Naturalne metody planowania rodziny mają spore grono zwolenniczek. Obserwacja zmian, które zachodzą w organizmie kobiety, pozwala określić występowanie dni płodnych, również u tych pań, których cykle nie są regularne. Jak rozpoznać owulację? Przydatnym narzędziem jest termometr owulacyjny. Jak mierzyć nim temperaturę i który model wybrać?
Spis treści
Naturalne planowanie rodziny
Naturalne planowanie rodziny (NPR) to metoda, dzięki której kobieta może określić występowanie dni płodnych w cyklu miesiączkowym i tym samym oszacować moment, w którym może zajść w ciążę. Sposób ten stosują zarówno te kobiety, które chcą zajść w ciążę, jak i te, które nie mają w najbliższych planach powiększania rodziny. Plusami NPR jest taniość i dostępność metody, warto także dodać, że obserwacja zmian zachodzących w organizmie kobiety sprawdza się również wtedy, gdy jej cykl miesiączkowy nie jest regularny lub się przedłuża.
Jedną z oznak nadchodzącej owulacji jest zmiana temperatury ciała kobiety. Wahania te nie są duże i łatwo je przeoczyć, dlatego z pomocą przychodzą specjalne termometry owulacyjne. Jaka temperatura świadczy o owulacji?
Jak rozpoznać owulację?
Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się cykl miesiączkowy kobiety. Jego długość oraz długość poszczególnych jego faz może się różnić. Statystycznie można powiedzieć, że długość cyklu wynosi 28 dni, a owulacja przypada na połowę cyklu, czyli dzień 14. Jednak określanie dni płodnych na podstawie tych informacji nie będzie dokładne, dlatego każda z kobiet, która chce stosować NPR, musi uważnie wsłuchać się w sygnały wysyłane jej przez organizm. Wraz z cyklem zmienia się temperatura ciała kobiety, a wszystko to za sprawą hormonów. Początek, czyli faza folikularna cyklu to czas niewielkiego spadku temperatury ciała. Jest on tak mały, że praktycznie większość kobiet nie odczuwa żadnej zmiany w swoim samopoczuciu.
Jaka temperatura świadczy o owulacji? Tuż przed tym dniem temperatura ciała spada, średnio o 0,2 st. C. Sama owulacja to czas podwyższenia temperatury (zwykle na poziomie 0,15-0,45 st. C) na 24 godziny. Temperatura po owulacji utrzymuje się na wyższym poziomie. Jeśli skok temperatury utrzymuje się dłużej niż 12 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia.
Na to, jak rozpoznać owulację wpływa także wygląd śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, przypomina konsystencją surowe białko jaja kurzego. W tym czasie wiele kobiet może także odczuwać tzw. bóle owulacyjne. Są one zlokalizowane w jajnikach, jednak u niektórych kobiet kłucie jest tak słabe, że łatwo je przeoczyć.
Czym różni się termometr owulacyjny od zwykłego?
Biorąc pod uwagę design urządzenia, szklany termometr owulacyjny i termometry klasyczne (galowo-indowe) są praktycznie takie same. Podobieństwo rozmiaru i wyglądu sprawia, że wiele kobiet, które po raz pierwszy sięgają po termometr do mierzenia temperatury w pochwie, błędnie zakłada, że może użyć w tym celu zwykłego termometru cieczowego. Podobnie jest w przypadku stosowania nowszych modeli termometrów, elektronicznych. Podobieństwo budowy i sposobu pomiaru to jedno. Warto jednak zaznaczyć, że termometr owulacyjny jest o wiele dokładniejszy od klasycznego czy elektronicznego – mowa tutaj o precyzji na poziomie 0,05 st. C, co pozwala uchwycić nawet niewielkie wahania temperatury w trakcie cyklu miesiączkowego. Kolejną różnicą jest skala termometru. W przypadku klasycznego urządzenia czy termometrów elektronicznych jest ona większa, sięgając ponad 40 st. C. Termometr owulacyjny zazwyczaj ma skale mniejszą, między 35,5 a 38,5 st. C. Jest ona jednak wystarczająca do tego, aby dokładnie obserwować cykl miesiączkowy. Temperatura wyższa, niż na wskazanej skali, może być powiązana z np. toczącym się w organizmie stanem zapalnym, jednak nie ma związku z daną fazą cyklu. Stąd termometry elektroniczne czy bezrtęciowe szklane należy stosować do pomiaru temperatury ciała w przypadku chęci kontroli stanu zdrowia, a do obserwacji cyklu miesiączkowego wybrać profesjonalny termometr owulacyjny. Jak używać tego typu urządzenie?
Termometr owulacyjny – jak używać?
