Wieczorny odpoczynek, leniwe sobotnie popołudnie albo jakaś inna okazja i tylko Ty lub Ty i Twoja druga połówka. To jedna z wielu możliwości na wypoczynek po ciężkim dniu lub tygodniu pracy. Czy wiesz, jak jeszcze bardziej podkręcić atmosferę, jak się lepiej zrelaksować i sprawić, że poczujesz nowe siły? Oto magia aromaterapii.
Aromaterapia w łazience – zanurz się w wannie pełnej zapachów
Działanie olejków eterycznych na zdrowie i samopoczucie znane jest już od starożytności i chętnie było wykorzystywane jako metoda leczenia, przywracania sił witalnych, kojenia nerwów i dolegliwości bólowych, a także metoda na odprężenie. Zapachy oddziałują na zmysły i w różny sposób wpływają na samopoczucie, mogą relaksować, energetyzować, pobudzać lub uspokajać. Zawarte w olejkach substancje wpływają nie tylko na zmysł węchu, ale również na drogi oddechowe oraz miejscowo – na skórę.
Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów – do wdychania i inhalacji, do masażu, czy właśnie do kąpieli. Na temat aromaterapii pisaliśmy również tutaj – zachęcamy do uzupełnienia wiedzy w tym zakresie. Tym razem skupimy się na aromaterapii w wannie, czyli jak wykorzystać olejki eteryczne do relaksującej kąpieli.
Olejki do aromaterapii w wannie
Wanna pełna gorącej wody, kojący masaż i relaksujący zapach o właściwościach odprężających – to kwintesencja aromaterapii w wodzie. Jeżeli do tej pory nie miałaś lub nie miałeś okazji jej wypróbować, to szczerze polecamy zaplanować chwilę dla siebie. Olejki do aromaterapii mogą być świetnym prezentem dla kogoś bliskiego, komu chcemy sprawić przyjemność, na przykład dla mamy, ale tak naprawdę każda okazja będzie dobra. Nawet jeżeli nie masz wanny, to i tak możesz korzystać z dobrodziejstw olejków do aromaterapii, po prostu w innej formie.
{#callMethod:getProductsInCategory 519#}
Jak przygotować relaksującą kąpiel?
Potrzebujesz chwili dla siebie? Zadbaj o ciszę i spokój, by nic Ciebie lub Was nie rozpraszało. Relaksująca kąpiel nie będzie odprężająca, jeżeli co chwilę coś będzie zakłócało Twój spokój. Dla podkręcenia atmosfery możesz włączyć muzykę lub dźwięki natury – zostało udowodnione, że dźwięki w tle takie, jak szum fal, szmer wiatru i drzew, czy śpiew ptaków oddziałują na podświadomość, koją nerwy i pomagają wprowadzić się w przyjemny stan.
Następnie nalej do wanny wodę o odpowiedniej temperaturze takiej, jaka będzie Ci odpowiadała. Woda o temperaturze 37-39°C jest rozgrzewająca, pomaga łagodzić bóle mięśni, koi i wprowadza organizm w stan wypoczynku. Optymalny czas takiej kąpieli wynosi 15-30 minut. Kąpiel w wodzie letniej o temperaturze 31°C-36°C ma na celu przede wszystkim odprężenie i złagodzenie zmęczenia, a 15 minut kąpieli wystarczy, by osiągnąć zamierzony efekt. Z kolei, jeżeli chcesz się pobudzić, weź kąpiel w chłodnej wodzie o temperaturze 25°C-30°C, która poprawia krążenie, pobudza metabolizm i energetyzuje, ale nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty. Kusić może kąpiel w bardzo gorącej wodzie, ale wystrzegaj się takiej powyżej 40°, gdyż może powodować miejscowe oparzenia, wysuszenie skóry i przedwczesne starzenie, pomijając już fakt, że nie jest to zbyt komfortowe.
Mając przygotowaną wodę o odpowiedniej temperaturze, wrzuć do niej jakieś dodatki. Polecamy zwłaszcza sole do kąpieli, specjalne kulki lub olejki eteryczne do aromaterapii rozpuszczalne w wodzie. Substancje pozyskiwane z roślin, cechujące się intensywnym aromatem bardzo szybko wprowadzą Cię w dobry nastrój. Do kąpieli warto wykorzystać przede wszystkim kojące zapachy – lawendowy, będący połączeniem trawy cytrynowej i drzewa różanego albo bergamotkowy. Do wspólnej kąpieli używaj zmysłowych zapachów: kombinacji paczuli, szałwii, rozmarynu czy ylang-ylang, natomiast jeżeli zależy Ci na energetycznych zapachach, które pobudzą i zadziałają odprężająco na mięśnie, wykorzystaj zapachy miętowy, eukaliptusowy, czy sosnowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować z aromaterapią w wannie i wypróbować najróżniejsze zapachy i ich kombinacje.
Po kąpieli z aromaterapią w wodzie nie zapomnij natrzeć skóry balsamem do nawilżania. Możesz też wykorzystać olejki do ciała z substancjami aromatycznymi, by kojący zapach został z Tobą na dłużej, a relaksująca moc olejków do aromaterapii oddziaływała na skórę.
