Bezpieczeństwo latem, gdy temperatury nierzadko sięgają 30 stopni, a słońce świeci wyjątkowo mocno, powinno być priorytetem. Dlatego też warto wdrożyć pewne zasady, które nie tylko zapewnią właściwą ochronę przed słońcem, ale pozwolą zminimalizować skutki, jakie mogą nieść ze sobą upały. Zobacz, jak zadbać o siebie i swoich bliskich w te najcieplejsze dni roku tak, by lato pozostało miłym wspomnieniem.
Bezpieczeństwo latem – dlaczego to takie ważne?
Latem organizm człowieka jest szczególnie narażony na działanie niekorzystnych czynników – wysokich temperatur, czy nadmiernego promieniowania słonecznego, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia. Choć wśród najbardziej narażonych na ich działanie znajdują się przede wszystkim małe dzieci, osoby starsze i przewlekle chore, to problem zachowania bezpieczeństwa na słońcu dotyczy również osób w sile wieku i w dobrym zdrowiu ogólnym.
Niekontrolowane wystawianie się na mocne słońce może spowodować przegrzanie, prowadzące w rezultacie do udaru cieplnego lub słonecznego. Jest to stan, w którym organizm ma utrudnione lub uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Jego kumulacja skutkuje podniesieniem temperatury wewnątrz ciała i w następstwie zmianami w strukturze tkanek i komórek. Udar cieplny objawia się:
-
zaczerwienieniem, a w zaawansowanym stadium bladością skóry,
-
nudnościami i ogólnym osłabieniem,
-
bardzo wysoką gorączką,
-
bólami głowy,
-
zaburzeniami świadomości,
-
utratą przytomności.
Na ten rodzaj zagrożenia szczególnie narażone są małe dzieci, u których mechanizm termoregulacji nie rozwinął się w pełni, a także osoby z zaburzeniami układu krążenia i przyjmujące leki antyhistaminowe.
{#callMethod:getProductsInCategory 424#}
Przebywania na świeżym powietrzu bez właściwej ochrony przed słońcem może wiązać się również z innymi poważnymi konsekwencjami. Promieniowanie UVB i UVA, które dociera do ziemi wraz z promieniami słonecznymi, wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka skóry, a także powoduje zmiany w jej DNA, uszkadza ją i przyczynia się do osłabienia włókien kolagenu i elastyny. Nadmierne opalanie może zakończyć się również powstaniem bolesnych poparzeń słonecznych.
Na szkodliwe działanie promieniowania UVB i UVA narażony jest także wzrok – dlatego jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa latem powinno być pamiętanie o okularach przeciwsłonecznych. Warto wybierać jednak modele wyposażone w odpowiednie filtry lub powłoki, które chronią wzrok i stanowią realną ochronę przed słońcem.
Jak się chronić przed upałem?
Upał może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Aby ograniczyć ryzyko przegrzania, warto wdrożyć następujące zasady bezpieczeństwa latem:
-
Zadbaj o prawidłowy poziom nawodnienia – w upalne dni podstawowym napojem powinna być woda, która pozwoli nawodnić organizm i dostarczy mu niezbędnych minerałów. Należy natomiast unikać mocnej kawy i herbaty – ich moczopędne działanie sprzyja usuwaniu wody z organizmu. Niewskazany jest również alkohol.
-
Unikaj ekspozycji na słońce w okresie największego promieniowania – w naszej szerokości geograficznej słońce najmocniej świeci w godzinach 11 – 15, dlatego w tym czasie najlepiej w ogóle nie wychodzić na zewnątrz.
-
Wychodząc na zewnątrz, pamiętaj o ochronie przed słońcem – w gorące dni koniecznie trzeba mieć na sobie nakrycie głowy i przewiewne ubrania, które pozwolą uchronić się przed udarem cieplnym. Warto stosować także właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne, a skórę regularnie smarować kremem z filtrami.
-
Unikaj aktywności fizycznej w ostrym słońcu – wzmożony wysiłek wiąże się z utratą wody i elektrolitów, co może prowadzić do omdleń i przegrzania. Zagrożenie to dotyczy nie tylko sportowców, ale również dzieci bawiących się, czy biegających po placu zabaw.
