Infekcje górnych dróg oddechowych, choć przeważnie nie są niebezpieczne, potrafią uprzykrzyć życie i wyłączyć nas z życia na kilka dni. Zwłaszcza dzieci ciężko przechodzą tego typu choroby. Inhalacje są skuteczną i często stosowaną metodą łagodzenia infekcji. Kiedy warto je stosować?
Dlaczego chorujemy?
Infekcje dróg oddechowych są powszechnymi, często występującymi dolegliwościami, których szczyt przypada zwłaszcza jesienią oraz wczesną wiosną, gdy trwa tzw. sezon chorobowy. Ma to związek ze zwiększoną aktywnością wirusów powodujących choroby przeziębieniowe, grypę, czy nawet chorobę COVID-19. Wszystkie je łączą stany zapalne górnych dróg oddechowych. Problemy z oddychaniem mogą być spowodowane również smogiem i zanieczyszczeniami wewnętrznymi w zamkniętych lokalach przy braku lub niedostatecznej wentylacji.
W przebiegu infekcji lub reakcji na czynniki drażniące dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, obrzęków i uszkodzeń nabłonka dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach infekcja może przenieść się na dolne drogi oddechowe – do płuc, powodując realne zagrożenie zdrowia, dlatego nie należy do tego dopuszczać. Leczenie trzeba podjąć, zanim dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia.
Górne drogi oddechowe – leczenie i sposoby łagodzenia infekcji
W skład GDO wchodzą te fragmenty ciała, przez które przechodzi powietrze, by dostać się do płuc, są to: nos, nosogardło, jama ustna, gardło, krtań i tchawica. Obrzęk i ograniczenie lub zablokowanie przepływu na tym etapie prowadzi do zmniejszenia ilości wdychanego powietrza, co skutkuje niedotlenieniem. Dbanie o drożność dróg oddechowych ma szczególne znaczenie zwłaszcza u dzieci. Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł.
Inhalacje a choroby dróg oddechowych
Inhalacje pomagają zachować drożność górnych dróg oddechowych, zmniejszają obrzęki i ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Inhalacje na katar i zatoki były stosowane już przez nasze babcie i ich babcie, a w podstawowej wersji wystarczy tylko gorąca woda i odrobina soli, które będziemy wdychać. Para wodna rozrzedza wydzielinę, umożliwiając jej łatwiejsze pozbycie się z nosa i zatok. Do roztworu można dodać olejki eteryczne lub zioła o działaniu łagodzącym stany zapalne. Oprócz roztworu znaczenie ma również sposób wykonywania inhalacji.
-
Inhalacje na zatoki – prowadzone są solą fizjologiczną w celu rozrzedzenia wydzieliny i szybszego pozbycia się jej z zatok, co udrażnia drogi oddechowe, niweluje ból zatok i je odtyka.
-
Inhalacje na kaszel – do tego celu wykorzystuje się leki, olejki zapachowe i zioła łagodzące kaszel, najlepiej sprawdzają się rumianek i rozmaryn.
-
Inhalacje na katar – w celu łagodzenia kataru wykorzystuje się roztwory soli fizjologicznej. Ponieważ przeważnie równolegle mamy do czynienia z zatkanym nosem i zatokami, do wody warto dodać olejek eukaliptusowy lub sosnowy, co pomaga w odzyskaniu swobodnego oddechu.
Sposoby na inhalacje
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na zatoki i schorzenia górnych dróg oddechowych, inhalacje można przeprowadzić, używając do tego zwykłej miski z gorącą wodą. Wystarczy tylko dodać do soli i olejków eterycznych, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i nachylając się nad nią, wdychać opary. To jednak nieoptymalny sposób. Aby zwiększyć efektywność inhalacji, warto używać inhalatora z nebulizatorem, czyli z funkcją mechanicznego rozpylania płynu do postaci łatwo przyswajalnej mgiełki. Jak działa inhalator i co to właściwie jest inhalacja oraz nebulizacja, przeczytasz tutaj.
Jeżeli szukasz funkcjonalnego inhalatora dolnych i górnych dróg oddechowych, przeznaczonego dla dzieci i dla dorosłych, sprawdź model NOVAMA Familino Pro by Flaem, który jest inhalatorem z nebulizatorem; zapewnia możliwość wykonywania zarówno zwykłych inhalacji solą fizjologiczną, jak i podawania leków drogą wziewną.
Inhalatory mają wiele zalet, mogą służyć do typowych inhalacji podczas infekcji, ale też do podawania leków drogą wziewną, jednak ich wadą jest to, że mają spore rozmiary. A co, jeżeli potrzebujesz wykonać szybką irygację nosa, by oczyścić drogi oddechowe? W takim wypadku polecamy oczyszczacz np. irygator do nosa FLAEM Rhino Clear Ergo Plus, który pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Służy do płukania nosa solą fizjologiczną i do terapeutycznego płukania zgodnie z zaleceniami lekarza.
Inhalator jest przydatnym urządzeniem, które warto mieć w domowej apteczce, by w razie konieczności móc z niego szybko skorzystać. Leczenie infekcji dróg oddechowych ma to do siebie, że im wcześniej zostanie wprowadzone, tym będzie skuteczniejsze i spowoduje szybszy powrót do zdrowia.