Nadciśnienie tętnicze (hipertensja) - jak zpaobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi
Ciśnieniomierze są wykorzystywane przede wszystkim w profilaktyce nadciśnienia. To choroba cywilizacyjna, na którą z roku na rok cierpi coraz więcej osób. Choroba ta jest inaczej nazywana hipertonią lub hipertensją. Klasyfikowane są cztery typy nadciśnienia: nadciśnienie łagodne (wyniki powyżej 140 – 90 mm Hg), nadciśnienie umiarkowane (powyżej 160 – 100 mm Hg), nadciśnienie ciężkie (powyżej 180 – 110 mm Hg) oraz nadciśnienie izolowane skurczowe lub rozkurczowe (obserwowane w sytuacji, gdy tylko jedno ciśnienie jest zawyżone, a drugie mieści się w normie).
Do najważniejszych objawów nadciśnienia zaliczyć możemy: ucisk i tępy ból w głowie, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, duszności, nerwowość, kołatanie serca, ciągłe uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, krwawienie z nosa. Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu poważnych chorób i jest obecnie uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób używa na co dzień ciśnieniomierza, aby sprawdzić, czy ich ciśnienie tętnicze mieści się w normie. Dostrzegając wyniki niemieszczące się w normie należy udać się do lekarza i podjąć przeciwdziałania ukierunkowane na wyregulowanie ciśnienia.
Sprawdź produkty Braun, Medel dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.
Niedociśnienie tętnicze (hipertonia) - leczenie nadciśnienia tętniczego
Rzadszą dolegliwością jest natomiast niedociśnienie tętnicze, czyli hipotensja lub hipotonia. Najczęściej tego typu zaburzenie ciśnienia jest sporadyczne i zależne od czynników zewnętrznych, np. określonych warunków atmosferycznych. Problem ten częściej występuje u osób bardzo szczupłych. Niedociśnienie tętnicze to stan, gdy ciśnienie krwi jest niższe niż 100 – 60 mm Hg. Daje to charakterystyczne objawy, takie jak: ból głowy, obniżona koncentracja, szum w uszach, osłabienie i senność, chłodne dłonie i stopy, wewnętrzne niepokój, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach omdlenia.
Dość powszechną dolegliwością jest hipotensja ortostatyczna, która wynika z zaburzeń regulacji ciśnienia przy gwałtownym wstawaniu lub przy długim staniu. W przypadku tego schorzenia pojawić się mogą nawet omdlenia na skutek zbyt szybkiej zmiany pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą. Po zaobserwowaniu niedociśnienia tętniczego warto zastosować domowe metody podniesienia ciśnienia, np. wypicie kawy lub zimny prysznic. Jeśli jednak takie wyniki są obserwowane w szerszym ujęciu czasu, wówczas należy udać się do lekarza celem dokładniejszej diagnostyki.
Powikłania nieleczonego nadciśnienia tętniczego
Za poważniejsze schodzenie uważane jest nadciśnienie tętnicze, jako iż nieleczone prowadzi do wielu poważnych chorób i powikłań. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Do najpoważniejszych powikłań związanych z chronicznym nadciśnieniem tętniczym zaliczyć możemy: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, niewydolność nerek, niewydolność serca, rozwarstwienie aorty, miażdżycę, retinopatię nadciśnieniową.
Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza po zaobserwowaniu u siebie tego problemu. O ile zbyt wysokie ciśnienie tętnicze przydarzające się sporadycznie jest czymś całkowicie normalnym, o tyle w sytuacji, gdy wyniki ponad normę pojawiają się regularnie, nie ma wątpliwości, że jest to właśnie nadciśnienie. Lekarz zleci stosowne badania, które pozwolą odkryć bezpośrednią przyczynę nadciśnienia. Następnie dobrany zostanie indywidualny sposób leczenia. Przy nadciśnieniu zwykle zaleca się zmianę stylu życia na zdrowszy. Profilaktyka nadciśnienia obejmuje: regularną aktywność fizyczną, zdrową i zbilansowaną dietę, unikanie używek oraz ograniczanie stresu.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?
Biorąc pod uwagę, jak powszechny jest problem nadciśnienia, coraz więcej osób korzysta z domowego ciśnieniomierza, aby na bieżąco monitorować ciśnienie. Lekarze zalecają, aby taki pomiar wykonywać dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Pomiary należy wykonywać o podobnych porach, aby ograniczyć różnice związane z cyklem dobowym. Podczas pomiaru ręka powinna być oparta o blat stołu i znajdywać się na wysokości serca. Należy także upewnić się, że mankiet w żaden sposób nie zahacza o ubrania, co mogłoby zmniejszyć dokładność pomiaru.
Na pół godziny przed pomiarem ciśnienia krwi należy unikać wysiłku fizycznego i wstrzymać się od przyjmowania używek (papierosy, alkohol, kawa, napoje energetyzujące). Na kwadrans przed badaniem należy usiąść i zrelaksować się, aby znormalizować ciśnienie krwi. Warto zauważyć, że współczesne ciśnieniomierze pozwalają mierzyć znacznie więcej parametrów, w tym chociażby tętno, prędkość przepływu krwi czy saturację. Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą nawet wykonać EKG i odkryć takie problemy jak arytmia czy migotanie przedsionków.
Jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz?
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które są najbardziej uniwersalne, a zarazem najprostsze w obsłudze. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępny jest szeroki asortyment nowoczesnych ciśnieniomierzy nadgarstkowych i naramiennych od renomowanej firmy Vitammy. Urządzenia tej firmy oferują korzystny stosunek ceny do jakości. Już za ok. 50 – 60 zł można kupić prosty w obsłudze ciśnieniomierz, który pozwoli uzyskać bardzo dokładne pomiary. Warto sprawdzić, jakie funkcje dodatkowe posiada urządzenie, a następnie sprawdzić, czy wybrany model jest dostosowany do potrzeb osoby, która najczęściej będzie korzystać z danego ciśnieniomierza.