Sport to zdrowie? Tak, ale pod warunkiem, że dobierzesz plan i intensywność treningu do możliwości swojego organizmu. Pamiętaj także o rozciąganiu przed i po ćwiczeniach, aby przygotować ciało na wysiłek i uniknąć kontuzji. Równie ważny, co sam trening, jest odpoczynek. Jak powinna wyglądać regeneracja po treningu siłowym?
Akcja REGENERACJA
Jesteś osobą aktywną fizycznie i wiesz, jak zmotywować się do aktywności? Twoje ciało (i umysł!) z pewnością Ci się za to odwdzięczą. Ruch to najlepszy sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i sprawności na długie lata. W czasie ćwiczeń uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które z kolei wpływają na Twoje samopoczucie. Odpowiednio dobrany plan ćwiczeń to klucz do udanego, dającego efekty, treningu. Wiele osób zapomina, że wysiłek fizyczny musi przeplatać się z czasem na odpoczynek. Regeneracja po treningu pozwala uniknąć stanu przeciążenia organizmu i tym samym zmniejsza ryzyko urazów (sprawdź, jak uniknąć kontuzji). Zapewnia odbudowę i wzrost mięśni. Jeśli postawisz na codzienny, intensywny wysiłek, ale bez regeneracji, Twój organizm zacznie czerpać siły nie z masy tłuszczowej, lecz z masy mięśniowej.
Ile powinna trwać regeneracja po treningu? Proces ten zaczynasz już na końcowym etapie trenowania, kiedy wykonujesz ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Zaplanuj przerwę między intensywnymi treningami na minimum 1 dzień. Optymalny czas na regenerację mięśni to między 24 a 48 godzin. To moment na rozciąganie, sen, odpoczynek od ciężarków.
Jak szybko się zregenerować po treningu?
Odpoczynek po wysiłku fizycznym to proces składający się z kilku elementów. Aby rozluźnić ciało i zmniejszyć ból, zakwasy czy obrzęki, warto postawić na…lód. Zimne okłady przyniosą natychmiastową ulgę, a taka szybka regeneracja jest już możliwa nawet na terenie siłowni. Sięgnij po kompresy sportowe. Mogą to być jednorazowe zimne plastry, które zmieszczą się w każdej torbie sportowej. W warunkach domowych doskonale sprawdzą się kompresy żelowe ciepło-zimno. Chłód nie jest Ci straszny? Wypróbuj kąpiel w wannie z kostkami lodu! Pierwsze wrażenie niekoniecznie będzie przyjemne, jednak efekty takiego zabiegu pozytywnie Cię zaskoczą.
Co przyspiesza regenerację po treningu? Dieta. Białko i węglowodany wspomagają Twój powrót do sił. Wiele osób zapomina o posiłku po treningu, a właśnie on jest kluczowy dla organizmu. Nie musisz mieć zawsze pod ręką wartościowego dania, o optymalny poziom energii i regenerację mięśni zadba też szybka przekąska między kolejnymi obowiązkami, na przykład koktajl z odżywką białkową. Dbaj o nawodnienie organizmu. Woda i izotoniki (możesz przygotować je samodzielnie) to baza Twojego dnia. Wystarczy wymieszać szczyptę soli z wodą, sokiem z cytryny i miodem, aby mieć pod ręką zdrowy napój do uzupełnienia minerałów w organizmie. Pij nawet wtedy, kiedy nie odczuwasz pragnienia. Gdy się pojawia, jest sygnałem, że Twój organizm może już być odwodniony.
Regeneracja mięśni po treningu w domowym zaciszu
Pamiętaj, że szybsza regeneracja po wysiłku fizycznym to ta z wykorzystaniem właściwości masażu. Pomaga on rozluźnić mięśnie, polepsza krążenie krwi, zmniejsza ból. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku osób stawiających na intensywny, regularny trening, jest masaż regeneracyjny u fizjoterapeuty. Jeśli nie możesz skorzystać z jego pomocy, masz do dyspozycji szereg akcesoriów do użytku domowego. Jednymi z nich są masażery i elektrostymulatory do mięśni. Podręczny masażer wibracyjny umożliwi Ci samodzielne rozmasowanie dowolnej partii mięśni. Z kolei elektrostymulatory to sposób na szybką regenerację w wygodnej pozycji. Możesz odpoczywać na kanapie, a urządzenie zadba o relaks i odbudowę mięśni po treningu. Pomocne są także lampy rozgrzewające. Niewielkie urządzenia na podczerwień nie tylko zmniejszają ból mięśni (i stawów), ale i zadbają o Twoje dobre samopoczucie. A gdyby tak połączyć masaż z terapią światłem? Wypróbuj masażer z funkcją podczerwieni! Kupisz go, podobnie jak pozostałe akcesoria do regeneracji po treningu, w sklepie Apteczka24.pl.