Dodatkowe kilogramy nie dają Ci spokoju? Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Otyłość prowadzi do pogorszenia kondycji, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II czy nadciśnienie. Skuteczne sposoby na odchudzanie, promowane przez celebrytów, to zwykle nic niewarte produkty i metody, prowadzące do efektu jo-jo, a w skrajnych przypadkach nawet do zaburzenia odżywiania. Jak sobie pomóc w odchudzaniu?
Co zrobić, żeby zdrowo schudnąć?
Przede wszystkim daj sobie czas. Nadprogramowe kilogramy nie pojawiają się w ciągu 2 tygodni, więc dlaczego miałyby zniknąć po kilku dniach? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces odchudzania i dopasują go indywidualnie do Twoich potrzeb oraz możliwości. Trener i dietetyk z pewnością będą wiedzieć, co na odchudzanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Planujesz samodzielnie zawalczyć o szczuplejszą sylwetkę i lepsze zdrowie? Czeka Cię momentami trudna droga, ale efekty będą tego warte! Jak wspomóc odchudzanie, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi oraz nie stracić motywacji do metamorfozy?
{#callMethod:getProductsInCategory 411#}
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby szybko schudnąć, lepiej postaw na sprawdzony duet, dzięki któremu Twój cel zostanie zrealizowany w bezpieczny sposób, a efekty odchudzania będą trwałe. Zacznij od budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Drastyczne diety i rzucanie słodyczy ot tak, raczej przyniesie Ci frustrację niż zdrową sylwetkę. Na początek ogranicz niezdrowe przekąski, odzwyczajaj się stopniowo od cukru. Wzbogać menu o warzywa i żywność jak najmniej przetworzoną. Pij dużo wody, domowych kompotów. Więcej na temat tego, jak zrzucić zbędne kilogramy, przeczytasz tutaj.
Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną. Już ta umiarkowana przyniesie efekty. Możesz dobrać jej rodzaj do swoich preferencji, a w mierzeniu wyników swojej pracy i utrzymywaniu motywacji pomogą Ci akcesoria na odchudzanie, które kupisz w Apteczka24. Kilka gadżetów dostarczy Ci cennych informacji o Twojej aktywności w ciągu dnia, jak i pozwoli monitorować tętno w trakcie treningu.
Akcesoria, które pomagają schudnąć
1. Wagi z analizatorami składu ciała
Tradycyjna waga stoi w łazience większości z nas, jednak wiele osób woli raczej o niej zapomnieć. Jednak wagi z analizatorami składu ciała to wspomagający, skuteczny sposób na odchudzanie metodą krok po kroku. Na wyświetlaczu pojawi się nie tylko Twoja waga, ponieważ sprzęt wylicza zawartość tkanki tłuszczowej, masy mięśni, kości i wody, ilość zapotrzebowania kalorycznego (dowiedz się więcej na temat analizy składu ciała). To cenne informacje, które pozwolą Ci sprawdzać efekty ćwiczeń oraz diety. Co więcej, w przypadku np. wagi Vitammy Horizon możesz skorzystać z innowacyjnej funkcji ustawiania wagi docelowej. Chyba nie ma lepszej motywacji niż analiza swojej drogi do celu i codziennych postępów.
2. Czujniki aktywności
Opaska monitorująca aktywność fizyczną lub pulsometr to produkty na odchudzanie, dzięki którym wykonasz bezpieczny trening. Sprzęt tego rodzaju mierzy puls, spalane kalorie, ilość kroków, które wykonasz dziennie, czy czas Twojej aktywności. Do tej listy możesz dodać m.in. zegar czy stoper, również przydatny w treningu. Większość opasek łączy się z aplikacją na telefonie, co umożliwia na bieżąco kontrolować postępy w ćwiczeniach, ustalać plan treningu i cel na dany dzień/tydzień.
