Wdech, wydech – brzmi prosto, prawda? Niestety, coraz więcej osób ma problem ze swobodnym oddychaniem. Zanieczyszczenie powietrza czy otaczające nas alergeny wpływają na pojawienie się uciążliwych dolegliwości. Jedną z chorób układu oddechowego, która utrudnia oddychanie, jest astma. Inhalacje i nebulizacje to doskonały sposób na zmniejszenie jej objawów oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.
Gdy oddycha się coraz trudniej…
Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Chorować mogą na nią wszyscy, bez względu na płeć czy wiek. Głównymi przyczynami wpływającymi na jej rozwój, są m.in. zanieczyszczenia powietrza (sprawdź, jakie choroby powoduje smog), alergie, geny czy narażenie na szkodliwy dym tytoniowy. Objawami astmy są przede wszystkim napadowy kaszel, duszności oraz ucisk w klatce piersiowej. Pacjent może mieć świszczący oddech, problemy ze swobodnym nabraniem powietrza.
Nieleczona lub nieodpowiednio leczona astma jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu, podobnie jak ciężka odmiana choroby, która wiąże się z częstymi zaostrzeniami objawów i jest oporna na leczenie. Osoba, u której zdiagnozowano astmę, musi być pod stałą kontrolą lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Astma a inhalacje – jak leczyć tę chorobę?
Inhalacje, astma, leki – już sam ten zestaw słów brzmi groźne. Leczenie astmy zależy od jej przebiegu i rodzaju, jednak nawet najłagodniejsza astma wymaga stałej, długotrwałej kontroli. Jeśli chodzi o leki, stosuje się m.in. leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Te pierwsze są niezbędne zwłaszcza w ostrym napadzie astmy. Biorąc pod uwagę metody podawania farmaceutyków, inhalacje na astmę są zalecanym i bezpiecznym sposobem leczenia. I tutaj należy się skupić na tym, do czego służy inhalator. To urządzenie, dzięki któremu możliwe jest podanie leku w formie wziewnej.
Inhalatory i nebulizatory rozdrabiają lek do małych cząsteczek. Taka mgiełka lepiej dociera do miejsca, w którym toczy się stan zapalny, w tym przypadku błony śluzowej oskrzeli. Co więcej, lek w formie aerozolu zmniejsza ryzyko pojawienia się skutków ubocznych farmakoterapii, jak m.in. problemów z żołądkiem. Inhalacje na astmę pozwalają podać lek w mniejszej dawce.
Astma – inhalacje domowe
Co do inhalacji przy astmie jest polecane? Rodzaj leku, jego dawkę oraz częstotliwość inhalacji ustala lekarz. W przebiegu tej choroby ważne są nie tylko leki, ale i sposób ich podania. Wciąż nie każdy pacjent potrafi odpowiednio korzystać z inhalatora. Co więcej, nie każde urządzenie nadaje się do podania konkretnego rodzaju leku – tutaj ponownie kluczową rolę odgrywa lekarz prowadzący leczenie. Wielu pacjentów zastanawia się, czy inhalacje z soli fizjologicznej mogą zaszkodzić. Sól fizjologiczna to substancja oczyszczająca i nawilżająca drogi oddechowe. Jest ona zalecana dzieciom i dorosłym, sprawdza się w przeziębieniu, zatokach, ale i poważniejszych chorobach, jak astma czy mukowiscydoza. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest astma, inhalacje z soli fizjologicznej stosuje się w wersji solo, ale sól ta może służyć też do rozcieńczania niektórych leków do nebulizacji (lekarz o tym informuje).
Wracając do inhalatorów. Najpopularniejszymi ich rodzajami, stosowanymi przy astmie, są inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe. Pierwszy z nich umożliwia podanie leku w momencie naciśnięcia urządzenia, drugi uwalnia lek wraz z wdechem wykonywanym przez pacjenta. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre osoby, zwłaszcza dzieci, mogą mieć problem z synchronizacją wdechu i naciśnięcia inhalatora, wersja proszkowa może być łatwiejsza w stosowaniu u pewnej grupy pacjentów.
Ważne są także akcesoria do inhalatorów. Do wyboru są ustniki, maseczki – w zależności od preferencji i wieku pacjenta. Maseczki są stosowane zazwyczaj u dzieci lub osób, które mają problem z dokładnym objęciem ustami ustnika. Po zakończonej inhalacji należy przepłukać usta (jeśli była stosowana maska to także twarz), aby zapobiec uczuciu suchości w ustach czy powstaniu pleśniawek.