-
Chroń mieszkanie przed upałami – zadbanie o właściwą temperaturę pomieszczeń jest bardzo istotne, gdy na zewnątrz panuje upał. Co robić, by osiągnąć optymalną jej wartość? Prócz stosowania metod takich, jak zasłanianie okien, czy wietrzenie w wieczornych i porannych porach, warto zainwestować w urządzenia chłodzące, przy czym nie musi to być klimatyzacja. Skuteczne ochłodzenie zapewniają także klimatory. Wykorzystując wodę, obniżają temperaturę powietrza, przy okazji go nawilżając. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest mobilność – można je stosować nie tylko we wnętrzach, ale również na tarasach, balkonach, czy wszędzie tam, gdzie potrzebne jest schłodzenie powietrza do temperatury, w której da się bezpiecznie funkcjonować.
-
Stosuj kosmetyki z filtrami – dbając o bezpieczeństwo na słońcu, przed wyjściem z domu, a później co 2 godziny, smaruj skórę preparatami ochronnymi, które pozwolą ograniczyć negatywne skutki działania promieniowania słonecznego.
-
Zainwestuj w klimator – mogłoby się wydawać, że klimator jest urządzeniem do stosowania jedynie wewnątrz budynków. Tymczasem jest to również świetny sposób chłodzenia na zewnątrz, na przykład podczas opalania się na tarasie, czy nawet w ogrodzie (potrzebny jest tylko dostęp do źródła prądu). Klimator nieco ochłodzi powietrze w bezpośrednim sąsiedztwie i będzie taką alternatywą dla wiatraka. Odrobina ruchu chłodniejszego powietrza skutecznie ograniczy ryzyko przegrzania nawet w najbardziej upalne dni. Urządzenie to może też stać w mieszkaniu; gdy wrócisz po opalaniu, we wnętrzu będzie czekał na Ciebie przyjemny chłód, zamiast upalnego zaduchu.
Pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i opalając się rozważnie, przebywanie w lecie na zewnątrz będzie samą przyjemnością i nie będzie wiązało się z niepotrzebnym ryzykiem. Życzymy miłego wypoczynku!
Ciepło, cieplej – nadeszło lato! A z nim upały, które nawet dla osób ciepłolubnych bywają nie do zniesienia. Sposobów na upalne dni i przywrócenie optymalnej temperatury w mieszkaniu jest wiele – od tych ekonomicznych jak zasłanianie okien i używanie wiatraka lub wentylatora kolumnowego, aż po te najskuteczniejsze w postaci systemu klimatyzacji. Są też rozwiązania pośrednie – całkiem efektywne, a nie wymagające dużych nakładów finansowych. Takim rozwiązaniem jest klimator. Co to jest, gdzie się sprawdzi i jaki klimator przenośny wybrać?
Co to jest klimator?
Warto wiedzieć, że klimator i klimatyzator to dwa różne urządzenia, które chociaż mają funkcję chłodzenia, robią to inaczej i z różną skutecznością. Na temat klimatorów pisaliśmy szerzej w innym artykule, z którego dowiesz się, czy warto kupić klimator ewaporyzacyjny. Jeszcze innym rozwiązaniem jest cały system klimatyzacji montowany na ścianie, który chociaż najskuteczniejszy, jest typowo stacjonarny i nie wszędzie można go zastosować.
Do ochładzania powietrza w klimatyzatorach tradycyjnych wykorzystywany jest specjalny czynnik chłodzący (np. freon) lub w przypadku klimatorów ewaporacyjnych panele celulozowe obmywane wodą, przez które przechodzi powietrze i ulega ochłodzeniu oraz nawilżeniu.
Klimator domowy, przenośny to natomiast niedrogi sprzęt, w którym czynnikiem chłodzącym jest po prostu woda. Do specjalnej komory należy wlać zimną wodę, można dodatkowo umieścić w niej zmrożone wkłady, które jeszcze bardziej ochładzają ciecz. Zasada działania klimatora przenośnego jest bardzo prosta – wentylatory (takie same jak w wiatraku lub wentylatorze kolumnowym) wprawiają w ruch powietrze, które jest zasysane do wnętrza urządzenia, tam przechodzi przez komorę z zimną wodą, jest ochładzane i wydmuchiwane do pomieszczenia. Jeżeli więc zastanawiasz się, co to jest klimator, najłatwiej go opisać jako wiatrak z komorą na zimną wodę.