Liczba dni płodnych w cyklu wynosi średnio 8. Kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej to najlepszy czas na staranie się o dziecko. Przydatny do mierzenia temperatury ciała jest specjalny termometr owulacyjny. Jak stosować to urządzenie? Przede wszystkim regularnie. Każdego dnia o tej samej porze, najlepiej tuż po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka. Na miejsce pomiaru należy wybrać jedną z opcji: jamę ustną, pochwę lub odbyt. Dlaczego warto zdecydować się na termometr owulacyjny, jaki wybrać model? Ten typ termometru jest znacznie dokładniejszy niż tradycyjny. Pozwala na pomiar temperatury z dokładnością do 0,05 st. C. Dochodzi do tego możliwość współpracy termometru z aplikacją na telefonie, co pozwala zapisywać wszystkie dane w jednym miejscu. W taką funkcję jest wyposażony m.in. termometr Medel Fertyl. Ważne dodatkowe funkcje to także wodoodporność, elastyczna końcówka pomiarowa czy duża skala temperatury. Wygodny w użytkowaniu jest także termometr elektroniczny GIMA, wyświetlający temperaturę do 2 miejsc po przecinku, z żywotnością baterii na 100 h. Dobrej jakości termometry owulacyjne są dostępne w Apteczka24. Aby sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia, warto zrobić szybki domowy test ciążowy płytkowy NOVAMA HOPE.
To, jaki termometr owulacyjny wybrać to jedno, warto też pamiętać, że nawet najlepszej jakości sprzęt może dać fałszywy wynik w pewnych sytuacjach. Aby dokładnie określić dni płodne, należy wziąć pod uwagę, że m.in.:
-
infekcje,
-
stres,
-
leki,
-
nieprzespane noce,
-
zwiększony wysiłek fizyczny,
Mogą one wpływać na temperaturę ciała. Warto zadbać o regularny tryb życia i ograniczyć sytuacje stresowe, aby NPR dało jak najlepsze efekty. Na koniec jeszcze jedna ważna rada. Określanie dni płodnych na podstawie pomiaru temperatury daje dobre efekty po obserwacji 2-3 cykli, kiedy kobieta będzie już wiedziała, jak zmienia się jej temperatura ciała w poszczególnych fazach cyklu.
Ile czasu mierzy się temperaturę w pochwie?
Aby pomiar był miarodajny, należy przestrzegać czasu mierzenia temperatury. Zbyt długi lub za krótki nie zapewnia precyzji, która jest kluczowa w obserwacji cyklu miesiączkowego. W przypadku korzystania z termometru elektronicznego sprawa jest prosta. Wystarczy wsłuchać się w sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pomiaru (zazwyczaj trwa on 60 sekund). Z kolei termometr owulacyjny szklany to urządzenie, które wymaga samodzielnej kontroli czasu pomiaru. Tutaj niezbędne jest sięgnięcie do instrukcji termometru i sprawdzenie zalecanego czasu pomiaru przez producenta urządzenia. Oczywiście termometry owulacyjne szklane oznaczają dłuższy pomiar, niż w przypadku elektronicznego, zwykle kilkuminutowy. Warto pamiętać, aby pomiar za każdym razem trwał tyle samo. W tym celu można ustawić sobie np. stoper w telefonie, który dokładnie odmierzy zalecony przez producenta czas pomiaru.
Jak głęboko mierzyć temperaturę w pochwie?
Pomiar temperatury w pochwie nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem, jednak aby badanie było dokładne, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób włożenia termometru. Temperatura w pochwie będzie zależeć od tego, jak głęboko urządzenie się znajduje. Termometr owulacyjny należy delikatnie i powoli włożyć tak, aby był on oparty o sklepienie pochwy. Prawidłowe położenie termometru zasygnalizują mięśnie pochwy, które będą go delikatnie wypychać. Aby uniknąć wysunięcia się urządzenia z pochwy w trakcie pomiaru, należy przetrzymać je delikatnie dłonią.
Czy warto kupić termometr owulacyjny?
Termometr owulacyjny to polecane rozwiązanie dla osób stawiające na naturalne planowanie rodziny. Aplikacja, w którą zostały wyposażone najnowsze modele termometrów owulacyjnych, pozwala w wygodny sposób kontrolować cykl miesiączkowy i oszacować moment, w którym występuje owulacja. Temperatura, a dokładnie krzywa temperatury, jest automatycznie zapisywana, a zebrane dane stanowią nieocenioną pomoc nie tylko w przypadku planowana ciąży, ale i w trakcie leczenia ginekologicznego.
To, jak działa termometr owulacyjny, wygoda i precyzja pomiaru, sprawiają, że sięga po niego coraz więcej kobiet. Oczywiście na dokładność obserwacji wpływa wiele czynników, w tym regularność pomiarów, a nawet stres czy infekcje, jednak nie można zakwestionować faktu, że termometr owulacyjny stanowi lepszą alternatywę dla kalendarzyka małżeńskiego. Zwłaszcza w przypadku pań, które mają problem z regularnością cykli.
W Apteczka24 dostępne są termometry owulacyjne od czołowych producentów urządzeń medycznych. Certyfikowany sprzęt, zarówno w wersji podstawowej, jak i wyposażony w najnowsze technologie i aplikacje, to gwarancja bezpieczeństwa i dokładności w pomiarze temperatury. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model termometru owulacyjnego, który spełni Twoje oczekiwania. Szukasz termometru do domowej apteczki? Mamy dla Ciebie najnowsze termometry bezdotykowe, modele elektroniczne lub klasyczne – idealne do pomiaru temperatury zarówno u dzieci, jak i dorosłych.