Katar, zatkany nos, ból gardła – brzmi znajomo? Infekcje górnych dróg oddechowych dotykają każdego, jednak w okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Aby je zmniejszyć lub złagodzić objawy choroby, warto wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej.
Czy sól fizjologiczna nadaje się do inhalacji?
Tak. Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). Znajduje on zastosowanie głównie w medycynie czy kosmetologii. Jest bezpieczny dla organizmu, a lista przeciwwskazań do jego stosowania jest krótka. Chlorek sodu dba o równowagę elektrolityczną, dlatego często jest podawany w kroplówkach pacjentom skrajnie odwodnionym, po operacjach, ciężkich chorobach. Sól fizjologiczna w warunkach domowych doskonale nadaje się do przemywania ran, oczu, nosa. Stąd też wykorzystywanie jej w innej formie – wziewnej. Inhalacje z soli fizjologicznej są polecane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mogą je również stosować – o ile lekarz nie zadecyduje inaczej – kobiety w ciąży.
Inhalacja z soli fizjologicznej – na kaszel i nie tylko
Inhalacja to prosty i skuteczny sposób na to, aby zmniejszyć dolegliwości zdrowotne związane z chorobami układu oddechowego. Chodzi tutaj zarówno o przeziębienie, któremu towarzyszy często katar, kaszel czy ból gardła, jak i poważniejsze problemy z krtanią, zatokami. Na co pomagają inhalacje z soli fizjologicznej? Regularnie przeprowadzane inhalacje łagodzą obrzęk błony śluzowej. Nawilżają ją, zmniejszają podrażnienia. Efektem inhalacji solą fizjologiczną jest także rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, zmniejszenie bólu głowy.
Sól fizjologiczna do inhalacji jako forma leczenia chorób przewlekłych? Tak! Jest ona polecana osobom z objawami alergii, astmą, mukowiscydozą, POChP. Inhalacje są także doskonałą formą profilaktyki. Wszechobecne zanieczyszczenia, smog, suche powietrze w pomieszczeniach, bierne palenie – nasz organizm każdego dnia staje przed wieloma wyzwaniami. Co dają inhalacje z soli fizjologicznej w ramach profilaktyki? Jak wiadomo to właśnie odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa stanowi jedną z barier dla chorobotwórczych drobnoustrojów, oczyszcza i filtruje powietrze. Gdy błony śluzowe są podrażnione, wysuszone czy obrzęknięte, łatwiej o rozwój infekcji. Jeśli się zadba o ich nawilżenie, będą lepiej wywiązywać się ze swoich zadań.
Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej – to łatwiejsze niż myślisz
Sól fizjologiczna jest łatwo dostępna, można ją kupić bez recepty w każdej aptece. Zwykle jest ona sprzedawana w niewielkich ampułkach o pojemności 5 ml. Jeśli zastanawiasz się, ile soli fizjologicznej do inhalacji potrzebujesz, przyjmij, że jedna taka ampułka starcza na jedną inhalację w przypadku osoby dorosłej lub nastolatków. U dzieci, zwłaszcza noworodków, ilość ta może być mniejsza, np. 2-3 ml, warto to skonsultować z lekarzem. Należy jednak pamiętać o tym, że sól fizjologiczna szybko traci swoją sterylność. Jeśli nie wykorzystasz całej zawartości ampułki, resztki soli wyrzuć.
Inhalacje z soli fizjologicznej można przeprowadzić, stosując dawne babcine metody. Mowa tutaj oczywiście o dodaniu soli do ciepłej wody, aby móc wdychać unoszącą się znad miski parę. Jednak znaczenie skuteczniejszą metodą jest skorzystanie z inhalatora. To niewielkie urządzenie, które zmniejsza stany zapalne dróg oddechowych. W Apteczka24 możesz kupić inhalator w wersji podstawowej lub z nebulizatorem, oba urządzenia doskonale sprawdzają się do inhalacji solą fizjologiczną. Nebulizator to niezbędny sprzęt do inhalacji z wykorzystaniem leków, w tym antybiotyków. Lekarze coraz częściej zalecają jego stosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych u dzieci (sprawdź, jaki inhalator dla dziecka będzie najlepszym wyborem).
Inhalator stosuj według zaleceń producenta, nie zapomnij o umyciu i wysuszeniu urządzenia po przeprowadzeniu inhalacji. U osób dorosłych inhalacje przeprowadza się z wykorzystaniem ustnika, u dzieci lub seniorów z kłopotami zdrowotnymi lepszym wyborem będą maski. Dla noworodków jako alternatywę warto użyć specjalnego smoczka do inhalatora.
Przydatne wskazówki
Sól fizjologiczna do inhalacji to cenna pomoc w zwalczaniu chorób w domowych warunkach, jednak choć NaCl jest bezpieczne, jego stosowanie podlega pewnym zasadom. Po pierwsze, nie wolno przeprowadzać inhalacji bezpośrednio przed snem lub po/przed posiłkiem. Chodzi przede wszystkim o komfort danej osoby. Chwilę po inhalacji rozrzedzona wydzielina może stać się powodem nasilonego odkrztuszania (czasami pomaga lekkie oklepywanie pleców), co zakłóca sen. Z kolei duet inhalacja i posiłek zwiększają ryzyko wystąpienia nudności oraz wymiotów. Jeśli chodzi o inhalacje z soli fizjologicznej i to, ile razy dziennie można je przeprowadzać, przyjmuje się, że 2-3 inhalacje w zupełności wystarczą, aby poczuć się lepiej. Maksymalny czas jednej inhalacji to ok.10 minut.
Przeciwwskazaniami do inhalacji z soli fizjologicznej są ropne zapalenia zatok, migdałków, choroby nowotworowe, niewydolność krążeniowa, oddechowa, a także gruźlica, krwotoki górnych dróg oddechowych i stany zapalne, którym towarzyszy wysoka gorączka.