Sposób, jak działa klimator przenośny, sprawia że jest to z jednej strony budżetowe rozwiązanie, a z drugiej zaskakująco skuteczne. Rzecz jasna nie należy spodziewać się takiej samej efektywności, jak w przypadku klimatyzatorów z czynnikiem chłodzącym, jednak na potrzeby mieszkaniowe radzą sobie całkiem dobrze. Efektywność chłodzenia klimatorów jest taka, jak czynnika chłodzącego – dopóki woda jest zimna, powietrze będzie chłodzone, jednak wraz ze wzrostem temperatury wody, skuteczność będzie spadała. Jest to więc rozwiązanie do okazjonalnego stosowania, jako lepsza alternatywa dla standardowego wiatraka.
{#callMethod:getProductsInCategory 424#}
Jaki klimator przenośny wybrać?
Skoro już wiesz, co to jest klimator i czym różni się od klimatyzatora, czas zastanowić się nad tym, jaki przenośny klimator kupić. W sklepie Apteczka24.pl znajduje się szeroki wybór tego typu urządzeń, a na jaki klimator się zdecydować? To niełatwe zagadnienie. Poza ceną warto zwracać uwagę na kilka innych czynników:
-
Wielkość urządzenia – sama wielkość jeszcze nic nie znaczy, jednak w większym urządzeniu można zmieścić większy wiatrak, pojemnik na wodę i wyposażyć go w dodatkowe funkcje.
-
Pojemność zbiornika na wodę – duży pojemnik umożliwi dłuższą pracę bez konieczności uzupełniania wody.
-
Kompresor chłodzący – te bardziej zaawansowane klimatory mogą mieć układ chłodzący wodę, dzięki czemu nie ma konieczności wrzucania zmrożonych wkładów, a ciecz w zbiorniku zawsze pozostaje zimna.
-
Poziom głośności urządzenia – głośność nie powinna przekraczać 60dB, hałas o większym natężeniu będzie przeszkadzał. Klimator powinien mieć też cichy tryb nocny, aby nie zakłócał snu domowników.
-
Dodatkowe funkcjonalności – klimator przenośny może być urządzeniem wielofunkcyjnym, łączącym ochładzanie powietrza, wprawianie go w ruch, oczyszczanie i nawilżanie, a nawet jonizację.
Jeżeli szukasz niewielkiego, podręcznego klimatora, który postawisz na biurku, szafce lub koło łóżka, aby cieszyć się chłodną bryzą, wystarczy niewielkie urządzenie do osobistego użytku, na przykład Honeywell Zeta. Jeżeli natomiast chcesz kupić dobry klimator przenośny, który będzie alternatywą dla klimatyzatorów, potrzebujesz większego i wydajniejszego urządzenia. W takim przypadku polecamy na przykład klimator Honeywell TC10PCEI, który skutecznie ochłodzi pomieszczenie o powierzchni nawet do 10-15 m2.
Czy klimator to dobre rozwiązanie?
Tu czynnikiem decydującym są konkretne potrzeby. Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrym chłodzeniu, wydajności i możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach, wybierz klimatyzator, a jeśli szukasz niedrogiego urządzenia, które obniży nieznośnie wysoką temperaturę w pomieszczeniu podczas letnich upałów, klimatyzator przenośny poradzi sobie z tym bardzo dobrze. Polecamy też zaopatrzyć się w wiatrak lub wentylator kolumnowy. Chcesz wiedzieć, co lepsze? Zapoznaj się z tym artykułem.
Jeżeli szukasz alternatywy dla tradycyjnej stacjonarnej klimatyzacji freonowej, która mimo tego, że jest skuteczna, pozostaje stosunkowo droga i nie wszędzie można ją zainstalować, dobrym rozwiązaniem będą klimatory ewaporacyjne. To niewielkie, mobilne urządzenia, które nie wymagają instalacji. Czy klimator ewaporacyjny to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy.
Co to jest klimator ewaporacyjny?
System klimatyzacji ewaporacyjnej działa nieco inaczej niż tradycyjna klimatyzacja freonowa. Wykorzystuje naturalne zjawiska – panele chłodzące obmywane są wodą, a gorące i suche powietrze przechodzi przez mokry panel celulozowy, oddając ciepło. Z kolei woda podczas odparowywania ochładza powietrze. Gdy zostaje wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia, powietrze jest już schłodzone, świeże i orzeźwiające.
