Zawsze mają czas, potrafią doskonale opowiadać ciekawe historie, a w ich szafkach skrywane są pyszne smakołyki – dziadkowie to prawdziwy skarb, o który należy odpowiednio dbać. Oprócz podarowania im naszego czasu i obecności warto też pomyśleć o podarunkach z okazji ich święta. Prezent dla babci i dziadka może być praktycznym upominkiem, pozwalającym im zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się poduszki i koce elektryczne.
Rozgrzewający podarunek dla dziadków
Termoterapia, czyli leczenie przy pomocy wysokiej lub niskiej temperatury, to znana i sprawdzona metoda radzenia sobie z m.in. bólem. Jest ona stosowana przede wszystkim w leczeniu rehabilitacyjnym, sanatoryjnym oraz szpitalnym, jednak dostęp do bezpiecznych i funkcjonalnych urządzeń sprawia, że można ją wypróbować także w domowych warunkach. Wspomniane poduszki i koce elektryczne to sprzęt rozgrzewający. Taki podarunek z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dziadkom, którzy chcą złagodzić bóle mięśni, stawów czy kości, ale i po prostu lubią się ogrzać w zimne wieczory.
{#callMethod:getProductsPromotedInCategories 479#}
Koce i poduszki elektryczne działają miejscowo. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei wpływa na lepsze krążenie krwi. Tego typu prezent dla dziadka lub babci pozwala zminimalizować bóle, z którymi boryka się większość seniorów. Terapia ciepłem jest zalecana przy bólach zwyrodnieniowych, reumatycznych, bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, przykurczach mięśniowych czy zapaleniu zatok. Ciepłolecznictwo jest też doskonałym sposobem na radzenie sobie ze stresem i nerwobólami, a wieczór pod ciepłym kocem lub z ciepłą poduszką pod plecami z pewnością zachwyci każdego zmarzlaka. Idealny prezent dla babci i dziadka? Na to wygląda!
Poduszka czy koc elektryczny – co wybrać?
Poduszka elektryczna zapewnia mniejszą powierzchnię grzania i dobre dopasowanie się kształtem do ciała. Jest ona niezastąpiona w ciepłolecznictwie stosowanym w obrębie kręgosłupa, łokci, karku czy nadgarstków. Taki prezent dla babci z powodzeniem może też zastąpić termofor w leczeniu bólu układu moczowego. Duży wybór poduszek elektrycznych sprawia, że bez problemu można dobrać jej kolor i kształt do np. aranżacji wnętrza i upodobań dziadków. Warto także postawić na miękki materiał i zdejmowaną poszewkę, co ułatwia czyszczenie poduszki. Design to jedno, jednak prezent na dzień babci i dziadka musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dobrym wyborem będzie poduszka z możliwością regulacji temperatury, długim przewodem zasilającym oraz funkcją automatycznego wyłączenia lub lampką kontrolną, która zabezpiecza przed przegrzaniem. Wysokiej jakości poduszki elektryczne ma w swojej ofercie marka Vitammy. Urządzenia Heat są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Poduszki są wzbogacone o pilot, dzięki czemu łatwiej można nimi sterować. Do tego regulacja poziomu ciepła, 4 tryby do wyboru oraz automatyczne wyłączanie poduszki po upływie 2 godzin. Całość uzupełnia zdejmowana poszewka, którą można prać w pralce.
Jeśli chodzi o koce elektryczne, zapewniają one znacznie większą powierzchnię ogrzewającą. Można się nimi przyjemnie otulić, przykryć nogi lub… podzielić z drugą osobą. Prezent dla dziadka, z którego skorzysta jednocześnie babcia? To doskonały sposób na miło spędzony wieczór w swoim towarzystwie! Marka Vitammy ma w swojej ofercie podwójny koc elektryczny, Thermo 2X, o powierzchni 160x140 cm. Koc ma 2 piloty, 3 poziomy grzania, automatycznie wyłącza się po 180 minutach. Co więcej, można go prać ręcznie. Zarówno koc, jak i poduszki Vitammy możesz kupić bezpiecznie online, w sklepie Apteczka24.
Oczywiście przed pierwszym użyciem koca lub poduszki, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Zalanie materiału zwykle oznacza uszkodzenie sprzętu. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do ciepłolecznictwa, są to przede wszystkim ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, zaburzenia czucia czy nadciśnienie tętnicze. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady lekarza, który stwierdzi, czy terapia ciepłem jest bezpieczna w przypadku danej osoby.
Prezent na dzień dziadka i babci nie musi ograniczać się do kubków, zestawu herbat czy skarpet. Warto zaskoczyć dziadków i postawić na podarunek, który zdecydowanie rozgrzeje ich w chłodniejsze dni i wieczory.
Termoterapia dzieli się na ciepłolecznictwo oraz zimnolecznictwo, a zabiegi dobierane są w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza stany zapalne, poprawia ogólną odporność organizmu i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. To właśnie ciepłolecznictwem zajmiemy się w tym artykule. Jakie są korzyści leczenia ciepłem i jakie produkty rozgrzewające warto mieć w domu?
