Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zakrzepica żylna – to tylko kilka przykładów chorób układu krążenia. Wbrew pozorom schorzenia te nie dotykają jedynie seniorów. Co więcej, problemy zdrowotne związane z układem krwionośnym są najczęstszą przyczyną zgonów. Jak dbać o naczynia krwionośne? Profilaktyka chorób krążenia obejmuje przede wszystkim zmianę trybu życia.
Co przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia?
Choroby układu krążenia są, w dużej mierze, wypadkową prowadzonego przez pacjenta stylu życia. Mowa tutaj oczywiście o braku aktywności fizycznej, używkach, ale i stresie czy diecie bogatej w cukier, sól czy tłuszcze nasycone. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia jest także pozytywny wywiad rodzinny. Organizm człowieka to potężny układ, którego elementy na siebie oddziałują. Choroby współistniejące, takie jak chociażby cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą mieć zatem wpływ na rozwój schorzeń ze strony układu krążenia.
Niektóre choroby serca mają charakter wrodzony, na inne pracujemy latami. Wiele schorzeń nie daje objawów przez długi czas lub pojawiające się dolegliwości łatwo przypisać innym problemom zdrowotnym. Lub braku kondycji. Zadyszka przy wykonywaniu codziennych czynności, duszności, ból kończyn dolnych - to tylko niektóre z sygnałów, które należy skonsultować z kardiologiem. Żylaki, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca - profilaktyka chorób układu krążenia wygląda zawsze tak samo. Zdrowy tryb życia i regularne kontrole u lekarza to podstawa, bez względu na to, ile się ma lat.
Jak zmniejszyć ryzyko chorób serca?
O ile nikt nie ma wpływu na geny czy wrodzone wady, o tyle każdy z nas ma kontrolę nad prowadzonym przez siebie stylem życia. Profilaktyka chorób układu krążenia opiera się m.in. na utrzymaniu prawidłowej wagi oraz poziomu cholesterolu i cukru w organizmie. Kluczowa jest zatem odpowiednia dieta, bogata w antyoksydanty i warzywa, unikanie przetworzonej żywności, a także regularna aktywność fizyczna. Nie muszą to być codzienne treningi na siłowni. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu zadbać o godzinną dawkę ruchu w umiarkowanej intensywności. Szybszy spacer, jazda na rowerze, pilates - możliwości jest wiele, liczy się regularność i wytrwałość.
Aby kontrolować aktywność fizyczną i postępy w pracy nad kondycją, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Czujniki aktywności to niewielkie urządzenia, które dokonują pomiaru m.in. ilości wykonanych kroków, pokonanego dystansu w ciągu dnia, pulsu czy tętna (kupisz je online, w Apteczka24). Wszystko po to, aby trening czy spacer był także bezpieczny. Lepiej stopniowo zwiększać ilość i intensywność aktywności, aby uniknąć kontuzji i pozwolić organizmowi przyzwyczajać się do zmian.
Profilaktyka chorób serca - walka ze stresem
Zapobieganie chorobom układu krążenia musi obejmować kontrolę nad stresem. Przewlekły, o dużym natężeniu, negatywnie wpływa nie tylko na serce, ale i umysł. Jest również powodem problemów z ciśnieniem tętniczym. Ćwiczenia relaksacyjne, joga, malowanki dla dorosłych, sport, a nawet i zabawa z psem - pozornie drobne sprawy znacząco wpływają na stan psychiczny. Aby móc na bieżąco sprawdzać ciśnienie, koniecznie trzeba mieć w domu dobry ciśnieniomierz. O tym, które z urządzeń warto kupić, przeczytasz tutaj.
Wiele osób „leczy” codzienny stres przy pomocy używek. Papierosy, alkohol to jedne z głównych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób, w tym tych układu krążenia. Wyeliminowanie nałogów to zdecydowanie trudne wyzwanie, jednak warte poświęceń. Nagroda jest niezwykle cenna - zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia mięśnia sercowego czy rozwoju zakrzepicy żył. Jeśli chodzi o tętnice i żyły kończyn dolnych, badaniem kontrolującym ich stan jest m.in. USG Dopplera. W przypadku problemów, niezwykle ważny jest ruch. Pomocne są także m.in. specjalne skarpety czy pończochy uciskowe, opaski. Poziom ucisku należy dobrać po konsultacji ze specjalistą. Tak, jak w przypadku pękających naczynek na skórze twarzy, tak w przypadku problemów z naczyniami krwionośnymi kończyn dolnych, warto sięgnąć po konkretne składniki aktywne. Arnika górska czy wyciąg z kasztanowca zawarty w maściach lub żelach pomagają zmniejszyć uczucie ciężkich nóg, są też polecane dla osób z żylakami.
Jakie są zasady profilaktyki chorób układu krążenia?
Profilaktyka chorób układu krążenia obejmuje nie tylko zdrowy styl życia i regularne badania, ale i baczne obserwowanie swojego organizmu. Wspomniane duszności czy bóle w klatce piersiowej to sygnał, że choroba może być już w późniejszym stadium. Nagłe pogorszenie kondycji, mrowienia kończyn, skurcze w łydkach czy powiększające się żylaki to sygnał do konsultacji kardiologicznej. Odwodnienie? Może zdarzyć się nie tylko w upalne dni, a jest powodem zagęszczenia krwi. Warto również na bieżąco sprawdzać saturację krwi (nasycenie krwi tlenem), aby mieć pewność, że organizm jest dobrze dotleniony. Wszelkie odstępstwa od normy powodują zaburzenia w pracy narządów, w tym serca, mogąc - w najtrudniejszych przypadkach prowadzić do utraty przytomności, a nawet i zgonu. Aby sprawdzić saturację krwi, należy zaopatrzyć się w niewielkie urządzenie - pulsoksymetr (mierzy również puls). Jak widać profilaktyka chorób układu krążenia nie może się obejść bez dobrze wyposażonej apteczki domowej. Jednak w tym przypadku każdemu wyjdzie to na zdrowie.