Urządzenie zużywa nawet do 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne klimatyzatory. Mają kilkustopniową regulację wentylatora i siły nadmuchu, są wyposażone w siatki filtrujące, zabezpieczające przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia oraz inne funkcjonalności zależne od modelu.
Klimator ewaporacyjny może być używany w pomieszczeniach z otwartymi oknami i drzwiami, nie obniżając przy tym skuteczności, a wręcz zalecana jest wentylacja lub okresowe otwieranie okien, gdy pracuje klimator ewaporacyjny. Zasada działania jest bowiem taka, że urządzenie ewaporacyjne może znacząco zwiększać wilgotność powietrza, dlatego aby do tego nie doprowadzać, należy wietrzyć pomieszczenie lub rozejrzeć się za modelem wyposażonym w osuszacz.
{#callMethod:getProductsInCategory 424#}
Klimatyzacja ewaporacyjna poprawia komfort poprzez działanie trzech czynników: obniża temperaturę, zwiększa wilgotność i wprawia powietrze w ruch.
Klimatyzacja ewaporacyjna – czy warto?
Tego typu urządzenia mają wiele zalet, choć mają też pewne minusy, których trzeba mieć świadomość. Główne zalety klimatorów ewaporacyjnych to:
-
Niskie koszty urządzeń i eksploatacji,
-
Duży wybór urządzeń – systemów klimatyzacji lub klimatorów przenośnych,
-
Powoduje wzrost wilgotności powietrza,
-
Powietrze jest schłodzone, wilgotne, świeże i pozbawione zanieczyszczeń,
-
Czynnikiem chłodzącym jest woda.
Jeżeli chodzi o wady takiego systemu, to nie ma ich wiele. Klimatyzacja freonowa i cały system klimatyzacji typu split będzie wydajniejszy w dużych pomieszczeniach. Tradycyjna klimatyzacja wysusza powietrze, zamiast nawilżać, ale czy to będzie zaleta, czy wada, to już zależy od konkretnego zastosowania.
Klimator ewaporacyjny przenośny – jaki wybrać?
Ewaporacyjny klimator przenośny stanowi bardzo dobrą alternatywę dla urządzeń stacjonarnych. Klimatyzacja stacjonarna jest droga w instalacji, wymaga zaplanowania, jest kosztowna w eksploatacji i nie zawsze potrzebna. Gdy chcesz ochłodzić tylko pomieszczenie, w którym aktualnie przebywasz, znacznie lepsza będzie przenośna klimatyzacja ewaporacyjna. Poza tym, dzięki niewielkim rozmiarom urządzenia i jego mobilności, taki przenośny klimator ewaporacyjny możesz przenieść do innego pomieszczenia, czy nawet zabrać ze sobą w podróż (spakujesz go do bagażnika samochodu).
Istnieją różne rodzaje urządzeń. Podczas wyboru warto kierować się wydajnością – im wyższa, tym urządzenie lepiej sobie poradzi z większymi pomieszczeniami. Na przykład klimator przenośny ewaporacyjny Honeywell TC10PCEI o wydajności 330m3/h poradzi sobie z chłodzeniem pomieszczeń o powierzchni do 11 m2. Dodatkowo jest to urządzenie 3 w 1 – oprócz klimatora, może pełnić też funkcję wentylatora oraz nawilżacza powietrza. Będzie więc idealnym kandydatem do wyboru na letnie upały.
Innym, wartym polecania urządzeniem jest klimator Honeywell ES800I, również zapewniający chłodzenie, nawilżanie i wentylację. Ma moc 35 W, wydajność do 359m3/h i 4 tryby nawiewu. Jest to urządzenie bardzo wydajne i polecane nawet do sporych mieszkań.
Tańszą alternatywą dla klimatorów ewaloracyjnych są klimatory wodne, działające na nieco innej zasadzie, nadające się do chłodzenia mniejszych pomieszczeń. Jeżeli jednak szukasz tańszego rozwiązania, które sprawi, że w mieszkaniu zapanuje przyjemny chłód, możesz rozważyć jego zakup.
Sprawdź klimatyzatory ewaporyzacyjne oraz klimatory w naszym sklepie. To dobra i ekonomiczna inwestycja, która z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia komfortu mieszkania, pracy i wypoczynku. Mobilne klimatory ewaporacyjne to urządzania umożliwiające szybkie i skuteczne chłodzenie oraz oczyszczenie powietrza, również w miejscach, które muszą być często wietrzone.