Domowe inhalacje to doskonałe wsparcie leczenia infekcji dróg oddechowych, jak i skuteczne działanie profilaktyczne, które zadba o właściwe nawilżenie błony śluzowej nosa. Coraz popularniejszym wyborem (i bezpieczniejszym dla przewodu pokarmowego) jest także podawanie leków, leczących choroby układu oddechowego, w formie mgiełki. Jak wybrać dobry inhalator dla dziecka i czy z jednego sprzętu może korzystać cała rodzina?
Domowe inhalacje
Czy warto kupić inhalator dla dziecka? Zdecydowanie tak! Przyda się on w szczególności podczas sezonu jesienno-zimowego, kiedy najmłodsi częściej łapią infekcje. Jest także niezastąpiony w leczeniu chorób układu oddechowego, jak chociażby mukowiscydozy, astmy oskrzelowej czy zapalenia płuc. Jeszcze nie tak dawno temu najpopularniejszą formą inhalacji, była inhalacja parowa, tzw. parówka. Para wodna z dodatkiem olejków eterycznych pomaga m.in. w rozrzedzaniu wydzieliny z nosa, przy chorobach zatok czy leczeniu przeziębienia. Obecnie praktyczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup inhalatora, który umożliwia także podanie leku.
{#callMethod:getProductsPromotedInCategories 486#}
Inhalator-nebulizator dla dziecka
Jak wybrać dobry inhalator dla dziecka? Podczas zakupu należy kierować się parametrami technicznymi urządzenia, w przypadku sprzętu dla dzieci dodatkowym (i pomocnym atutem) będą także kolorowe akcesoria. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj inhalatora sprawdzi się przy każdym rodzaju inhalacji. Przykładowo inhalator ultradźwiękowy nadaje się do inhalacji solą fizjologiczną i innymi neutralnymi płynami, z kolei do podania antybiotyku zalecany jest np. inhalator pneumatyczno-tłokowy czy membranowo-siateczkowy (dowiedz się więcej).
Doskonałym, uniwersalnym wyborem będzie inhalator nebulizator dla dziecka. Nebulizator to część inhalatora, do której wkładamy lek. Dzięki nebulizacji cząsteczki leku są rozkładane na mikroskopijne drobinki i łatwiej oraz głębiej docierają do dróg oddechowych. W tym przypadku niezwykle ważnym parametrem jest MMAD – pod tym skrótem kryje się wskaźnik wielkości cząsteczek, czyli to, w jakiej formie zostanie podany lek. Im mniejsza cząsteczka, tym głębiej ona dotrze. I tutaj docieramy do sedna sprawy – są leki, które powinny dotrzeć dalej, aby np. leczyć zapalenie płuc, a są takie, których zadaniem jest poradzenie sobie np. z zapaleniem krtani. Dlatego dobry inhalator dla dziecka charakteryzuje się kilkoma trybami pracy, które można dopasować do swoich potrzeb, a leczenie dziecka przy użyciu sterydów, antybiotyków czy innych leków zawsze kontroluje lekarz.
Inhalator dla rocznego dziecka i dla dorosłych
MMAD to niejedyny parametr, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru inhalatora. Jeśli z urządzenia ma korzystać więcej niż jedna osoba, warto sprawdzić, czy sprzęt ma tryb ciągłej pracy. Istotnym czynnikiem jest także poziom hałasu (zbyt głośna inhalacja może przestraszyć najmłodsze dzieci). Z kolei pod tajemniczym wskaźnikiem FPF% kryje się frakcja respirabilna. Oznacza ona, ile procent wytwarzanych cząsteczek ma właściwy rozmiar. Im wyższa wartość, tym lepiej. Inhalator dla rocznego dziecka, z którego może skorzystać także dorosły? To możliwe! Na rynku dostępne są inhalatory rodzinne, w których składzie znajdują się różnej wielkości maski. Do tej grupy zalicza się m.in. Novama Familino Pro, czyli inhalator z nebulizatorem oraz oczyszczaczem nosa i zatok w pakiecie. Korzystanie z różnych wielkości masek zapewnia też Flaem 4 Neb. To urządzenie z 4 trybami pracy i najmniejszą cząsteczką MMAD na rynku. Dołączony do inhalatorów ustnik sprawdza się przy podawaniu niektórych leków starszym, kilkuletnim dzieciom. Z kolei inhalatory dla dzieci, jak m.in. Novama Nella, to urządzenia z kolorowymi maskami i ciekawym designem. Nella został także wzbogacony o system zapobiegania wylewania się leku, co jest niezwykle ważne w przypadku inhalacji dzieci leżących (tradycyjnie inhalacje przeprowadza się w pozycji siedzącej). Gdzie kupić inhalator dla dziecka? Powyższe produkty i wiele innych inhalatorów możesz kupić wygodnie online, w Apteczka24.
Na co zwrócić uwagę podczas inhalacji?
Dobry inhalator dla dziecka to inwestycja na przyszłość. Tego typu urządzenie z łatwością się czyści i dezynfekuje. Lepszy sprzęt pozwala na inhalacje nie tylko roztworami soli, ale również antybiotykiem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, że inhalacje, które najczęściej przeprowadza się w ramach działań profilaktycznych lub przy zwykłym przeziębieniu, czyli z dodatkiem olejków elektrycznych, przeprowadzamy bez nebulizacji. Taka mgiełka drobnych cząsteczek na przykład olejku lawendowego dociera głęboko, do płuc, i może spowodować skurcz oskrzeli i oskrzelików! Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas inhalacji.