Co to jest termoterapia (ciepłolecznictwo)?
Leczenie ciepłem wykorzystuje wiele metod np. hydroterapię, balneoterapię, zabiegi parafinowe i metody wzbudzające ciepło w tkankach – promieniowanie IR, ultradźwięki czy prądy wielkiej częstotliwości. Metody te zleca lekarz i wykorzystywane są w zabiegach fizjoterapeutycznych. Termoterapia może być też stosowana w warunkach domowych z wykorzystaniem termożeli, kompresów i plastrów żelowych, a także rozgrzewających poduszek, czy termoforów.
Zabiegi ciepłem przynoszą bardzo dobry efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i zmniejszający napięcie mięśniowe. Miejscowe leczenie ciepłem powoduje rozgrzanie tkanek, dzięki czemu rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa się krążenie krwi i jej dopływ do narządów wewnętrznych. Ciepłolecznictwo wpływa na poprawę ruchomości stawów i elastyczności tkanki kolagenowej, pobudza krążenia, działa odprężająco i uspokajająco, pobudza przemianę materii, a także przyspiesza gojenie powierzchownych ran. Korzyści wynikających z leczenia ciepłem jest znacznie więcej, nic więc dziwnego, że to chętnie wykorzystywana metoda zarówno w profesjonalnej fizykoterapii, jak i w warunkach domowych.
Ciepłolecznictwo – wskazania i przeciwwskazania:
Istnieje wiele wskazań do zastosowania termoterapii, są to m.in.: choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatyczne, przewlekłe stany zapalne ścięgien, mięśni, stawów i nerwów, urazy tkanek miękkich, zapalenie nerwów obwodowych, rwa kulszowa, przykurcze mięśniowe, niektóre choroby ginekologiczne, laryngologiczne i neurologiczne oraz wiele innych.
Działanie ciepłem nie zawsze jest bezpieczne, a pewne stany są przeciwwskazaniami do prowadzenia termoterapii ciepłem. Są to między innymi: ostre stany zapalne, zaburzenia czucia, świeże urazy, ciężkie choroby serca i układu krążenia, żylaki, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowo-zatorowe zapalenia naczyń, gorączka i stany podgorączkowe. W pewnych, rzadkich sytuacjach ciepło może wywołać oparzenia, obrzęki i krwawienia, aktywizację utajonych infekcji, czy zaburzenia pracy układu krążenia.
Jak do każdej formy terapii, i to tej należy podchodzić z ostrożnością. Wszelkie specjalistyczne zabiegi muszą odbywać się pod obserwacją osoby nadzorującej i nie należy na własną rękę z nimi eksperymentować. Można natomiast bezpiecznie stosować bezpieczne formy domowego ciepłolecznictwa, niewymagające przypisania przez lekarza, choć w przypadku występowania przeciwwskazań, zalecana jest ostrożność i konsultacja ze specjalistą.
Domowa termoterapia, czyli produkty do leczenia ciepłem dla każdego
Termoterapia domowymi metodami może być całkiem skutecznym sposobem niwelowania bólów mięśniowych i stawowych, łagodzenia bolesnych miesiączek, bólów pleców, a także pomocą w odprężeniu się i zrelaksowaniu. Polecamy zwłaszcza bardzo wygodne grzejące poduszki elektryczne, które stanowią źródło przyjemnego ciepła – mogą zastąpić termofor lub okład ogrzewający.
O ile poduszki elektryczne, rozgrzewające do termoterapii lub koce rozgrzewające zwiększają przede wszystkim uczucie komfortu, tak kompresy i plastry rozgrzewające na ciało mają typowo lecznicze zastosowanie. Ich zadaniem jest niwelowanie bólu i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Kompresy i plastry rozgrzewające występują w wersjach do jednorazowego oraz wielorazowego użytku i mają kształty dopasowane do konkretnej części ciała. Kupimy więc plastry rozgrzewające na lędźwie, na plecy, na szyję, kompresy żelowe dla dzieci, kompresy na głowę itd. Czy takie plastry rozgrzewające działają? Zdecydowanie tak i polecamy je jako formę łagodzenia bólów mięśniowych, stawowych czy wynikających z lekkich urazów.
Termoterapia ciepłem w warunkach domowych może być wykonywana również przy pomocy promieniowania podczerwonego. Służą do tego specjalne lampy na podczerwień, które działają przez naświetlanie falami w zakresie 780-1400 nm. Ich zastosowanie jest szerokie, polecane są zarówno do łagodzenia bólów, jak i zmniejszania stanów zapalnych, przyspieszania gojenia się ran, wspierania leczenia odleżyn, czyraków, trądziku.
Termoterapia – dla zdrowia i komfortu
Termofor, rozgrzewająca poduszka na plecy i brzuch, czy też kocyk elektryczny są produktami, które można użytkować nie tylko na potrzeby termoterapii. Doskonale sprawdzą się, by zapewnić sobie przyjemny komfort podczas zimowych dni, gdy chciałoby się rozgrzać, ale herbatka już za zimna, a kaloryfer niedomaga.