR, ultradźwięki czy prądy wielkiej częstotliwości. Metody te zleca lekarz i wykorzystywane są w zabiegach fizjoterapeutycznych. Termoterapia może być też stosowana w warunkach domowych z wykorzystaniem termożeli, kompresów i plastrów żelowych, a także rozgrzewających poduszek, czy termoforów.
Zabiegi ciepłem przynoszą bardzo dobry efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i zmniejszający napięcie mięśniowe. Miejscowe leczenie ciepłem powoduje rozgrzanie tkanek, dzięki czemu rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa się krążenie krwi i jej dopływ do narządów wewnętrznych. Ciepłolecznictwo wpływa na poprawę ruchomości stawów i elastyczności tkanki kolagenowej, pobudza krążenia, działa odprężająco i uspokajająco, pobudza przemianę materii, a także przyspiesza gojenie powierzchownych ran. Korzyści wynikających z leczenia ciepłem jest znacznie więcej, nic więc dziwnego, że to chętnie wykorzystywana metoda zarówno w profesjonalnej fizykoterapii, jak i w warunkach domowych.
Ciepłolecznictwo – wskazania i przeciwwskazania:
Istnieje wiele wskazań do zastosowania termoterapii, są to m.in.: choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatyczne, przewlekłe stany zapalne ścięgien, mięśni, stawów i nerwów, urazy tkanek miękkich, zapalenie nerwów obwodowych, rwa kulszowa, przykurcze mięśniowe, niektóre choroby ginekologiczne, laryngologiczne i neurologiczne oraz wiele innych.
Działanie ciepłem nie zawsze jest bezpieczne, a pewne stany są przeciwwskazaniami do prowadzenia termoterapii ciepłem. Są to między innymi: ostre stany zapalne, zaburzenia czucia, świeże urazy, ciężkie choroby serca i układu krążenia, żylaki, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowo-zatorowe zapalenia naczyń, gorączka i stany podgorączkowe. W pewnych, rzadkich sytuacjach ciepło może wywołać oparzenia, obrzęki i krwawienia, aktywizację utajonych infekcji, czy zaburzenia pracy układu krążenia.
Jak do każdej formy terapii, i to tej należy podchodzić z ostrożnością. Wszelkie specjalistyczne zabiegi muszą odbywać się pod obserwacją osoby nadzorującej i nie należy na własną rękę z nimi eksperymentować. Można natomiast bezpiecznie stosować bezpieczne formy domowego ciepłolecznictwa, niewymagające przypisania przez lekarza, choć w przypadku występowania przeciwwskazań, zalecana jest ostrożność i konsultacja ze specjalistą.
Domowa termoterapia, czyli produkty do leczenia ciepłem dla każdego
Termoterapia domowymi metodami może być całkiem skutecznym sposobem niwelowania bólów mięśniowych i stawowych, łagodzenia bolesnych miesiączek, bólów pleców, a także pomocą w odprężeniu się i zrelaksowaniu. Polecamy zwłaszcza bardzo wygodne grzejące poduszki elektryczne, które stanowią źródło przyjemnego ciepła – mogą zastąpić termofor lub okład ogrzewający.
O ile poduszki elektryczne, rozgrzewające do termoterapii lub koce rozgrzewające zwiększają przede wszystkim uczucie komfortu, tak kompresy i plastry rozgrzewające na ciało mają typowo lecznicze zastosowanie. Ich zadaniem jest niwelowanie bólu i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Kompresy i plastry rozgrzewające występują w wersjach do jednorazowego oraz wielorazowego użytku i mają kształty dopasowane do konkretnej części ciała. Kupimy więc plastry rozgrzewające na lędźwie, na plecy, na szyję, kompresy żelowe dla dzieci, kompresy na głowę itd. Czy takie plastry rozgrzewające działają? Zdecydowanie tak i polecamy je jako formę łagodzenia bólów mięśniowych, stawowych czy wynikających z lekkich urazów.
Termoterapia ciepłem w warunkach domowych może być wykonywana również przy pomocy promieniowania podczerwonego. Służą do tego specjalne lampy na podczerwień, które działają przez naświetlanie falami w zakresie 780-1400 nm. Ich zastosowanie jest szerokie, polecane są zarówno do łagodzenia bólów, jak i zmniejszania stanów zapalnych, przyspieszania gojenia się ran, wspierania leczenia odleżyn, czyraków, trądziku.
Termoterapia – dla zdrowia i komfortu
Termofor, rozgrzewająca poduszka na plecy i brzuch, czy też kocyk elektryczny są produktami, które można użytkować nie tylko na potrzeby termoterapii. Doskonale sprawdzą się, by zapewnić sobie przyjemny komfort podczas zimowych dni, gdy chciałoby się rozgrzać, ale herbatka już za zimna, a kaloryfer niedomaga.