Inhalacje stosowane są w celu łagodzenia objawów chorób dróg oddechowych – zapobiegawczo lub leczniczo. Zabiegi te są skuteczne pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad i prawidłowego wykonywania czynności. Czy wiesz, jak robić inhalacje i jakich błędów unikać?
Jak zrobić inhalację?
Istnieją różne rodzaje inhalacji. Te najpopularniejsze, prowadzone podczas zwykłego przeziębienia, polegają na wdychaniu oparów olejku eterycznego lub ziół zaparzonych w gorącej wodzie. Parowa inhalacja może być przeprowadzona z użyciem domowego zestawu: miski, ręcznika i naparu ziołowego. Można też wykorzystać specjalne inhalatory, które zwiększają skuteczność zabiegu. Te specjalistyczne urządzenia dodatkowo mają możliwość nebulizacji, czyli rozbijania cząsteczek pary na mikroskopijne drobinki, które łatwiej docierają do dalszych partii dróg oddechowych. Szerzej o nebulizacji przeczytasz tutaj.
O ile inhalacje na przeziębienie mogą być wykonywane domowymi sposobami, o tyle nebulizacja leków lub specjalistyczne inhalacje powinny być prowadzone w formie, jaką zalecił lekarz. Leki wziewne w formie inhalacji lub nebulizacji konieczne są w takich chorobach jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP, mukowiscydoza, zakażenie grzybicze dróg oddechowych i wiele innych. Aby inhalacje były skuteczne i bezpieczne należy przestrzegać kilku zasad, o których często się zapomina. Jak zrobić inhalacje, by przyniosły największe korzyści? Oto błędy, których należy unikać.
Najczęstsze błędy popełniane podczas inhalacji
1. Niedostateczna higiena inhalatora
Przeprowadzając inhalacje wielokrotnie w ciągu dnia, wiele osób przykłada niedostateczną uwagę do higieny, myśląc że skoro inhalator będzie używany często, to wystarczy jedynie wymieniać wkład wody lub soli fizjologicznej i leku. To duży błąd w inhalacji. W komorze inhalatora zbierają się wirusy i bakterie wyciekające wraz ze śliną i wydzieliną z nosa. Te gromadzą się i namnażają, a kolejna inhalacja może prowadzić do ponownego wchłonięcia ich do układu oddechowego. Dlatego inhalator powinien być dokładnie myty, a najlepiej dezynfekowany po każdym użyciu.
2. Zły dobór ustnika
Maseczki i ustniki dołączone do inhalatora mają konkretne zastosowanie i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Ważne jest też dopasowanie wielkości twarzy, aby dobrze przylegały do skóry. Ustniki przeważnie przeznaczone są do nebulizacji, by lek trafiał bezpośrednio do dróg oddechowych. Maseczki natomiast obejmują usta i nos i pozwalają na zwiększenie ilości wdychanego naparu lub leku. Szukasz odpowiedniej maseczki lub akcesoriów do inhalatora? Sprawdź tutaj.
3. Zły dobór inhalatora
Jak robić inhalacje, aby były skuteczne? Należy używać odpowiedniego urządzenia. Błędy w inhalacjach wynikają ze złego wyboru sprzętu. Nie każdą inhalację lub nebulizację można przeprowadzić podstawowym zestawem. Istnieją inhalatory ultradźwiękowe, pneumatyczne i membranowo-siateczkowe. O tym, jaki inhalator wybrać do konkretnych zastosowań i podaży leków przeczytasz tutaj.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego urządzenia ma naprawdę duże znaczenie. W sklepie Apteczka24.pl mamy szeroki wybór inhalatorów oraz akcesoriów do inhalacji.
4. Nieczytanie ulotek leków
Brak znajomości zaleceń dotyczących podawanych leków, to bardzo duży błąd popełniany podczas inhalacji. Różne leki podaje się w różny sposób, jedne wymagają rozpuszczenia w soli fizjologicznej, inne dodania do wody, jeszcze inne dostarczone są w formie gotowej do podania. Niektóre leki wymagają konkretnego sposobu przechowywania i przygotowywania – to wszystko są informacje, których dowiesz się z ulotki.
5. Inhalacja na leżąco
Pozycja, jaką przyjmie osoba podczas wykonywania inhalacji, nie pozostaje bez znaczenia. Ten błąd w inhalacji dotyczy zwłaszcza rodziców, którzy podają inhalator dziecku leżącemu w łóżku. Niestety w poziomej pozycji mgiełka ma utrudnioną drogę zejścia do płuc i oskrzeli, a drobinki osadzają się na podmienieniu i w górnych drogach oddechowych. Ten błąd w inhalacji można łatwo zniwelować, wykonując zabieg na siedząco. W takiej pozycji mgiełka z lekiem jest lepiej rozprowadzana po drogach oddechowych.
Powyższe sytuacje ukazują najczęstsze błędy popełniane podczas inhalacji. Na szczęście ich wyeliminowanie jest łatwe, a pamiętając o powyższych zasadach, znacząco zwiększasz skuteczność zabiegu. Jeżeli nie masz pewności co do sposobu wykonywania inhalacji, warto zapytać lekarza o to, ile powinna trwać inhalacja, jak często ją wykonywać oraz czy lek wymaga specjalnego sposobu podaży. Stosując się do zaleceń, z pewnością nie popełnisz pomyłki, a zabieg będzie o wiele bardziej skuteczny.