3. Elektrostymulatory mięśni
Skoro już mowa o ćwiczeniach na odchudzanie. Zakwasy po treningu to codzienność, przynajmniej na początku Twojej drogi ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeśli chcesz się zregenerować i zminimalizować ból, pomóc sobie w przypadku ewentualnej kontuzji, sięgnij po elektrostymulatory mięśni. Urządzenie to imituje naturalne impulsy mięśniowe, więc przy okazji wspomaga proces chudnięcia. Ty się relaksujesz, a Twoje mięśnie pracują. Efekty? Ładniejsza sylwetka! Sprzęt pozwala dobrać tryb i intensywność pracy do swoich potrzeb, a już po kilku sesjach zauważysz u siebie także lepsze samopoczucie i poprawę postawy ciała.
Ćwiczenia na odchudzanie
Jeśli nie korzystasz z pomocy trenera personalnego, możesz samodzielnie wybrać ćwiczenia na odchudzanie. Postaw na te, które lubisz, a Twój trening nie będzie dla Ciebie koniecznością, ale przyjemnością. W przypadku odchudzania najlepiej sprawdzają się treningi cardio. Może to być bieganie, skakanie na skakance, marszobieg, jazda na rowerze. Pamiętaj również o rozgrzewce przed treningiem. Bieg w miejscu, krążenie ramion, bioder i głowy, rozciąganie. Serię ćwiczeń rozciągających warto też wykonać po treningu, aby rozluźnić mięśnie i zapobiec zakwasom.
Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz ćwiczyłaś? Zacznij od małych zmian. Spacer do pracy, wchodzenie po schodach zamiast wjazdu windą. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do ruchu, następnie wprowadź umiarkowany trening cardio 2 razy w tygodniu. Przeplataj go ćwiczeniami siłowymi i oczywiście relaksem, aby organizm miał czas się zregenerować. Lepiej postawić na stopniowe zrzucanie wagi - pozwoli Ci to przyzwyczaić się do nowych nawyków i na stałe wpleść je w swoją codzienną rutynę. Dzięki temu unikniesz efektu jo-jo, jak i po prostu zadbasz o zdrowie oraz zdrową motywację do schudnięcia.
Lato sprzyja uprawianiu sportów. Jednak brak rozsądku w powrocie do aktywności, przeforsowanie, czy splot nieszczęśliwych okoliczności mogą przyczynić się do powstania bolesnego urazu. Choć kontuzje w sporcie zdarzają się nawet najlepszym, warto zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, a także zaopatrzyć swoją apteczkę w niezbędne środki, które pomogą w razie konieczności. Zobacz, jak się chronić przed kontuzjami i co zrobić, gdy mimo zachowania dużej ostrożności do nich dojdzie.
Najczęstsze kontuzje w sporcie
Ruch jest organizmowi niezwykle potrzebny, a najlepszym sposobem dostarczenia go jest uprawianie sportu. Już niewielka, ale regularna aktywność przyczynia się do usprawnienia gospodarki węglowodanowej i obniżenia poziomu cukru, zmniejszenia masy ciała, a także poprawy funkcjonowania układu immunologicznego i krwionośnego. Jeśli szukasz pomysłu, jak się zmotywować do ćwiczeń, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Aby jednak sport nie szkodził, należy zadbać o uprawianie go w bezpieczny sposób i przy zachowaniu odpowiednich zasad tak, by wyeliminować ryzyko pojawienia się kontuzji. Ochrona przed nimi w dużej mierze zależy od rodzaju dyscypliny – jedne bardziej niż inne są narażone na pojawianie się urazów.
{#callMethod:getProductsInCategory 404#}
Wśród najczęstszych kontuzji w sporcie można wymienić:
-
Przeciążenia – szacuje się, że do tej kategorii można zaliczyć nawet 1/3 wszystkich kontuzji w sporcie. Powstają najczęściej na skutek długotrwałego wykonywania powtarzalnych ruchów, szczególnie w przypadku, gdy organizm nie miał czasu na właściwą regenerację. Przeciążenia mogą skutkować na przykład: zespołem cieśni nadgarstka, uszkodzeniem ścięgna Achillesa lub mięśnia trójgłowego łydki, skręceniami, zwichnięciami, stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami stawów kolanowych.
