Historia i pochodzenie technologii szczoteczek sonicznych
Technologia wykorzystywana w szczoteczkach sonicznych jest znana od wielu lat. Opracował ją już w 1939 roku dr Philippe- Guy Woog. Pierwotnie była ona opracowana z myślą o higienie jamy ustnej przez osoby niepełnosprawne. Dopiero w latach 80. XX wieku tego typu szczoteczki trafiły do masowej produkcji, natomiast ich boom popularności przypada na drugą dekadę XXI wieku. Aktualnie zaleca się stosować rozróżnienie na szczoteczki elektroniczne (ruch rotacyjny lub rotacyjno-pulsacyjny) i szczoteczki soniczne, które choć są urządzeniem elektrycznym, to jednak bazują na innej technologii (ruch wymiatająco-pulsacyjny).
Budowa i działanie szczoteczki sonicznej
Szczoteczka soniczna jest bardzo podobna do szczoteczki elektrycznej. Posiada masywną i ciężką rękojeść, w której kryje się akumulator oraz inny osprzęt. Na końcu rączki znajduje się gniazdo, w którym umieszcza się końcówkę zakończona główką z włosiem. Główka w szczoteczce sonicznej jest podłużna i w dużej mierze przypomina główkę szczoteczki manualnej. Silnik tej szczoteczki emituje silne drgania i fale dźwiękowe o częstotliwości 20-20,000 Hz. Są one przenoszone na główkę i wprawiają w ruch włosie. Główka w szczoteczce sonicznej wykonuje ruch wymiatająco-pulsacyjny. Prędkość głowicy może wynosić nawet ponad 90,000 ruchów na minutę.
Sprawdź produkty: Vitammy dostępne w ofercie naszego sklepu online.
Zalety wyboru szczoteczki sonicznej
Sekret wysokiej skuteczności szczoteczki sonicznej tkwi w specyfice ruchu główki. Ruch wymiatająco-pulsacyjny jest najkorzystniejszy dla naszych zębów, ponieważ lepiej rozbija płytkę nazębną, skutecznie usuwa resztki pokarmu, a także jest bezpieczniejszy dla szkliwa. Wysoka częstotliwość drgań wykazuje także działanie przeciwbakteryjne. Kształt głowicy i specyfika ruchu wymiatającego sprawia, że szczoteczka soniczna bardzo efektywnie czyści przestrzenie międzyzębowe i bez trudu dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków. Urządzenie może być wyposażone w kilka trybów pracy. z czego najpopularniejsze są: codzienna higiena, polerowanie, wybielanie czy masaż dziąseł. Taką szczoteczkę często można podłączyć do aplikacji mobilnej, aby sprawdzić dokładność czyszczenia.
Porównanie szczoteczki sonicznej i elektrycznej
Szczoteczka soniczna wywodzi się od szczoteczek elektrycznych, ale udoskonala ich pracę. Stosuje bowiem dużo bezpieczniejszy i efektywniejszy ruch wymiatająco-pulsacyjny, zamiast rotacyjnego lub rotacyjno-pulsacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku szczoteczki elektrycznej. Szczoteczka soniczna często pozwala również uzyskać nawet kilkukrotnie większą prędkość (nawet ponad 90,000 ruchów na minutę). W pozostałych kwestiach szczoteczki te są bardzo podobne – czas działania po naładowaniu jest podobny (od kilku dni do kilku tygodni), a dobre modele posiadają te same tryby pracy i funkcje (np. łączność z aplikacją mobilną). Szczoteczka soniczna jest nieznacznie droższa od elektrycznej, ale biorąc pod uwagę korzyści, warto dopłacić.
Czy warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej?
Naszym zdaniem, zdecydowanie tak. Szczoteczki soniczne to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia do higieny jamy ustnej. Stosowany w nich ruch wymiatający jest bezpieczny dla szkliwa i pozwala dużo skuteczniej rozbijać płytkę nazębną i usuwać resztki jedzenia. Warto także zwrócić uwagę, że najnowocześniejsze modele są w stanie zaoferować działanie nawet do 3-4 tygodni na jednym ładowaniu, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Biorąc również pod uwagę, że szczoteczki soniczne nie są dużo droższe od elektrycznych, warto się nimi zainteresować. Szczoteczkę soniczną Vitammy można kupić już od 40 zł, ale firma ta posiada w swojej ofercie także bardziej zaawansowane modele, które są dostępne w cenie do 150 do 300 zł.