Problem pasożytów we włosach dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przez wiele lat panowało przekonanie, że do pojawienia się wesz i gnid we włosach przyczynia się niedostateczna higiena osobista. Niestety, nawet piękna i zadbana czupryna może zostać zaatakowana przez pasożyty. Jak wytępić wszy i gnidy? Czy wystarczą domowe sposoby i czy szampon na wszy zabija gnidy, czy też radzi sobie tylko z dorosłymi osobnikami?
Wszawica głowowa
Pojawienie się wesz i składanie przez nich jaj na owłosionej skórze głowy to problem znany od pokoleń. Kiedyś najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych gości było ogolenie głowy. Dzisiaj na szczęście nie trzeba stosować tak drastycznych środków, a szybka reakcja pozwala na skuteczne pozbycie się gnid i wszy. Warto jednak zacząć od początku – jak wyglądają wszy i gnidy?
Wszy to pasożyty, które osiągają wielkość ok. 2-3 mm. Dorosłe osobniki mają barwę brązową, ale ostateczny kolor owadów może się nieznacznie różnić ze względu na odcień włosów danej osoby. Wszy są ruchome, potrafią się bardzo szybko przemieszczać, stąd tak łatwo dochodzi do zarażenia się wszawicą głowową. Gnidy to jaja wszy, liczące od 0,5 do 1,5 mm. Często są mylone z łupieżem, jednak gnidy mają owalny, wypukły kształt i przybierają biało-brązowy odcień. Co więcej, gnidy dobrze trzymają się skóry głowy.
Problem pasożytów zwykle dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak dorośli bardzo często zarażają się od swoich pociech, przez co niejednokrotnie cała rodzina musi odbyć specjalne leczenie. Wciąż sporą popularnością cieszą się domowe sposoby na wszy i gnidy.
Jak wytępić wszy i gnidy?
Sprawdzone, babcine sposoby na pozbycie się pasożytów z głowy oraz włosów są łatwe i tanie. Warto jednak pamiętać o ich powtarzaniu, ponieważ żaden z nich nie poradzi sobie z problemem już w trakcie pierwszej kuracji. Domowe sposoby na wszy i gnidy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju wcierki do włosów. Jedną z propozycji jest zmieszanie octu jabłkowego z wodą w proporcji 1:1. Taką kurację przeprowadzamy kilka razy w ciągu dnia. Wiele osób poleca też spryskiwać głowę wywarem z czosnku, ale mocny zapach specyfiku trudno usunąć z włosów. Alternatywą mogą być olejki eteryczne, na przykład lawendowy czy z drzewa herbacianego. Wcierka z mieszanki kilku kropli olejku i niewielkiej ilości oliwy z oliwek pozostawiona na skórze głowy na 30-60 minut jest bardzo skuteczna. Skoro już mowa o oliwie – sprawdzony sposób na to, jak wytępić wszy i gnidy to pozostawienie na chwilę na skórze głowy lekko podgrzanej oliwy. Może też to być majonez lub… wazelina. Wszystkie produkty należy dokładnie zmyć. Ich działanie opiera się na ograniczeniu tlenu pasożytom, co powoduje uduszenie się wszy.
Szampon przeciw wszom i gnidom
Czy szampon na wszy zabija gnidy? W aptekach można znaleźć produkty bez recepty na wszy i gnidy. W składzie kosmetyków obecna jest m.in. permetryna. Tego typu szampon przeciw wszom i gnidom wykazuje dużą skuteczność, choć kuracja powinna być powtarzana. Warto też mieć na uwadze, że szampony na pasożyty mają często mocny, charakterystyczny zapach i mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy, szczególnie u dzieci. Alternatywa? Przez wiele osób uważane za najskuteczniejszy środek na wszy i gnidy jest wyczesywanie włosów. Najlepiej nad białą kartką lub materiałem, aby pasożyty były widoczne i można je było łatwo wyrzucić, bez ryzyka rozprzestrzeniania ich w pomieszczeniu.
Wiele osób sięga po klasyczne grzebienie i w taki sposób wyczesuje mokre włosy, pasmo po paśmie. Obecnie skuteczniejszą opcją są grzebienie elektryczne lub elektrostatyczne, stosowane na suche kosmyki. Tego typu grzebienie na wszy i gnidy można kupić w sklepie Apteczka24.pl . Na czym polega działanie tych produktów? Grzebień elektroniczny zabija pasożyty ładunkiem elektrycznym, bezpiecznym dla człowieka. Wyczesywanie włosów ułatwia dioda LED, a dodatkowym plusem grzebienia jest możliwość wyboru jednego z kilku wariantów kolorystycznych. Taki mały szczegół może pomóc zachęcić dziecko do zabiegu. W grzebieniu elektrostatycznym zęby elektryzują się poprzez tarcie, skutecznie zabijając wszy i gnidy. Mamy również zestawy grzebieni do wyczesywania pasożytów z włosów. Jeden z nich ma gładkie, gęste zęby, które radzą sobie z usuwaniem wszy, z kolei drugi charakteryzuje się długimi, podwójnie gwintowanymi zębami, idealnymi do zwalczania gnid. Całość zestawu uzupełnia lupka, ułatwiająca wychwytywanie pasożytów nawet w gęstej czuprynie.
Jak to zwykle bywa – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też trzeba pamiętać o tym, aby nie pożyczać nikomu swoich przyborów do pielęgnacji włosów: grzebieni, szczotek, wałków. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które zazwyczaj uwielbiają dzielić się swoimi rzeczami z innymi przedszkolakami. Gdy pasożyty zadomowią się na głowie jednego z domowników, konieczne jest zdezynfekowanie akcesoriów do włosów, jak i wypranie pościeli, ręczników. Warto także zapobiegawczo umyć włosy szamponem na wszy i gnidy oraz bacznie obserwować skórę głowy i włosy.