W jaki sposób zadbać o to, by powierzchnie, przedmioty i powietrze w pomieszczeniu były nie tylko czyste, ale też pozbawione mikroorganizmów chorobotwórczych? Dezynfekcja mikrobiologiczna pomieszczeń może być przeprowadzana na wiele sposobów, jednym z nich jest dezynfekcja powietrza metodą UV. Dlaczego warto zainteresować się zakupem lampy UV do odkażania?
Czysto? Masz zupełną pewność?
Żadna przestrzeń, zamknięta czy otwarta, nie jest wolna od zanieczyszczeń. Na przedmiotach, powierzchniach, a nawet w powietrzu znajdują się bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i inne patogeny, których nie da się usunąć w prosty sposób. Owszem, są to działania konieczne dla zachowania higieny, jednak niewystarczające, dla czystości mikrobiologicznej. Dezynfekcja płynem odkażającym na bazie alkoholu lub innych substancji biobójczych jest skuteczna, jednak wymaga ręcznego spryskania powierzchni i przedmiotów. Pozostaje jeszcze kwestia mikrobów unoszących się w powietrzu i znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Jak się ich pozbyć?
Dezynfekcja powietrza i powierzchni w pomieszczeniach
Jedną z rekomendowanych i bardzo skutecznych metod odkażania jest dezynfekcja promieniami UV-C, które zabija mikroorganizmy lub uniemożliwia im rozmnażanie. Dezynfekcja UV jest bardzo skuteczną metodą niszczenia wszelkich mikroorganizmów, nie tylko tych chorobotwórczych. Komórka, która zostanie poddana działaniu promieniowania UV-C, ulega degradacji, nie może się rozmnażać i blokowana jest jej możliwość wywoływania chorób. Aby proces ten był skuteczny, wymagana jest odpowiednia dawka promieniowania. Zalecany czas naświetlania lampą UV jest różny i wynosi od 15 minut do kilku godzin. Prowadząc dezynfekcję pomieszczenia lampą UV, należy stosować się do wytycznych producenta, gdyż czas i metoda naświetlania mogą się różnić.
Dezynfekcja powietrza i powierzchni w pomieszczeniach metodą UV wymaga opuszczenia przez personel pomieszczenia. Promieniowanie UV-C jest szkodliwe również dla człowieka i zwierząt, dlatego w czasie dezynfekcji nikt nie powinien przebywać w lokalu, a jeżeli wymagane jest wejście, zaleca się wyłączyć lampę, a po opuszczeniu pokoju ponownie ją włączyć. Z tego względu dezynfekcja pomieszczeń UV przeważnie wykonywana jest w nocy lub w czasie dłuższych przerw. Na temat mechanizmów działania lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń, jej skuteczności oraz możliwości wykorzystywania, więcej pisaliśmy tutaj.
Lampa UV do dezynfekcji i sterylizacji ma zastosowanie w wielu miejscach, należą do nich m.in.: bloki i sale operacyjne, gabinety zabiegowe, sale szpitalne, przychodnie, laboratoria, apteki, hale produkcji żywności, lokale gastronomiczne, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wiele innych.
Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń – jak robić to dobrze?
Aby mieć pewność, że pomieszczenie będzie pozbawione zagrożeń mikrobiologicznych, należy wykorzystywać połączenie kilku różnych metod sterylizacji. Trzeba pamiętać o tym, że dezynfekcja nie zastępuje standardowego czyszczenia fizycznego powierzchni z większych zabrudzeń, tłustych i lepkich plam itd.
Mycie i dezynfekcja pomieszczeń to czynności, które powinny odbywać się kilku etapowo. Po pierwsze standardowe czyszczenie oraz mycie powierzchni z większych zabrudzeń czy plam – czynność ta ma na celu usunięcie fizycznych, widocznych gołym okiem zabrudzeń. Po umyciu powierzchni trzeba przeprowadzić dezynfekcję środkiem odkażającym. W tym celu należy spryskać powierzchnię środkiem do dezynfekcji i pozostawić ją na czas rekomendowany przez producenta. Środki do dezynfekcji potrzebują określonego czasu, aby zadziałać, dlatego nie należy wycierać miejsca bezpośrednio po spryskaniu. Gdy minie rekomendowany czas, a środek dezynfekcyjny nie odparował lub pozostawił ślady, powierzchnię można przetrzeć sterylnym gazikiem. Wyczyszczenie jej zwykłą szmatką spowoduje ponowne skażenie.
Po odkażeniu należy przeprowadzić dezynfekcję i sterylizację lampą bakteriobójczą UV, by pozbyć się wirusów, bakterii i innych patogenów z powietrza oraz z powierzchni, do których nie dotarł środek dezynfekcyjny.
Tak przeprowadzona dezynfekcja pomieszczeń daje wysoką skuteczność eliminacji zagrożeń mikrobiologicznych, w tym koronawirusów. Dlatego też rekomendujemy zakup lampy UV w celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia chorób.
Bibliografia:
1. Redakcja, konsultacja lek. Aleksanda Witkowska, Czy lampy sterylizujące UV-C to dobry sposób dezynfekcji od koronawirusa?, medonet.pl, 16.03.2020 (dostęp: 26.03.2021)
2. Izabela Małecka, Gabriel Borkowski, Dezynfekcja powietrza promieniami UV i promieniową jonizacją katalityczną w instalacjach wentylacyjnych,Zeszyty Naukowe. Inżynieria Lądowa i Wodna w Kształtowaniu Środowiska, 2011 | Nr 3 | 25-30
3. Małecki Z., Małecka I.: Poprawa stanu mikrobiologicznego powietrza w przemyśle spożywczym, Zeszyty Naukowe- Inżynieria Lądowa i Wodna w Kształtowaniu Środowiska, nr 2,2010:24-32.