Od czego zależy czas pomiaru temperatury?
Na zalecany czas pomiaru temperatury wpływają dwa czynniki, a mianowicie: rodzaj wykorzystywanego termometru oraz miejsce, w którym dokonuje się pomiaru. Jednym z powodów, dla których termometry elektroniczne cieszą się dużą popularnością i stopniowo wypierają termometry cieczowe jest właśnie to, że umożliwiają one dokonanie pomiaru w dużo krótszym czasie. Wadą termometrów cieczowych jest to, że nie zawsze da się jednoznacznie ocenić, ile powinien trwać pomiar. W zasadzie termometr trzyma się przy ciele tak długo, aż wartość przestanie się zmieniać, co może zająć nawet ok. 10 minut. Krótszy czas pomiaru można uzyskać dokonując go w odbycie lub w ustach, ale jest to dużo mniej higieniczne, a także mniej komfortowe.
Sprawdź produkty Revlon, Medel i Honeywell dostępne w sklepie Apteczka24.pl.
Optymalny czas pomiaru dla poszczególnych termometrów
Jak już mówiliśmy, dłuższy czas pomiaru jest potrzebny przy używaniu termometrów cieczowych. W ich przypadku temperaturę należy mierzyć nawet przez ok. 10 minut w dole pachowym oraz ok. 3 – 4 minut w ustach lub w odbycie. Tyle samo czasu zajmuje pomiar w uchu. Dużo krótszy pomiar oferują elektroniczne termometry dotykowe. W dole pachowym temperaturę wystarczy mierzyć ok. 4 – 5 minut, natomiast w przypadku pomiaru w odbycie, ustach lub uchu zaledwie 1 minutę. Tutaj warto jednak zauważyć, że termometry elektroniczne często sygnalizują koniec pomiaru po krótszym czasie, zwykle po minucie. Jeśli zatem temperatura jest mierzona pod pachą, należy zlekceważyć ten sygnał i mierzyć temperaturę zgodnie z zaleceniami. Najefektywniejsze okazują się natomiast termometry bezdotykowe, które pozwalają mierzyć temperaturę z czoła, z szyi, ale również z błony bębenkowej w uchu. Te termometry wskażą temperaturę po zaledwie kilku sekundach.
Który termometr zapewnia najkrótszy czas pomiaru?
Pod względem czasu pomiaru bezkonkurencyjne są termometry bezdotykowe na podczerwień. Wskazują one temperaturę ciała w zasadzie natychmiast po naciśnięciu przycisku po skierowaniu sensora na czoło osoby badanej. Cała procedura pomiaru zajmuje zazwyczaj mniej niż 5 sekund. Termometry bezdotykowe są również postrzegane za najwygodniejsze w użyciu oraz najbardziej higieniczne. Nie może zatem dziwić fakt, że coraz większą popularnością cieszą się bezdotykowe termometry elektroniczne Vitammy dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego. Oferują one bardzo wysoką jakość wykonania, co przekłada się na dokładność pomiaru. Posiadają także wiele pomocnych funkcji, jak chociażby interpretacja wyniku w zależności od wieku czy zapis pomiarów.
Jak długo powinno się mierzyć temperaturę przy użyciu termometru?
Mierzenie temperatury przy użyciu termometru powinno trwać odpowiednio długo, aby uzyskać dokładny wynik. Czas pomiaru zależy od rodzaju termometru i miejsca pomiaru.
Jak długo powinno się mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?
Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę przy użyciu termometru elektronicznego, zazwyczaj wystarczy wykonać pomiar przez około 30 sekund. Podczas pomiaru termometr powinien być trzymany w miejscu pomiaru.
Jak długo powinno się mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Mierzenie temperatury przy użyciu termometru bezdotykowego jest szybkie i łatwe. Wystarczy skierować termometr w stronę czoła lub innego miejsca pomiaru i naciśnąć odpowiedni przycisk. Wynik odczytujemy natychmiast.
Czy czas pomiaru temperatury pod pachą jest dłuższy niż w ustach?
Tak, mierzenie temperatury pod pachą zazwyczaj wymaga nieco dłuższego czasu niż w ustach. W przypadku pomiaru w ustach czas pomiaru trwa zwykle około 2-3 minuty, podczas gdy pod pachą może to być 4-5 minut.
Jak długo powinno się mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?
Termometry rtęciowe są obecnie coraz mniej popularne, ale jeśli korzystamy z takiego termometru, trzeba pamiętać, że czas pomiaru może być dłuższy. W przypadku pomiaru w ustach trwa on zazwyczaj około 3-5 minut, a pod pachą może to być nawet 10 minut.