Aromaterapia w łazience – skomponuj własny zestaw
W sklepie internetowym Apteczka24.pl mamy szeroki wybór olejków zapachowych oraz akcesoriów do kąpieli, dzięki którym zaplanujesz własne, domowe spa. Przygotowaliśmy zarówno gotowe komplety, jak i dajemy możliwość tworzenia własnych kompozycji, według osobistych upodobań. To wyjątkowe zestawy, które polecamy do każdej łazienki – pozwól sobie na chwilę wypoczynku.
Od dawien dawna wiadomo, że olejki eteryczne mają wpływ na samopoczucie i nastrój. Aromaterapia jest metodą świadomego wykorzystywania naturalnych olejków eterycznych w celu uzyskania pewnych efektów zależnych od użytej substancji. Dowiedz się, co to jest aromaterapia, jak ją stosować i jakie są zalety oraz metody wykorzystania olejków.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia olejkami polega na wykorzystywaniu właściwości owych olejków. Stosuje się je w różnych formach na przykład w formie waporyzacji w specjalnych dyfuzorach lub aromatycznych wkładkach uwalniających zapach. Aromaterapię można stosować też w kąpieli, dodając kilka kropel do gorącej wody w wannie. To jedna z najprzyjemniejszych form, gdyż oddziałuje na wszystkie zmysły, a substancje wchłaniają się nie tylko przez drogi oddechowe, ale również przez skórę. Aromaterapia olejkami do masażu to z kolei idealny sposób na relaks i ukojenie nerwów, a także rozluźnienie spiętych mięśni. Olejek dodany do oliwki do masażu wchłania się przez skórę oraz zapewnia wyjątkowe wrażenia zapachowe.
{#callMethod:getProductsInCategory 449#}
Olejki można nakładać też skórę, na przykład pod nosem. Jednak niektóre mogą powodować podrażnienia, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta w kwestii sposobu zastosowania, a przed pierwszym użyciem sprawdzić działanie preparatu na niewielkim fragmencie skóry.
Aromaterapia olejkami
Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin: z kwiatów, liści, kory drzew, łodyg, nasion itd. w zależności od tego, z jakiej rośliny, a nawet, z której jej części są pozyskiwane, właściwości mogą być odmienne. Ponadto znaczenie ma również sposób pozyskiwania olejku, który również ma wpływ na właściwości i stężenie substancji.
Najpopularniejsze technologie ekstrakcji to: destylacja parą wodną, wytłaczanie, ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi, absorpcja w tłuszczach na zimno, ekstrakcja rozpuszczalnikami nielotnymi. Pozyskane olejki eteryczne zawierają bogactwo naturalnych substancji o korzystnym wpływie na organizm. Jakim? To już zależy od konkretnego olejku.
Na przykład olejek eukaliptusowy stosuje się przede wszystkim w infekcjach dróg oddechowych w celu łagodzenia objawów zapalenia zatok, kataru i kaszlu. Preparat rozszerza drogi oddechowe i pomaga na zatkany nos, ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Olejek cytrynowy w aromaterapii stosuje się jako jeden ze składników produktów odświeżających powietrze. Działa też relaksująco, poprawia koncentrację i ma właściwości lekko dezynfekujące.
Różany olejek eteryczny w aromaterapii stosowany jest do stabilizacji układu nerwowego, pomaga w kojeniu nerwów i pozbyciu się stresu, pomaga zwalczyć bezsenność, działa antydepresyjnie, zwiększa libido.
Popularny olejek lawendowy wykorzystywany jest między innymi do walki ze stresem, gdyż działa relaksująco i pomaga się odprężyć. Olejek w aromaterapii można stosować do zmniejszania stanów lękowych i depresyjnych, a także do odstraszania moli, czy innych owadów.
Takich olejków eterycznych jest znacznie więcej, a łącząc je ze sobą, można osiągnąć nie tylko wspaniałe mieszanki zapachowe, ale też skuteczne mikstury wspomagające leczenie stanów emocjonalnych i zdrowotnych. Przykładem takiego miksu jest na przykład olejek złodziei, będący połączeniem olejków: goździkowego, cytrynowego, eukaliptusowego, rozmarynowego i cynamonowego. O jego właściwościach więcej przeczytasz tutaj.
Urządzenia do aromaterapii
Olejek eteryczny może być stosowany na najróżniejsze sposoby. Warto dodać kilka kropel do nawilżacza powietrza, mieszanki zapachowej, aromatyzera, albo rozpylać w powietrzu zwykłym atomizerem. Specjalnymi urządzeniami przeznaczonymi do aromaterapii, są dyfuzory oraz kominki.
Dyfuzor olejków do aromaterapii jest nawilżaczem, który rozbija atomy wody i substancji rozpuszczonych, rozpylając je w powietrzu lub zmieniając wodę w parę wodną (w zależności od technologii). Jest wyjątkowo skuteczny, cichy i wydajny.
Kominek do aromaterapii działa na zasadzie odparowywania. W pojemniczku znajduje się woda z rozpuszczonym olejkiem, który jest podgrzewany świeczką lub źródłem ciepła, a ciecz jest powolutku odparowywana. Taki kominek do aromaterapii może pełnić również funkcję ozdobną.
Aromaterapia jest sposobem na to, by poczuć się lepiej, odświeżyć wnętrze mieszkania i skorzystać z leczniczych właściwości naturalnych substancji eterycznych. Polecamy przetestować różne zapachy i na własnej skórze wypróbować jak działa aromaterapia i jakie korzyści się z nią wiążą.
Learn how to solve a Rubix Cube with the easiest method. You can have an amazing new skill in an hour!