-
Stłuczenia – powstają w wyniku uderzenia lub silnego ucisku tkanek i objawiają się nagłym bólem, który z czasem może przybrać postać bólu przewlekłego. Towarzyszyć mogą im również obrzęki i krwiaki.
-
Złamania – tego typu kontuzje w sporcie zawsze wymagają pomocy lekarza, który oceni poziom uszkodzeń i zaleci odpowiednią terapię. Źle zrośnięte kości mogą powodować przewlekły ból i zmianę zakresu ruchu, wykluczając z podejmowania pewnych aktywności w późniejszym czasie.
-
Urazy głowy – ryzyko ich wystąpienia jest szczególnie duże w przypadku sportów kontaktowych. Prawdopodobnie nawet 15-17% wszystkich urazów to właśnie urazy głowy, co sprawia, że znajdują się dość wysoko na liście najczęstszych kontuzji w sporcie.
Jak się chronić przed kontuzjami?
Jeśli uprawia się sport, kontuzje mogą się pojawić niezależnie od zachowanych środków ostrożności. Zwłaszcza że niektóre czynniki ryzyka nie zależą od osoby ćwiczącej. Są to przede wszystkim: wiek, obecność innych osób (zwłaszcza w sportach kontaktowych nie da się tego uniknąć), specyfika konkretnej dyscypliny sportowej oraz złe warunki atmosferyczne w przypadku sportów uprawianych na zewnątrz. Można spróbować wykluczyć jednak inne elementy podnoszące prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Ochrona przed nimi powinna obejmować:
-
porządną rozgrzewkę,
-
odpowiedni sposób odżywiania,
-
pozostawienie organizmowi czasu na regenerację i sen,
-
zadbanie o wygodne buty zapewniające właściwą stabilizację i przyczepność do podłoża,
-
zadbanie o prawidłowe dobranie sprzętu w przypadku treningów siłowych.
Jak zabezpieczyć kontuzje?
Niekiedy nawet pomimo stosowania wiedzy, jak się chronić przed kontuzjami, dochodzi do urazu. W zależności od jego rodzaju i umiejscowienia może on stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, warto więc wiedzieć, jak postąpić w razie wypadku i jak zabezpieczyć kontuzje w prawidłowy sposób.
Złamania i urazy głowy, szczególnie gdy towarzyszą im bóle głowy, wymioty i utraty przytomności, wymagają pilnej interwencji medycznej. Również te kontuzje w sporcie, które powstały wskutek przeciążenia, warto skonsultować z lekarzem specjalistą, który sprawdzi stan mięśni i więzadeł oraz wdroży odpowiednią terapię.
Na szczęście dużą część urazów, można opatrzyć za pomocą domowej apteczki. Z tego też powodu warto mieć w niej opatrunek na kontuzje, środki antyseptyczne, maści na stłuczenia i preparaty przeciwbólowe. W przypadku stłuczeń i krwawiących ran, szczególnie dobrze sprawdzi się opatrunek hydrożelowy na kontuzje. Ma on postać przezroczystego płata. Dzięki specjalnemu składowi przyspiesza proces gojenia, wspomaga oczyszczenie z komórek martwiczych oraz ogranicza namnażanie się bakterii. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie przykleja się do ran, dzięki czemu zmiana opatrunku jest bezbolesna.
Szukając odpowiedzi na pytanie, co na kontuzje, warto zajrzeć do sklepu internetowego Apteczka24.pl. Znajduje się tam szeroki wybór środków opatrunkowych i wspierających regenerację po urazach, w tym: ortezy, stabilizatory, kompresy, taśmy kino oraz lampy rozgrzewające.